۲۷ رجب سال چهلم قمری، سرآغاز دین اسلام و مقدمه برچیده شدن بت‌پرستی از حجاز، با برگزیده شدن آخرین پیامبر

ماجراي بعثت حضرت پيامبر، با نقل‏ هاي متفاوتي روايت شده است. چه سخني رساتر و شيرين ‏تر از بيان امام هادي عليه ‏السلام که مي ‏فرمايد: «هنگامي که محمد صلي‏ الله‏ عليه‏ و‏آله تجارت شام را ترک گفت، هر روز به کوه حرا مي‏رفت و از فراز آن به آثار رحمت پروردگار مي‏ نگريست و از آنچه مي‏ديد، به ياد عظمت خداي آفريننده مي ‏افتاد و آن‏گاه با روشني خاصي به عبادت خداوند مشغول مي ‏شد. چون به چهل سالگي رسيد، خداوند، دل او را بهترين، روشن ‏ترين و خاضع‏ ترين دل‏ها يافت. در آن لحظه‏ ها، جبرئيل به سوي او آمد و بازوي او را گرفت و تکان داد و گفت: بخوان. گفت: چه بخوانم؟ جبرئيل گفت: اى محمد! «اِقْرَاْ بِاسْمِ رَبِّک الَّذی خَلَقَ * خَلَقَ الْاِنسانَ مِنْ عَلَقَ * اِقْرَا وَ رَبُّک الْاَکرَمُ * اَلَّذی عَلَّمَ بِالْقَلَمِ...». (قرآن را) به نام پروردگارت -که هستى را آفرید- بخوان، همان که انسان را از خون بسته آفرید. بخوان که پروردگارت از همه ارجمندتر است. همان که با قلم تعلیم داد و آن چه را که انسان نمى‌دانست به او آموخت. پس جبرئيل، رسالت خود را به انجام رسانيد و به آسمان‏های بالا رفت و محمد صلّى اللّه علیه و آله از کوه پایین آمد در حالى که عظمت خداوند و جلالت ابّهت الهى او را مدهوش خود کرده بود و به تب و لرز دچار شده بود. در اين هنگام، خداوند، کوه ‏ها، صخره‏ ها و سنگلاخ ‏ها را به سخن آورد، به گونه ‏اي که به هر کدام مي‏رسيد، اداي احترام مي‏کردند و مي‏گفتند: السلام عليک يا حبيبَ اللّه‏، السلام عليک يا ولي اللّه‏، السلام عليک يا رسولَ اللّه‏».
بدین ترتیب، «مبعث» حضرت محمد (صلی الله علیه و آله)، روزی است که آن حضرت از سوی خدا - به عنوان آخرین پیامبر الهی - برای هدایت و راهنمایی همیشگی انسان‌ها برانگیخته شد. مطابق با نظر شیعه، بعثت پیامبر اسلام در ۲۷ رجب سال چهلم عام الفیل و در چهل سالگی ایشان واقع شد و این روز را به یکی از عید های بزرگ جهان اسلام تبدیل کرد.
روز مبعث، روز برانگیختن خردهایی است که در تابوت خُرافه گرایی، هوس پرستی و جهل پیشگی دفن شده بود. روز مبعث روز تولّد عاطفه هاست؛ عاطفه هایی که در رقص شمشیرها زخمی می شد و در جنگل نیزه ها جان می باخت. آن روزها، دخترکان معصوم، به جای آغوش گرم مادر، در دامان سرد خاک می خفتند. جوانان بلندقامت، در جنگ جهالت ها، جان به بارش تیرها می دادند و زنان بی پناه، در بند اسارت می زیستند. آه که چه خارهایی به پای بشریّت می خلید و چه زخم هایی دل عاطفه ها را می خَست.
روز مبعث، روز مرگ قساوت ها و شرارت ها بود؛ روز مرگ کرامت هایی که به پای بت ها قربانی می شد؛ روز مرگ جهل و شرک و پرستش های ناروا بود.

«مجله هنری من و کتاب» به مناسبت فرا رسیدن این روز خجسته، بسته مطالعاتی با محوریت مبعث پیامبر اکرم (ص) در اختیار علاقه‌مندان قرار داده است که با کلیک کردن بر روی هرکدام از کتاب های معرفی شده و ورود به «سایت فروش اینترنتی من و کتاب»، اقدام به خرید نمایند.

«چهره تو قبله هر شاعر است» | اثر کمال السید | انتشارات شهید کاظمی

کتاب حاضر، نوشته کمال سید، برش‌هایی از زندگی پیامبر گرامی از آغاز تا زمان رحلت ایشان است. نویسنده در این کتاب با زبانی شاعرانه و معنوی گوشه‌هایی از زندگی پیامبر اسلام (ص) را دو دوره‌های مختلف زندگی‌اش از کودکی تا زمان پرواز ملکوتی آن حضرت به تصوی کشیده است.

«درسهای پیامبر اعظم (ص)» | اثر مقام معظم رهبری | انتشارات انقلاب اسلامی

درس‌های پیامبر اعظم (ص) گزیده‌ای است از بیانات حضرت آیت الله العظمی سید علی خامنه‌ای (مدظلله‌العالی) رهبر معظم انقلاب دربارهٔ شخصیت و بعثت نبی مکرم اسلام (صل‌الله‌علیه‌و آله).
کتاب حاضر گزیده‌ای از بیانات حضرت آیت‌الله‌العظمی سید علی خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی دربارهٔ شخصیت، ویژگی‌ها، و بعثت نبی‌مکرم اسلام صلی الله علیه و آله است که از میان بیانات معظم‌له از خرداد ۱۳۶۸ تا شهریور ۱۳۹۱ انتخاب شده است.

«همنام گل‌های بهاری» | اثر حسین سیدی | انتشارات معارف

این کتاب نگاهی نو به زندگی و شخصیت پیامبر گرامی (ص) است. نویسنده نه ماه حدود ۵۰۰ کتاب مطالعه کرده است تا این کتاب ارزشمند را بنویسد. کتاب همنام گل های بهاری روایتی مستند و جذاب است که شما را با زندگی خاتم پیامبران آشنا می‌کند. کتاب هم نثر جذابی دارد و هم در محتوا بسیار دقیق است. این کتاب برای علاقه‌مندان به زندگی پیامبر (ص) بسیار جذاب است. با این کتاب می‌توانید اطلاعات مفید و دقیقی درباره پیامبر اسلام (ص) به دست بیاورید. 

«سه کاهن» | اثر مجید قیصری | انتشارات کتابستان معرفت

این کتاب، روایتی داستانی-تاریخی از تلاش حلیمه، دایه پیامبر اکرم (ص) است که در مدت یک روز، سعی در نجات جان نبی اسلام (ص) از گزند کاهنانی دارد که براساس نشانه‌های ظاهری پیامبر خاتم (ص) به دنبال یافتن و از بین بردن ایشان هستند.
این کتاب که برنده جایزه ادبی اوراسیای روسیه در سال ۲۰۱۸ شده است، اکنون به همت «قناری»، تولید کننده کتاب‌های صوتی، برای استفاده علاقمندان، آماده شده است.

«قاف» | اثر یاسین حجازی | انتشارات شهرستان ادب

این کتاب حاصل بازخوانی زندگی رسول مکرم اسلام صلوات الله علیه و آله از سه کتاب کهن، به نام های تفسیر سورآبادی حدود ۴۷۰ هجری قمری، سیرت رسول الله صلوات الله علیه و آله به سال ۶۱۲ هجری قمری و شرف النبی حدود سال های ۵۷۷ و ۵۸۵ هجری قمری است. علاوه بر این سه منبع نویسنده از کتاب سیره صحیح رسول اکرم نوشته سید جعفر مرتضی عاملی نیز بسیار بهره برده، ضمن آنکه در تمام مراحل نیز هر چه را که منطبق با روایات و قرائت شیعیان از زندگی پیامبر نبوده را حذف کرده و حاصل کتابی شده که موافق نظر عامه و شیعه است. متن این کتاب کهن بوده و از همین حیث این کتاب را با سایر کتب دیگر متفاوت و متمایز می کند و خواننده را در یک تجربه متفاوت از خواندن قرار می دهد. البته نویسنده به فکر خواننده کتاب نیز بوده و در انتهای کتاب واژه نامه ای از لغات و واژگان دشوار را برای خواننده آورده تا بتواند هم از لذت خواندن متن بهره ببرد و هم معنای واژگان کهن را متوجه شود.

«محمد رسول الله: رمانی بر اساس زندگی پیامبر اسلام (ص)» | اثر ابراهیم حسن بیگی | انتشارات مدرسه

ابراهیم حسن بیگی با نوشتن رمان‌هایی مانند اشکانه، ریشه در اعماق، نشانه‌های صبح و معمای مسیح در حوزه دفاع مقدس و رمان‌های محمد (که به بیش از پنج زبان ترجمه شده‌است)، در حوزه انقلاب و دین شناخته می‌شود.
حضرت محمد (ص) آخرین رسول خدا، پیامبر رحمت و محبت است، پیامبری که بسیاری از مردم جهان، دوست دارند درباره ی او بیشتر بدانند.
این رمان به منظور آشنایی غیر مسلمانان با این رسول الهی نگاشته شده است؛ لذا ساختار ادبی ساده، گزینش حوادث و چینش وقایع تاریخی با نثری ساده و دلنشین، با چنین رویکردی صورت پذیرفته است.

«به امین بگو دوستش دارم» | اثر مریم راهی | انتشارات کتاب نیستان

این کتاب، رمانی تاریخی است که از چهار شخصیت بزرگ و تاثیرگذار صدر اسلام، عبدالمطلب، ابوطالب، حمزه و جعفر (علیهم السلام) روایتی دارد. 
مریم راهی در داستان به امین بگو دوستش دارم در سبک مستند روایی تاریخی، داستانی از آغاز اسلام را روایت می‌کند. در این داستان، شخصیت‌های مهمی که در صدراسلام، بسیار تاثیرگذار بودند، حضور دارند: عبدالمطلب، ابوطالب، حمزه و جعفر (علیهم السلام).
داستان با دیدن خوابی که عبدالمطلب می‌بیند آغاز می‌شود. در این خواب، هاجر، همسر حضرت ابراهیم (ع) از او می‌خواهد تا فرزندش اسماعیل را سیراب کند. همین موضوع او را به سمت حفر دوباره چاه زمزم می‌برد. چاهی که سال‌ها پیش توسط یکی از قبایل پر شده بود. همین خواب سرآغاز روایتی زیبا از زندگی نبوی است. 
مریم راهی برای نوشتن این کتاب پژوهش‌های بسیاری انجام داد که در نهایت به بیان روایات بکر تاریخی منجر شده است. روایاتی که در کمتر منابعی آمده‌اند و خواندن و شنیدنشان بدیع و نو است. 

«دست های مهربان» | اثر سید حمیدرضا برقعی | انتشارات شهید کاظمی

کتاب «دست‌های مهربان»، شعرهای سید حمیدرضا برقعی با مضامین دینی برای کودکان است. علی میری کار تصویرگری کتاب دست‌های مهربان را بر عهده داشته است.
این کتاب مجموعه اشعار سید حمیدرضا برقعی برای کودکان است. این شعرها که مضامین مذهبی دارند درباره‌ی مهربانی، محبت و شخصیت‌ دوست‌داشتنی پیامبر و امامان نوشته شده است. 

«محمد مثل گل بود» | اثر غلام‌رضا حیدری ابهری | انتشارات فدک

این کتاب اثری برای آموزش سبک زندگی پیامبر (ص) به کودکان است. این مجموعه، هر چهار حوزه ارتباط با خدا، ارتباط با خود، رتباط با خلق (مردم) و ارتباط با خلقت را شامل می شود و چهل محور اصلی در سبک زندگی را با کودکان در میان می گذارد.
ساختار اثر حاضر به گونه ای طراحی شده که کودکان، حضور پیامبر صلی الله علیه و آله را در زندگی عادی خود حس کنند و به راحتی بتوانند از آن حضرت الگو بگیرند.
گفتنی است کتاب «محمد صلی الله علیه و آله و سلم مثل گل بود»، علاوه بر آموزش سبک زندگی پیامبر (ص)، به رشد تفکر کودکان و پرورش هوش اخلاقی آنان نیز کمک می کند.

علاقه‌مندان به دنیای کتاب می‌توانند با مراجعه به «سایت فروش اینترنتی من و کتاب»، جهت تهیه این کتاب ها و کتاب های منتخب دیگر با محوریت مبعث و حضرت محمد (ص)، اقدام به خرید آنلاین نمایند.

من و کتاب

دیدگاه کاربرانورود به سیستم جهت ثبت نظر