نهم دی روز بصیرت و میثاق مردم با ولایت

 آخرین بروزرسانی: 1400/10/08 85 زمان مطالعه: 15 دقیقه
معرفی بسته مطالعاتی و کتب پیشنهادی دهه بصیرت. درباره حماسه نه دی ماه ۱۳۸۸ بیشتر بدانیم.

ملّت ایران در نهم دی ماه سال ۱۳۸۸ با حضور آگاهانه و مقتدرانه و بیعت دوباره با آرمان‌های امام خمینی (ره) و مقام معظّم رهبری حماسه‌ای جاودان و به یاد ماندنی را در تاریخ انقلاب آفریدند. نمایش بصیرت و هوشیاری مردم مؤمن، با بصیرت و غیرتمند ایران در این حماسه باشکوه، چنان تجلی یافت که به فرموده مقام معظّم رهبری: «اگر صد‌ها بار هم برای نعمت هوشیاری این ملّت سجده شکر به جای آورده شود، باز هم کم است. حماسه‌ای که محاسبات دشمن را به هم ریخت؛ محاسباتی که با همکاری و برنامه ریزی عده‌ای اقلیت در داخل از روی بغض و کینه شکل گرفته بود، اما در این روز حماسی یک بار دیگر امّت اسلامی  با بصیرت عمل کرد و دشمنان نظام مأیوس شدند.»
شاید علت اصلی شکل گیری حماسه ۹ دی در ظاهر انتخابات ۸۸ و اعلام تقلب در انتخابات توسط کسانی بود که پیروز انتخابات نبودند به واقع این صورت مسئله بود و واقعیت چیز دیگری بود. کسانی که در انتخابات شرکت نکرده بودند و یا اگر هم رأی دادند، مقصود دیگری داشتند، قصدشان انتخاب رئیس جمهور نبود. مخالفان جمهوری اسلامی ایران بر این عقیده اند که فضای سیاسی ایران در همة زمینه‌ها برای بهره برداری و عملیاتی کردن الگوهایی، چون انقلاب رنگی آماده است.
در فتنه سال ۸۸ تعدادی از خواص مردود، که در انتخابات ریاست جمهوری شکست خورده بودند، طغیان کردند؛ همه چیز و همه کس را متهم نمودند و حتی حاضر شدند با دشمنان قسم خورده نظام همسو و همراه شوند و به طور مستقیم از بیگانگان خط بگیرند و به نسخه‌های آن عمل کنند و تا حد براندازی نظام پیش روند و کشور را به اغتشاش بکشانند و به قتل و غارت دست بزند، یا از فتنه انگیزان و غارتگران حمایت کنند و با سخنان دو پهلو و غیر شفاف، فتنه گران را حق و خواسته هایشان را مشروع و قانونی جلوه دهند تا زمینه را برای فتنه گران مساعد سازند. اما رهبر انقلاب هوشیارانه و با صلابت و با اقتدار درست یک هفته بعد از برگزاری انتخابات در خطبه‌های نماز جمعه، آب پاکی را روی دست ناپاک امریکا و صهیونیست‌ها و بدخواهان داخلی ریختند و در بیاناتی نقشه دشمن را نقش بر آب کردند.
روز ۹ دی با توجه به پیش زمینه‌هایی که حوادث پس از انتخابات به وجود آورده بود شکل گرفت؛ از جمله این پیش زمینه‌ها می‌توان به عواملی همچون زیر سؤال بردن اصل دین، نظام مقدس اسلامی و هم چنین اصل ولایت فقیه اشاره کرد که باعث شد مردم ایران با خلق حماسه ماندگار خود، دشمنان قسم خورده نظام اسلامی را مأیوس کنند.
از دیگر زمینه‌های اصلی شکل گیری حماسه ۹ دی می‌توان به هتک حرمت ماه محرم و روز عاشورا اشاره کرد که باعث جریحه دار شدن احساسات مذهبی مردم ایران شد. اوج حرکت این افراد در روز عاشورا گویای این بود که آن‌ها معتقد به ارزش‌ها و مظاهر اسلامی از جمله امام حسین (ع) و عاشورا نبودند و به همین دلیل روز عزای حسین (ع) را به جشن تبدیل کردند و به صفوف نماز عزاداران و افرادی که بر حسب ظاهر چهره حزب اللّهی داشتند، حمله کردند و شعار‌هایی دادند که نشانگر مبارزه اساسی با نظام اسلامی  و اصل ولایت بود و همین مردم را به صحنه کشاند.
این هتک حرمت به عاشورا و عزاداران حسینی، ملّت ایران را نگران و چشمان آنان را گریان کرد و ۹ دی ماه واکنش به این حرکت و اعلام حمایت از ولایت و شخص مقام معظّم رهبری بود.

«فروشگاه آنلاین من و کتاب» این‌بار با فرا رسیدن ایام الله نهم دی ماه و همچنین دهه بصیرت، اقدام به فراهم ساختن بسته مطالعاتی، برای علاقه‌مندان به حوزه کتاب و کتابخوانی کرده است. کاربران گرامی با کلیک کردن بر روی لینک های معرفی، می‌توانند به روش اینترنتی، به آسانی کتاب مورد نظر خود را خریداری نمایند.

«غبار در خرداد» | اثر جواد موگویی | انتشارات شهید کاظمی

جواد موگویی به روایت روزهای پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ پرداخته و تلاش کرده به ابهامات و سوال‌ها در خصوص این دوره غبارآلود از تاریخ معاصر ایران پاسخ دهد؛ حاصل این تلاش در کتابی با عنوان «غبار در خرداد» منتشر شده است.
این نویسنده تاریخ شفاهی انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ را در کتاب «غبار در خرداد»، روایت کرده است. او برای تالیف این کتاب به گفت‌وگو با بسیاری از افراد تاثیرگذار در این انتخابات همچون فائزه هاشمی، عطریان‌فر، ابطحی، حداد عادل، محمد سلیمانی، روح الامین، کواکبیان، حمید رسایی، حسن بیادی، پرویز سروری، علی اصغر زارعی، علاالدین بروجردی و حسین طلا نشسته است. نقطه قوت این اثر را باید پرهیز از کلیشه‌گویی و نگاهی نو به این حادثه تاریخی دانست. موگویی در کتاب غبار در خرداد به دنبال دلایل جنجالی شدن انتخابات ریاست جمهوری دوره دهم است. جنایات کهریزک، ورود لغاتی چون فتنه‌گر و عمار به ادبیات سیاسی کشور، نماز جمعه ۲۹ خرداد و... مسائلی هستند که او در این کتاب به آن‌ها پرداخته است. باید خاطرنشان ساخت نگارش کتاب پیش‌رو بیش از پنج سال زمان برده است
.

«آخرین نخست وزیر» | اثر جواد موگویی | انتشارات شهید کاظمی

به شهادت مولف بعد از نوشتن کتاب اسرار آیت (اثر همین نویسنده) سرآغاز ایده «آخرین نخست وزیر» شکل می گیرد.
این کتاب که در واقع نگاهی به زندگی میرحسین موسوی، آخرین نخست وزیر در جمهوری اسلامی می پردازد و سیر زندگی او و اتفاقات سال های ۱۳۲۰ تا ۱۳۶۸ را بررسی نموده است.
مولف سعی نموده تا به دور از جانبداری و فقط بر اساس مستندات تاریخی دست به روایت بزند.
برخی از اسناد در پایان کتاب درج گردیده است.

«بیراهه» | اثر سید ابوالفضل نورانی | انتشارات شهید کاظمی

کتاب «بی‌راهه» نوشته سید ابوالفضل نورانی است که به بررسی عوامل انحراف از امام حق است. در این کتاب به عوامل انحراف افراد از دین و جامعه اسلامی اشاره شده که برخی از این عوامل: عدم بصیرت، عدم ایمان، قدرت طلبی، دنیاطلبی، حرام خواری، ریشه های بد خانوادگی تربیتی، غرور، بی عدالتی، آسایش طلبی، ساده لوحی، عدم شناخت دشمن، نفاق، بدعت، غفلت، عقده های شخصی و کینه ورزی، حسادت، انتقام جویی، دلبستگی به زن و فرزند و خانواده، افراطی گری، حزب گرایی و قبیله گرایی، توهم، قانون گریزی، انحراف سیاسی، خرافه پرستی، مصلحت طلبی افراطی و ... است.

«آزمون خواص در حکومت اسلامی» | اثر جواد سلیمانی امیری | انتشارات ولاء منتظر

آزمون خواص در حکومت اسلامی (بررسی لغزش خواص از صدر اسلام تا انقلاب اسلامی ایران) اثری ارزشمند از جواد سلیمانی امیری است. او که دانش‌آموخته رشته تاریخ صدر اسلام است بعد از سال‌ها پژوهش و مطالعه دقیق و عمیق از وقایع تاریخ صدر اسلام و تطبیق آن با وقایع، رخدادها و رویدادهای انقلاب اسلامی، نکاتی عبرت‌آموز برای مردم جامعه امروزی دارد تا با آن به بصیرتی دست یابند که بتوانند در مقابل آزمون‌های سخت سربلند بیرون آیند.

«نفوذ از دیدگاه رهبری» | اثر محمد تاجیک رستمی | انتشارات شهید کاظمی

«نفوذ»، به قلم محمد رستمی تاجیک، با مقدمه حجت الاسلام والمسلمین مهدی طائب (زید عزه)، بررسی پروژه برنامه ریزی شده‌ نفوذ دشمن از دیدگاه مقام معظم رهبری است که دربردارنده سخنرانی‌ها و دیدگاه‌های ایشان درباره دشمنان و تبلیغات ضد اسلامی آنان است. در بخشی از این کتاب می‌خوانیم: یکی دیگر از توطئه‌های دشمن، توطئه‌ی فساد انگیزی است؛ نفوذ در نسل جوان، ایجاد فساد در میان سربازان واقعی اسلام، جوانان را به مسایل فساد برانگیز سرگرم و مشغول کردن. جوانان بدانند که این توطئه است، و من به شما عرض می‌کنم که امروز دست توطئه‌گری با هدایت بیگانه در سطح کشور وجود دارد، تا بذر فساد و لغو در میان جوانان بیفشاند؛ برای این‌که جوانان را سرگرم و مشغول کند. ملتی که جوانانش سرگرم فسق و فجور باشند، راه به جایی نخواهد برد. می‌خواهند آن جوان بسیجی مؤمن و مخلص و پارسا را که برای جهاد فی‌سبیل اللّه به میدان جنگ می‌رفت و پشت سرش را نگاه نمی‌کرد و زندگی راحت و لذات و همه را پشت‌گوش می‌انداخت، اسیر و پابند کنند؛ هم مسؤولان و هم جوانان متوجه باشند. البته مسؤولان توجه کرده‌اند و امیدواریم که بتوانند این ریشه‌ی فساد را از بیخ و بن بکَنند و دست توطئه گر را از عرض و آبروی این ملت قطع کنند.۹۶ امروز، دشمن از این که بتواند به نظام اسلامی ضربه‌ی اساسی وارد کند نا امید است، چون میداند در داخل به‌قدر کافی انگیزه و ایمان و صدق و آمادگی وجود دارد؛ لذا نا امیدند از این که بتوانند ضربه‌ی اساسی وارد کنند، امّا نا امید نیستند از این که بتوانند نفوذ کنند...

«انحلال درنظام استکباری» | اثر سعید زیباکلام | انتشارات شهید کاظمی

کتاب «انحلال در نظام استکباری»، مصاحبه‌ای با دکتر سعید زیباکلام، استاد فلسفه دانشگاه تهران و شخصیت نام‌آشنا برای پژوهشگران و دنبال‌کنندگان فضای فکری و فلسفی کشور است.
این کتاب مجموعه صحبت‌های سعید زیباکلام درباره، سوابق کاری و فعالیت‌های مبارزاتی و دانشجویی و مسئولیت‌های اجرایی خود است. 
مصاحبه با موضوع ورود زیباکلام به عرصه نقد توافقنامه ژنو آغاز می‌شود و پس از آن مروری دارد بر فعالیت‌ها و مبارزات او قبل از انقلاب. سپس از خاطراتش در اوایل انقلاب و مسئولیت‌‌های اجرایی‌اش می‌گوید، به ویژه خاطراتش در دوران مسئولیت در وزارت خارجه.
این اثر به طور کلی یک بازخوانی از چهره متفکر کمتر شناخته شده کشور، سعید زیباکلام است.
سـیر تحولات سیاسـت خارجـی جمهـوری اسلامی از ابتـدای انقلاب تـا کنـون، تبییـن اهمیـت توافـق هسـته‌ای صـورت گرفتـه در دولـت یازدهـم در سرنوشـت انقلاب و بررسـی شـبهاتی که نسـبت به مواضع ایشـان و منتقدین توافقنامۀ ژنو مطرح است، از دیگر محورهای گفتگوهاتی این کتاب است.

«مرگ بر آمریکا» | اثر هادی شیرازی | انتشارات شهید کاظمی

سخنان رهبر انقلاب دربارۀ شعار مرگ بر آمریکا
انقلاب اسلامی ایران در سال ۱۳۵۷ به وقوع پیوست. انقلابی که همۀ نگاه‌ها را به خود معطوف کرد؛ چراکه انقلابی بود که در هیچ‌کدام از شعارها و اهدافش بوی دنیاگرایی وجود نداشت و همین، علت بقا و ماندگاری این انقلاب شد. پس شناخت این شعارها، آن‌هم از زبان رهبر معظم انقلاب اسلامی، کمک بسیاری خواهد کرد در جهت حفظ این نظام که واجب است.

«تاریخ مستطاب آمریکا» | اثر محمد صادق کوشکی | انتشارات شهید کاظمی

«تاریخ مستطاب آمریکا» کتاب طنزی درباره تاریخ آمریکا به قلم محمدصادق کوشکی است که مازیار بیژنی با کاریکاتورهایش آن را جذاب‌تر کرده است.
این کتاب سه فصل کلی دارد: تشکیل آمریکا، آمریکا در جهان و آمریکا و ایران.
محمدصادق کوشکی در این اثر با تاریخ ایلات متحده شوخی کرده است. او همه چیز را در آمریکا حول سه محور دموکراسی، حقوق بشر و آزادی دانسته و می‌گوید اصولا هیچ چیز در امریکا وجود ندارد که به این سه موضوع مربوط نباشد.
از نکات منحصر به فرد این کتاب استفاده کوشکی از منابع مرتبط با آمریکا است که در خارج از ایران تولید شده‌اند. همچنین او برای نگارش این کتاب از مشاوره عباس سلیمی نمین و فواد ایزدی، دو نفر از چهره‌های آشنا با تاریخ آمریکا سود برده است. 
   

«خون دل» | اثر جواد موگویی | انتشارات شهید کاظمی

 کنکاش تاریخی نامۀ منشور روحانیت امام‌خمینی(ره)
دیدگاه امام (ره) در جریانِ خطر تحجرگرایان و مقدس‌نمایان در حوزه‏هاى علمیه و تحمل تلخی فشارها و ضربات این جریانات در طول دوران مبارزه و بیان امام نسبت به مروجان اسلام آمریکایی همچنین ژست تقدس‌مآبى عده‌ای از روحانیون در حوزه‌های علمیه که چنان تیشه به ریشۀ دین و انقلاب و نظام مى‏زنند که گویى وظیفه‏اى غیر از این ندارند و این امر چنان بر امام سخت و طاقت‌فرسا بوده که وقتی پس از نیم قرن برای نگارش منشور روحانیت دست به قلم شد، با تلخی نوشت: «خون دلی که پدر پیرتان از این دستۀ متحجر خورده است، هرگز از فشارها و سختی‌های دیگران نخورده است.» ازجمله آثار این نویسنده می‌توان به اسرار آیت، آخرین نخست‌وزیر، غبار در خرداد و... اشاره کرد.

«نامیرا» | اثر صادق کرمیار | انتشارات کتاب نیستان

«نامیرا» داستانی شخصیت محور است؛ رمانی با خرده روایت هایی از تغییر روش، هدف، آرزو و عاقبت آدم ها. این روزگار است که آدم ها را در محک انتخاب شدن و انتخاب کردن می گذارد و نویسنده ی نامیرا فقط تصویرساز صادق این رویدادهاست. عنوان کتاب به حقیقت جاودان و فراموش نشدنی واقعه ی کربلا و نامیرایی آن جان های بزرگی اشاره دارد که در راه خداوند و حقیقت شهید شدند. نویسنده با تحقیقات فراوان درباره ی اتفاقات قبل از واقعه ی عاشورا، بستری تاریخی بر مبنای حقیقت بنا کرده و سپس روایتی تخیلی و قصه وار را در دل آن شکل داده است. داستان در پیش از واقعه‌ی عاشورا اتفاق می افتد و شخصیت های زیادی دارد اما مهم ترین شخصیت های آن دو جوان به نام های ربیع و سلیمه هم هستند که به یکدیگر دل باخته‌اند و گفتگوهایی میان آنان در باب حقانیت امام سوم شیعیان و یزید بن معاویه شکل می گیرد.

«سراب سیاست» | اثر محمدرضا امینی | انتشارات اشراق حکمت

کتاب «سراب سیاست» در نقد اندیشه و عملکرد حجت الاسلام سید محمد موسوی خوئینی ها، نوشته محمدرضا امینی، پژوهشگر تاریخ معاصر است که به همت موسسه اشراق حکمت قم تدوین و منتشر شده است.
در بخشی از مقدمه در ضرورت نگارش این کتاب آمده است: فتنه گران، در جنگ نرم می کوشند با ابهام آفرینی، غبار تردید را در جامعه برپا کنند و مردم را به سوی بی طرفی سوق دهند، تا از این رهگذار حق مداران را منزوی سازند... در ماه های پس از آغاز فتنه، برخی رسانه ها ضمن اشاراتی، از آقای سیدمحمد موسوی خوئینی ها با عنوان «مرد خاکستری» و «کسی که بیشتر فعالیت می کند ولی کمتر خود را نشان می دهد» یاد می کردند. نقش او زمانی برجسته شد که اصلاح طلبان پس از نومیدی از برخی سران خود، رهبری او را پذیرفتند. با این همه، کمترکسی او را می شناخت؛ و پژوهشی نیز که در آغاز دهه هشتاد کوشید تا او را بشناساند، به دلیل خروج از طریق انصاف، با واکنش هم زمانِ اصول گرایان و اصلاح طلبان روبه رو گشت. با این اوصاف، به آفتاب آوردن مرد سایه نشین، ضرورت یافت. پژوهش درباره کسی که با وجود به راه انداختن یک رسانه موج آفرین به ندرت گفت وگو با رسانه ها را پذیرفته است کار آسانی نبود؛ اما برای روشنی بخشی به جامعه و فردای تاریخ، تدوین چنین کتابی اجتناب ناپذیر بود.
ناشر در بخش دیگری از مقدمه آورده است: خوئینی ها را می توان نماد و نمود جناحی دانست که روزی با عنوان «چپ اسلامی» شناخته می شد. بنابراین درنگ و تأمل در سیره او می تواند افزون بر آشنایی نسل های آینده انقلاب با آغاز و انجام این طیف، تجربیات ارزشمندی را نیز به دست دهد. ازجمله مقوله هایی که نسل های انقلاب، هنگام واکاوی شخصیت ها و جریان ها می باید کانون توجه قرار دهند، «پایبندی به اصول انقلاب»، «اخلاق سیاسی» و «تقوای فردی و گروهی» است.
کتاب پیش روی، بر پایه مطالب کاملاً مستند نگاشته شده و نویسنده کوشیده است از مطالب بی سند و نامطمئن استفاده نکند. بسیاری از اسناد به کار رفته در این نوشته، از میان منابعی برگزیده شده که از نظر فکری به خوئینی ها و جریان نزدیک به او منتسب است.

«ارتش سری روشنفکران» | اثر پیام فضلی نژاد | انتشارات کیهان

این کتاب، جلد ۴۵ از سری کتاب های مشهور «نیمه پنهان» است که زیر نظر حاج «حسن شایانفر» از ۱۵ سال گذشته به چاپ می رسد و پاورقی آن از دی ۱۳۹۰ تا فروردین ۱۳۹۱ در روزنامه کیهان به چاپ رسید.
فضلی نژاد در کتاب «ارتش سری روشنفکران» بیشتر به روایت تاریخ اندیشه سیاسی در ایران معاصر و «نسبت علوم انسانی و مترجمان سکولار با براندازی نرم» می پردازد و در ضمن یک روایت تاریخی، مفاهیمی مانند «فروپاشی ایدئولوژیک» و «جاسوسی آکادمیک» را شرح می دهد. جدیدترین اسناد جاسوسی فیلسوفان یهودی مانند سِرآیزایا برلین، سِرهانا آرنت، سِرکارل پوپر، لشک کولاکوفسکی، هربرت مارکوزه یا متفکرانی مانند برتراند راسل، جان دیویی و ریچارد رورتی برای سرویس های جاسوسی غرب در این کتاب ارائه شده است. مترجمان سکولار از عزت الله فولادوند تا محسن ثلاثی یا ناشران وابسته مانند همایون صنعتی زاده و احسان یارشاطر از دیگر سوژه های نویسنده هستند؛ و پیوندهای این فیلسوفان یهودی و مترجمان سکولار با چهره های «روشنفکری دینی» مانند «عبدالکریم سروش» و «سیدمحمد خاتمی» و «مصطفی ملکیان» شرح داده شده است.
چنانکه نویسنده در مقدمه خود توضیح داده، «ارتش سری روشنفکران» براساس یک «متدولوژی تاریخ نگاری» تازه در زمینه «تاریخ سری» و پیوند آن با «تاریخ اندیشه ها» نوشته شده و روایت ناگفته هایی از تاریخ سیاسی معاصر ایران و نیمه پنهان کارگزاران «فتنه سبز» و علوم انسانی سکولار است. این کتاب ضمن بازخوانی سیاست های سرمایه داری در دولت های سازندگی و اصلاحات، به نیمه پنهان زندگی و حرفه عوامل سرویس های جاسوسی غرب در حوزه علوم انسانی، مطبوعات، ترجمه، نشر و کتاب و ... می پردازد و کوشیده است تا به این موضوع از زاویه بحث هایی که رهبر معظم انقلاب پس از «فتنه پس از انتخابات ریاست جمهوری در سال ۱۳۸۸» در حوزه «علوم انسانی غربی» ارائه دادند، وارد شود.

«نقش آفرینان عصر تاریکی» | اثر مرتضی صفار هرندی | انتشارات کیهان

کتاب «نقش آفرینان عصر تاریکی» با موضوع جریان شناسی گروهها از انقلاب مشروطه تا انقلاب اسلامی منتشر شد.
در فصل آغازین این کتاب با عنوان «نوزاد بیمار» روند شکل گیری احزاب سیاسی مورد بحث قرار گرفته است. مرتضی صفار هرندی در بخشی از این کتاب نوشته است: شاید بتوان گفت که حزب گرایی در ایران همزاد «روشنفکری» بوده است، همان که به گفته رهبر معظم انقلاب «بیمار متولد شد.»
در فصل دوم این کتاب با عنوان «دوران اندوخته» آمده است : ملی گرایی در ۳۰ سال اخیر ، بیش از آن که با آرمان های وطن خواهی و حفظ تمامیت کشور در برابر تعرض بیگانگان به صحنه آمده باشد به پرچمی برای مخالفت با نظامی تبدیل شد که تاوان سنگینی را برای حفظ استقلال کشور پرداخته است. نویسنده می افزاید: آنچه در این سالها با عنوان ملی گرایی شناخته شد، در چارچوب به رخ کشیدن یک مقطع تاریخی ایران و نقش گروهی به نام جبهه ملی و رهبر آن «مصدق» بوده است. وی در عین حال که معتقد است دکتر محمد مصدق پرافتخارترین و اسطوره ترین نام در قاموس ملی گرایان است، از نقش مصدق در همراهی با پلیس جنوب (اشغالگران انگلیسی) در زمان مسئولیت ایالت فارس در سرکوب یاران رئیسعلی دلواری به عنوان بخشی تاریک در زندگی مصدق یاد کرده است.
درج خلاصه ای از زندگینامه بازیگران صحنه سیاسی کشور از دوران مشروطه تا کنون این کتاب را به منبعی مناسب برای محققان و نسل جوان کشور در مسیر مطالعه تاریخی سده معاصر تبدیل کرده است.

«طوفان فتنه و کشتی بصیرت» | اثر محمدتقی مصباح یزدی | موسسه امام خمینی

این کتاب بخشی از سخنان آیت الله مصباح است که بعد از فتنه ۸۸ در دفتر مقام معظم رهبری در جمع طلاب حوزه علمیه قم و سایر اقشار مردم بیان شدند.
هدف اصلی از نگارش این کتاب تبیین دقیق مفهوم فتنه و تشریح فتنه های اجتماعی می باشد.
کتاب «طوفان فتنه و کشتی بصیرت» در پنج فصل تدوین شده است که نخستین فصل آن به بررسی فتنه و امتحان الهی در قرآن و حدیث می پردازد. این فصل موضوعاتی از جمله مفهوم شناسی فتنه، گستره فتنه در زندگی انسان، حوزه های آزمایش در قرآن، آزمودن انسان ها با امور تکوینی و تشریحی و فتنه های دست ساز بشر را شامل می شود.
فصل دوم این کتاب عوامل، انگیزه ها و اهداف فتنه را مورد بحث و بررسی قرار داده و شامل عناوینی از جمله عوامل پدیدآورنده فتنه، مکلف بودن آدمی در برابر فتنه ها، نقش مال، مقام و شهوت در پدید آمدن فتنه ها، امور دینی؛ ابزاری برای فتنه های اجتماعی، هدف شیطان از فتنه گری، هدف انسان از فتنه گری و فتنه پذیری و فتنه گریزی است.
فصل سوم مربوط به بررسی ماهیت فتنه گران و چگونگی شکل گیری فتنه های اجتماعی می باشد.این فصل مباحثی از جمله روش بحث درباره فتنه های اجتماعی، انواع طراحی و برنامه ریزی، مولفه های فتنه، ساده ترین راه شناخت فتنه، ویژگی های روانی سران فتنه و سه ویژگی عناصر مزدور بیگانه را شامل می شود.
فصل چهارم این کتاب به بررسی راهبردها و رویکردهای فتنه گران پرداخته و شامل عناوینی از جمله تغییر باورها و ارزش ها، دو راهبرد مهم فتنه گران، راه های پیش برد فتنه، تهاجم فتنه گران معاصر به باورهای اسلامی، پیچیدگی روش ها در فتنه های معنوی، تحلیل اجمالی از جنگ نرم و تبیین راهبردهای فتنه گران، گروه های هدف در تهاجم فرهنگی و دستاویزهای فتنه گران است.
فصل پنجم، وظایف مومنان در برابر فتنه های اجتماعی تبیین شده است .هدایت ناپذیری فتنه گران، وظایف ما در پیشگیری و مقابله با فتنه های آینده، وظایف نخبگان و وظایف دولت اسلامی در برابر فتنه، عنوان برخی مطالب این فصل را تشکیل می دهند.

«بصیرت تاریخی» | اثر موسی نجفی | انتشارات آرما

این اثر دومین کتاب از مجموعه کتاب های «و انتم الاعلون» است که به موضوع تاریخ،تفکر و تمدن می پردازد. «بصیرت تاریخی» نام مجموعه ای از نوشتارها و گفتارهایی است که محدوده زمانی پنج قرن اخیر تاریخ معاصر ایران را در بر می گیرد و از عصر صفویه تا انقلاب اسلامی را شامل می شود.
مباحث کتاب بیشتر در حوزه تاریخ تحلیلی و اندیشه سیاسی سیر می کند به گونه ای که با نظر به سنت و تجدد و با عبور از تحولات تاریخی به جنبش های اسلامی، ورود غرب به ایران، توجه به نقش مرجعیت و اجتهاد و هویت ملی به خصوص در عهد صفویان و مشروطیت پرداخته و این مقولات فکری مهم را مورد توجه و کانون پژوهش خود قرار داده است.
حاصل این رفت و برگشت بین تحولات تاریخی و اندیشه تاریخی-اجتماعی و سیاسی، سرنخ هایی را برای شناخت تاریخ معاصر به دست می دهد که می تواند متضمن «بصیرت تاریخی» باشد. مطلب مهمی که امروز به عنوان ریشه و با مدخل «بصیرت سیاسی» می تواند مورد ارزیابی قرار گیرد.

«چهل تدبیر» | اثر علی الفت پور | انتشارات مولف

«چهل تدبیر» به قلم و پژوهش محمد علی الفت‌پور، بر آن است تا سیری منطقی، متنوع، موثر و راهگشا از تدابیر نظام جمهوری اسلامی در آغاز دهه چهارم انقلاب ارائه دهد. مجموعه تدابیر و چاره‌اندیشی‌هایی که نظام برای حفظ حیات خویش به هنگام غائله‌ها و بحران‌های مختلف اندیشیده است، موضوع محوری این کتاب است.
این چهل پرونده شامل جریان‌هایی است که تاکنون نظام جمهوری اسلامی با آن مواجه بوده و با لطف و عنایت خاص خداوند رحمان و سربازان نام آشنا و گمنام امام زمان (عج) به صحنه قدرت نمایی و نمایش کارآمدی نظام اسلامی بدل شده است.
۲۱ مورد از این چهل پرونده مربوط به حیات سیاسی امام راحل (ره) و ۱۹ مورد آن مربوط به دوران زعامت مقام معظم رهبری(مدظله العالی) است. به یقین هریک از این دو مقطع زمانی، دارای ویژگی‌های خاص و منحصر به فرد خود است که هیچ یک بر دیگری ترجیح و برتری ندارد؛ چرا که هر غائله و فتنه در هر زمانی بر اساس شرایط زمانی و مکانی مختص خود طراحی می شود که تدبیری از جنس زمان و مکان خود را می‌طلبد.
عناوین برخی از پرونده‌های این کتاب از این قرار است: دولت موقت و بازرگان، اولین رئیس جمهور، جدایی‌طلب‌ها، انجمن حجتیه، کودتای نوژه، تسخیر لانه جاسوسی، کودتای حزب توده، کشتار حجاج در سال ۱۳۶۶، هشت سال جنگ و قطعنامه ۵۹۸، توطئه آیات شیطانی، روزنامه‌های زنجیره‌ای، قتل‌های زنجیره‌ای، کوی دانشگاه، کنفرانس برلین، بحران هسته‌ای و... .

«آوردگاه» | اثر علی الفت پور | انتشارات مولف

در کتاب «آوردگاه» چهل پاسخ به شبهات و چالش‌ها پیرامون ماهیت و تاریخ انقلاب اسلامی پاسخ داده شده است. همچنین ۲۵۰۰ سند و مستند کمتر دیده‌شده از تاریخ معاصر پس از انقلاب به رشته تحریر درآمده است.
در این کتاب روایت تدابیر و رویکردهای رهبری و حمهوری اسلامی ایران در حوادث و رویدادهای سیاسی و اجتماعی چهار دهه اخیر منتشر شده است. در طول تاریخ انقلاب وقابع متعدد عبرت ‌آموزی وجود دارد که غفلت از بازشناسی آن سبب تکرارشان شده است. نشناختن ظرفیت منحصر به ‌فرد رهبری انقلاب در تدبیر امور سیاسی کشور، تکرار نافرجام مذاکره و... از نمونه ‌های غفلت تاریخی هستند که اثراتش در روزمره ما به وضوح پدیدار است.
از این‌رو، نویسنده در این کتاب، تلاش دارد تا با گزیده ‌گویی و تحلیل منطقی روایت‌ها در فصول مختلف به فضای ذهنی مخاطب نسل جدید نزدیک ‌تر شود.

«نقاب ها» | اثر علی الفت پور | انتشارات مولف

این کتاب درباره ۳۶ پرونده است که از زمان پهلوی شروع شده و تا زمان حال حاضر می رسند. تهیه چنین کتابی با تاکیداتی که رهبر انقلاب در حوزه نفوذ و مفهوم استحاله دارند، معنی پیدا می کند. نمونه بارزش تغییراتی است که در تصمیمات و محاسبات مسئولان ایجاد می شود. در این کتاب به شخصیت هایی در تاریخ معاصرمان پرداخته شده است و این که چه ضرباتی به ساختار کلان حاکمیت زده اند. نمونه اش کلاهی، کشمیری، عباس ظریباف، تفرشی، خانبازی و ... در دهه ۶۰ هستند. در دهه ۷۰ هم جریان های فکری بودند که یا خودشان استحاله شدند و یا دنبال استحاله آموزه های انقلاب بودند.

«بازگشت از نیمه راه» | اثر علی الفت پور | انتشارات مولف

به اعتقاد نویسنده، مشکل اساسی در تاریخ انقلاب این است که معمولاً مسایل ریشه ای و بنیادینی را که باید صریح و شفاف به افکار عمومی گفته شود، منعکس نمی گردد؛ از این رو بسیاری از واقعیت­ ها و مسایل به اسرار و ناگفته­ ها مبدل می ­شود. بر این اساس مؤلف سعی کرده است درباره افراد و حیثیت و فعالیت سیاسی شان مستنداتی جمع آوری کند، تا اگر قرار است افراد اعم از خواص و غیر آنها عمل سیاسی­شان را به برخی از استوانه های نظام گره بزنند بدانند که این افراد در تاریخ انقلاب چه کرده و چه گفته اند و درطول این مدت در کجا ایستاده اند و الان چه می­ گویند.
این اثر جریان شناسی مخالفت ها با رهبری و نظام جمهوری اسلامی ایران است. این اثر ۱۲۰۰ سند تاریخی روایی دارد و در کنار آن بیش از ۱۰۰۰ اسلاید تصویری در کتاب گنجانده شده است. این کتاب خط واقعه نگاری درباره ۳۲ نفر از کسانی­ را که رهبری برای آنها از واژه «انقلابیون پشیمان» استفاده می ­کند و ابتدا با انقلاب بوده و بعد از قافله انقلاب به دلایل مختلف جدا شده­ اند، ترسیم می­ کند. لازم به ذکر است این اثر بیوگرافی نیست ولی وقایع در قالب تحلیل شخصیت و تایم لاین زندگی این شخصیت ها بیان شده است.
مؤلف اعتقاد دارد این ۳۲ نفر از اهمیت ویژه ای در تاریخ سیاسی ایران برخوردارند، از این رو تلاش کرده تا به آنها پرداخته شود، ضمن این که این اثر جلد یک است و جلد دو این اثر هم در حال نگارش است.
جمله ای از حضرت امام بر روی جلد کتاب آمده با این عنوان که «قدرت طلبی مایه اختلاف است»، این اثر هم در نهایت به دنبال ریشه یابی مستند از این مساله است. اینکه چه اتفاقاتی افتاده است که یک نفر خودش را از مسیر نظام و رهبری جدا کرده و حتی به مقابله با آرمان ابتدایی اش پرداخته است جای ریشه یابی و سند نگاری دارد که سعی شده در این اثر به آن پرداخته شود. نحوه نگارش و طراحی اثر نیز به گونه ای بوده است که مخاطب عمومی هم بتواند با کتاب ارتباط برقرار کند و کتاب با استانداردهای روز نگارش تدوین و طراحی شده است.

«عدالت در گرداب» | ثر جواد سلیمانی امیری | انتشارات اشراق حکمت

بازخوانی شرایط و مشکلات دوران حکومت «امام علی (ع)» است. نویسنده با این باور که انقلاب اسلامی ادامه حرکت جهانی نبی اکرم و بروز دوباره حکومت شیعی در تاریخ است؛ همانند تجربه پیشین خود، امروز نیز از برخی آفت‌های درونی رنج می‌برد. از طرفی نیز انقلاب اسلامی راه و عملکرد خود را ادامه حکومت آن حضرت تفسیر می‌کند و چالش‌های پیش روی خود را نیز از همان سنخ می‌یابد. وی به‌منظور جلوگیری انقلاب از دچارشدن به سرنوشت حکومت علوی بر تحلیل برخی از مشکلات آن حضرت که به‌صورت جریان‌های معارض با ایشان تجلی کرده بودند، پرداخته است. در این اثر تحجرگرایی و بی‌بصیرتی مردم نسبت به مقام مولا و اشرافی‌گری، بدعت‌گذاری، منافق‌روشی و براندازی جریان‌های خواص، در کنار جریانی که به ظاهر در جبهه حق بود؛ ولی با سکوت خود در عمل به مخالفت می‌پرداخت به‌عنوان اصلی‌ترین آفت‌های درونی حکومت علوی معرفی شده‌اند.

«انسان ۲۵۰ ساله» | اثر امام خامنه ای | انتشارات ایمان جهادی

این کتاب شامل ۱۷ فصل است که نحوه چینش عناوین فصل ها به ترتیب تاریخی زندگی ائمه(ع)، از دوران پیامبر اعظم (ص) تا دوره امام جواد (ع)، امام هادی (ع) و امام عسکری (ع) است که بیانات مقام معظم رهبری درباره این سه امام(ع) در یک فصل ارایه شده است. محتوای کتاب «انسان ۲۵۰ ساله» به دنبال انتقال مفهومی متعالی از مسیر و مقصد زندگی مجاهدانه ائمه (ع) است و از این رو، این کتاب بیش از آن که یک کتاب تاریخی صرف باشد، یک فراتحلیل تاریخی است که به جای شرح و تفصیل وقایع زندگی ائمه (ع) نگاهی کل گرایانه به زندگی هر یک معصومین (ع) را با توجه به بستر تاریخی دوره مربوط و در راستای مقصود واحدی که همه این بزرگواران دنبال می کردند، ارایه می دهد.
عنوان کتاب عینا برگرفته از کلام مقام معظم رهبری است و بیانگر نوع نگاه ایشان به زندگی سیاسی مبارزاتی ائمه است و علت این نامگذاری بردر مقدمه کتاب به تفصیل از بیانات ایشان تشریح شده است.

«رازهای دهه شصت» | اثر مرتضی صفار هرندی | انتشارات کیهان

این کتاب که مشتمل بر ۵ فصل می باشد، گویای حوادث تاریخی پس از انقلاب اسلامی است. از درگیری های انقلابیون گرفته تا جداشدن مجاهدین خلق و روی کار آمدن دولت های مختلف و...، مسائل مختلف را به صورتی جامع دربر می گیرد. در انتها نیز تصاویری قرار داده شده است.
فهرست مطالب:
فصل اول: برای تملک خانه میزبان!
فصل دوم: تحزب اسلامی: تجربه تنوع گرایش ها
فصل سوم: فصل نقش آفرینی جنبش دانشجویی
فصل چهارم: یک انتخاب و تصفیه انقلاب
فصل پنجم: خط امام و یک دسته بندی تحمیلی
«ژست رادیکالی، ماهیت لیبرالی، تقابل با ۹۸ درصد، صف آرایی سکولارها مقابل امام و امت، دولت موقت، اعتدال گرا یا ناتوان، سیاست خارجی دولت موقت،نخستین شرکای فتنه نفاق، سیدحسن ایت یک معما، منافقین و تسخیر لانه جاسوسی، بنی صدر؛ نقطه الحاق چپ و راست، راز سر به مهر هشتم شهریور، کابینه موسوی؛ چالش گاه خط امام، نامه ۶ فروردین، رنجنامه و باقی قضایا...» عناوین برخی بخش های این کتاب است که در ۵ فصل از پیروزی انقلاب تا رحلت امام(ره) را بررسی کرده است.

«فتنه تغلب» | اثر مصطفی غفاری ساروی | انتشارات انقلاب اسلامی

این کتاب شامل روایت‌های ناگفته‌ای از تلاش‌های پیگیر دلسوزان نظام برای مذاکره با نامزدهای معترض و صیانت از حقّ‌النّاس است. خاطرات دکتر علی آقامحمّدی که بخشی از مطالب بازگوشده و در دست انتشار ایشان در مؤسّسهٔ انقلاب اسلامی است، سیر دقیقی از یک رشتهٔ پیوسته از مذاکرات که با خواست مهندس موسوی آغاز و دنبال شده را روایت می‌کند. کار بزرگی که با وجود جلب همهٔ همراهی‌ها از سوی مراکز ذیربط و حتّی نظر موافق مرحوم آقای هاشمی رفسنجانی، با تردیدها یا علل نامعلوم دیگر از سوی میرحسین موسوی به بن‌بست کشیده شد.
یادداشت آقای علیرضا شمیرانی ضمن ارائهٔ روایتی تحلیلی از ماجرای فتنه در یک قالب تبیینی _ استفهامی، حاوی اخبار و اطّلاعاتی است که نقش رهبر معظّم انقلاب را در مهار فتنه به‌طور مستند (با ارجاع مکرّر به گفته‌های مقامات مسئول کشور، برخی از اعضای دفتر رهبری، چهره‌های سیاسی هوادار نامزدها و...) به نمایش می‌گذارد.
مصاحبه با آقای حمید پارسانیا روایت منتشرنشده‌ای است از یک دیدار ویژه در اواخر تیر ۱۳۸۸ که چند تن از نخبگان و فضلای حوزوی به حضور رهبر انقلاب رسیده و دربارهٔ مسائل عمدهٔ جاری در کشور صمیمانه و بی‌پرده با ایشان به گفت‌وشنود نشسته‌اند.
روایت‌های آقایان غلامحسین محسنی اژه‌ای و سیّدمهدی خاموشی که از دو موضع مختلف با نامزدهای معترض به نتایج انتخابات مذاکرهٔ شفّاف کرده‌اند، حامل اطّلاعاتی جالب‌توجّه در مورد نگرش آنها به انتخابات و فراتر از آن، سطح تحلیل و زاویهٔ دید آنها در تصمیمهایی است که در رابطه با مسائل پس از آن گرفته یا نگرفته‌اند.
دو روایت از دو خطبهٔ نماز جمعهٔ رهبر انقلاب در سال ۸۸ بازخوانی مهم‌ترین مواضع ایشان در جریان یک بحران حادّ سیاسی و نگاهی به مبانی دینیِ سیاست‌های ایشان است. آقای مصطفی غفّاری زمینه‌ها و پیامدهای تحلیلی خطبهٔ ۲۹ خرداد را شکافته و روایت خطبهٔ ۲۰ شهریور که کمتر به جزئیّات آن توجّه شده، با خوانش تحلیلی آقای رحیم‌پور ازغدی ریشه‌های تفکّر و مدیریّت سیاسی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در فتنه را روشن می‌کند.
آخرین مطلب در بخش اصلی کتاب، پنج روایت از کنش‌های رهبر انقلاب است با مخاطبانی که منتقد رفتار نظام در جریان فتنهٔ ۸۸ بوده‌اند. گفتار و رفتار ایشان در این مواضع که به قلم آقای حسین شهسواری روایت شده، حاوی ظرافت‌ها و دقایقی است که به کار تحلیلگران خواهد آمد و ابعادی از تکاپوی نظام برای مهار فتنه را رونمایی می‌کند.
بخش پیوست، روایت متن بیانات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای دربارهٔ فتنهٔ ۸۸، قبل، حین و بعد از رخداد آن است. این بیانات با دسته‌بندی بر اساس موضوع و مخاطب، از نظر زمانی نیز در پنج فصل مرتّب شده و در ترکیب با قطعاتی منتشرنشده، شاکلهٔ اصلی تحلیل معظّمٌ‌له را دربارهٔ ریز و درشت ماجرای فتنه در بر می‌گیرند.

علاقه‌مندان جهت تهیه این کتب و کتب منتخب دیگر با محوریت حماسه ۹ دی و دهه بصیرت می‌توانند به «فروشگاه اینترنتی من و کتاب» مراجعه نمایند.

من و کتاب

دیدگاه کاربرانورود به سیستم جهت ثبت نظر