«و رمضان، ماهی است که آن را نسبت به ماه‌های دیگر، عظمت و کرامت و شرافت، و فضیلت دادی.»

در بین ماه‌های سال قمری، ماه مبارک رمضان، از قداست و جایگاه ویژه‌ای برخوردار است چنانکه در دعای مخصوص آن می‌خوانیم: «.. و هذا شهر عظمته و کرمته و شرفته و فضلته علی الشهور...»؛ (اقبال الاعمال/۲۴) «و رمضان، ماهی است که آن را نسبت به ماه‌های دیگر، عظمت و کرامت و شرافت، و فضیلت دادی.»

رَمَضان یا رَمَضان‌ُ المُبارَک، به معنای شدت گرمای خورشید، نهمین ماه قمری است که گرفتن روزه در آن بر عموم مسلمانان واجب است و در واقع عبادت و روزه‌داری در ماه رمضان را بخشی از هویت مسلمانان در جهان امروز برشمرده‌اند.
در روایات، فضائل متعددی برای ماه رمضان گفته شده است. این ماه،‌ ماه میهمانی خدا، ماه رحمت و مغفرت و برکت و بهار قرآن است. براساس احادیث، در این ماه درهای آسمان و بهشت گشوده و درهای جهنم بسته می‌شود. شب قدر که نزول قرآن در آن شب بود، در این ماه قرار دارد. برخی از کتاب‌های آسمانی همچون صحف ابراهیم، انجیل و تورات و زبور نیز در این ماه بر پیامبران نازل شده‌اند.
رمضان، تنها ماهی است که نام آن در قرآن آمده است. این ماه، نزد مسلمانان احترام و جایگاه ویژه‌ای دارد و مسلمانان به عبادت در آن اهتمام ویژه‌ای دارند. در منابع دعایی،‌ اعمال و عبادت‌های مختلفی برای این ماه نقل شده است. از مهم‌ترین اعمال این ماه، تلاوت قرآن، اِحیای شبهای قدر، دعا، نماز، استغفار، افطاری‌دادن و کمک به نیازمندان است. حضرت علی(ع)، نخستین امام شیعیان، در بیست و یکم ماه رمضان به شهادت رسیده است. امام حسن مجتبی(ع) نیز در پانزدهم این ماه سال سوم قمری متولد شده است.


 ماه نزول قرآن
اولین ویژگی و امتیاز ماه مبارک رمضان، نزول قرآن کریم بر قلب نازنین پیامبر خدا (ص) برای نجات و هدایت انسان‌ها در این ماه پربرکت است چنانکه خدای سبحان می‌فرماید: «ماه رمضان، ماهی است که قرآن به عنوان راهنمایی مردم و نشانه‌های هدایت و فرق میان حق و باطل در آن، نازل شده است.» (بقره/۱۸۵) در آیه دیگر می‌فرماید: «ما قرآن را در شب مبارک فرو فرستادیم.» (دخان/۲)

شب قدر و تعیین سرنوشت
دومین ویژگی که باعث فضیلت ماه مبارک رمضان شده است، قرارگرفتن شب قدر و تعیین سرنوشت، در این ماه نورانی است. چنانکه در سوره قدر می‌خوانیم: «ما آن]قرآن [ را، در شب قدر، نازل کردیم؛ و تو، چه می‌دانی شب قدر چیست؟ شب قدر]در مقام و مرتبه [ از هزار ماه، بهتر و بالاتر است. ظاهراً مراد از قدر، تقدیر و تعیین و اندازه گیری است، خدای تعالی در آن شب، حوادث یکسال]از آن شب تا شب قدر سال آینده را تقدیر می‌نماید، زنگی و مرگ، رزق، سعادت و شقاوت و چیز‌هایی از این قبیل را مقدر می‌سازد. (تفسیر المیزان ذیل آیه)

میهمانی و ضیافت الهی
نزول قرآن، وقوع شب قدر، نزول ملائکه و روح، تقدیر سرنوشت و... هرکدام مائده‌های آسمانی و غذا‌های معنوی است و سبب شده ماه مبارک رمضان، به عنوان ماه ضیافت و میهمانی الهی، نامگذاری شود، لذا پیامبر اکرم (ص) در آستانه ماه مبارک رمضان، این گونه می‌فرماید: «ای مردم! ماه با برکت و رحمت و آمرزش، به شما روی آورده است، این ماه، نزد خدا بهترین ماه است و روزهایش، بهترین روز‌ها و شب هایش، بهترین شب ها، و ساعاتش بهترین ساعات. دراین ماه، شما به میهمانی خدا، دعوت شده اید و در زمزه بهره‌مندان از کرامت خداوند، قرارگرفته اید. دراین ماه نفس‌های شما، تسبیح خداست، و خواب شما، عبادت است و اعمال شما، پذیرفته، و دعایتان به اجابت می‌رسد.» (المصباح کفعمی/ص ۳۳۶)

بسته مطالعاتی «ماه رجب» دیگر پیشنهاد ما برای شما علاقه‌مندان به آثار مذهبی و تربیتی می‌باشد.

«مجله خبری من و کتاب»، با ارائه بسته مطالعاتی «ماه رمضان» همراه شما عزیزان در ماه مهمانی خداست.

آداب المریدین | اثر محمدتقی فیاض بخش و محمد روحیموسسه جلوه نور علوی

اگرچه در میان کتب ادعیه، کتابی که برنامه های شبانه روز را به طور منظم بیان کرده باشد یافت می شود، و به خصوص مشایخ قوم، شاگردان خود را در این مهم به کتاب «مفتاح الفلاح» نوشته جامع معقول و منقول، آیت حق مرحوم شیخ بهایی ارجاع میدادند، لیکن این کتاب به دلیل متن عربی و اضافات توضیحی، برای عموم قابل استفاده نیست. از این رو، کتاب حاضر با محوریت مفتاح الفلاح همراه با بهره گیری از مجموعه کتب معتبری که در این راستا نگارش یافته و در فهرست منابع کتاب آمده است، تدوین شد و یک دوره فشرده از اعمال عبادی شبانه روز، از لحظه بیداری برای نافله شب تا هنگام استراحت شبانه، در آن ارایه گردید، به گونه ای که با مراجعه به آن بتوان امور عبادی خود را تحت برنامه منظمی متناسب با توان و استعداد خود انتخاب و انجام داد.
در گزینش مطالب سعی بر آن شده از یک سو به اتقان و اعتبار آنها توجه شود و از سوی دیگر دستوراتی باشد که مورد توجه و عنایت اکابر و مشایخ قوم به ویژه مکتب تربیتی عارف کامل، عالم ربانی مولی حسینقلی همدانی (رحمه الله) باشد که خود بدان عمل می نمودند و به شاگردان خود توصیه می کردند. و همچنین، هر چند هدف اصلی در این کتاب، اعمال یومیه می باشد، ولی برای تکمیل آن مختصری به اهم اعمال هفته، ماه و سال اشاره شده است. و در این زمینه، محور کار را، کتابهای سید بن طاووس (رحمه الله) و «المراقبات» میرزا جواد آقا ملکی تبریزی تشکیل می دهد. و از ذکر دستورهای خاصی که در کلمات مشایخ است و نیاز به اذن استاد و تلقی از راهنمای خاص دارد، پرهیز شده است.

«آفتاب دانش» | اثر بهزاد دانشگر | انتشارات شهید کاظمی

روایت داستانی از زندگانی امام باقر(ع)
«آفتاب دانش»هفتمین کتاب از مجموعه ۱۴ جلدی «چهارده‌خورشید، یک آفتاب» می‌باشد که اختصاص دارد به زندگی پنجمین امام شیعیان حضرت محمد‌بن‌علی(علیه السلام)، معروف به باقرالعلوم(علیه السلام). این امام بزرگوار زندگی پرفزار و نشیبی داشته اند؛ اما کمتر کسی از جزییات زندگی ایشان و فضائل علمی و اخلاقی‌شان خبر دارد. در این کتاب سعی شده با زبانی مناسب و روان در قالب صد برش کوتاه، زندگی پر از خیر و برکت این امام عظیم الشان را روایت کند. این اثر در سومین دوره جایزه ادبی اصفهان و در بخش داستان‌های دینی برنده جایزه کتاب برگزیده شده است.

«آفتاب در محراب» | اثر بهزاد دانشگر | انتشارات شهید کاظمی

روایت داستانی از زندگانی امام علی(ع)
«آفتاب در محراب»سومین کتاب از مجموعه ۱۴ جلدی «چهارده‌خورشید، یک آفتاب» می‌باشد که اختصاص دارد به زندگی اولین امام شیعیان حضرت علی(علیه السلام). این کتاب از یکصد داستانک و با زبانی ساده با روایتی اجمالی و جذاب تشکیل شده است. داستان‌هایی از زمانِ ولادت، امامت و شهادت و سیره و سبک زندگانی امام اول شیعیان که در نوع خود کم نظیر است.

«ادب حضور ۳ / اسرار ماه رمضان» | اثر محمدتقی فیاض بخش و محمد روحی | موسسه جلوه نور علوی

ادب حضور مجموعه شش جلدی است که به آداب و مراقبات مهم ترین ایام سال در نزد اهل معنا می پردازد؛ اوقاتی که در فرهنگ اهل بیت علیهم السلام فرصتی ویژه برای سیر و سلوک توحیدی معرفی شده اند. این ایام عبارت اند از: سه ماه ارجمند رجب، شعبان و رمضان، اربعین موسوی (یعنی ماه ذی القعده، دهه ی اول ذی الحجه) و ایام سوگواری حسینی علیه السلام در محرم و صفر.
کتاب حاضر، عصاره دستورات اخلاقی و عبادی و همچنین معارف توحیدی پیرامون ماه رمضان، بنا بر مکتب تربیتی علامه طباطبایه رحمه الله است.
ویژگی مهم این کتاب آن است که مولف برخی لطایف و ظرایفی که خود از محضر اساتید اخلاق و سیروسلوک، به ویژه مرحوم آیت الله سعادت پرور دریافت نموده، در این جا ذکر نموده است.

«ادب حضور» | اثر محمد رستمی | انتشارات شهید کاظمی

آداب و احکام موردنیاز در زیارت از دیدگاه مقام معظم رهبری
زیارت در معنای کلی به معنای بازدید کردن، دیدار از شخصی بزرگ و یا رفتن به مشاهد متبرکه است؛ اما صرف رفتن به یک مکان مقدس را نمی‌توان زیارت به حساب آورد. زیارت آدابی دارد و هر زیارتی نیز در درگاه حق مورد قبول واقع نمی‌شود. برای زیارت باید با تمام قلب حضور داشت و روح آن را درک کرد. در این کتاب با معنای زیارت و همچنین آداب آن آشنا می‌شویم. نویسنده در این اثر، عصاره‌ای از دستورات، رهنمودها و سخنرانی‌های رهبر معظم انقلاب‌ در رابطه با آداب زیارت را گرد‌آوری کرده است و همچنین بخشی از کتاب را به احکام مبتلی‌به زیارت طبق فتوای معظم‌له اختصاص داده است.

بسته مطالعاتی کتاب ویژه یوم الله قدس نیز از پیشنهادات دیگر ما برای شماست.

«استغفار و توبه» | اثر مقام معظم رهبری | موسسه ایمان جهادی

این کتاب که حاوی ۵ گفتار و سخنرانی کامل رهبر انقلاب در ارتباط با استغفار و توبه است که همه در ماه مبارک رمضان ایراد شده است. این کتاب شرح کامل و جامع سخنرانی های ایشان بوده که به این موضوع پرداخته است.
کتاب «استغفار و توبه» فتح بابی است در کتب صهـبا، برای مباحث اخلاقی معظم له، در اشاره این کتاب آمده است: «مردم ایران با انقلاب اسلامی، به دنبال حکومت الله رفتند، نه به خاطر دنیا و مادیات؛ بلکه به خاطر روحیه حق طلبی و کمال جویی که به نفَس قُدسی حضرت روح الله در آنها زنده شد. آنان در جستجوی کمال و نهایت اعتلای انسانی به حکومت اسلام رسیدند. فلسفه حکومت اسلام، تزکیه و تعلیم انسان ها و تبدیل شدن به انسان کامل است؛ فراهم کردن مقدمات حرکت بلند مدتِ رسیدن به سعادت است. حضرت آیت الله خامنه ای، همچون یک دانشگاه علمی، محتواهایی قوی و موثر تولید می کنند و در اختیار مردم قرار می دهند. محتواهایی که در مباحث گوناگون، نیازهای مختلف مردم را پاسخگوست. امروز هرکس در دانشگاه خامنه ای ثبت نام کند و محصل این دانشگاه شود، خیالش از سردرگمی ها و حیرانی های این دنیا آسوده خواهد شد. شأن هدایت قلوب، توسط ایشان در حال انجام است و درس های مختلف این دانشگاه، هر یک بعدی از ابعاد هدایت انسان را پوشش می دهد. درس ها خیلی متنوع هستند: دروس تاریخی، معارفی، سیاسی، فرهنگی، توحیدی، اجتماعی و اخلاقی. از مهم ترین دروس برای هدایت انسان ها، دروس اخلاقی است. متأسفانه در کتب موجود از بیانات معظم له، کمتر به این موضوع پرداخته شده است. مباحث اخلاقی ایشان، امتیازات منحصربه فردی دارد که دل جویندگان استاد اخلاق را به سوی خود جذب می کند.»

«اسرار سلوک» | اثر محمد هادی تألهی | انتشارات شهید کاظمی

بیانات آیت الله محمد هادی تألهی با موضوع تهذیب نفس و سیر و سلوک
این کتاب بیشتر به مباحث اخلاقی و سلوکی پرداخته است. فصل‌ها عبارتند از: موانع نظری و عملی سلوک، مراحل مانع زدایی از سلوک، برخی مقامات عارفان، و ضمیمه‌ای شامل: اخلاق اجتماعی، حکایات اخلاقی، جملات قصار و به طور کلی در این کتاب نکات و ظرایف ویژه ای به چشم می خورد.
از جمله آثار آیت الله تألهی میتوان به نماز معراج مومن، مجالس، ولایت معصومین، خلوت انس و... اشاره کرد.

«گام‌های آغازین سلوک» | اثر محمدباقر تحریری | انتشارات واژه پرداز اندیشه

مولف در کتاب حاضر در پنج فصل به شرح حدیث امام صادق (ع) به عنوان بصری پرداخته است. متن حدیث و ترجمه آن نیز در کتاب آورده شده است.
فصل اول: زمینه ها و شرایط تربیت معنوی
فصل دوم: بهترین مقدمه سیر الی الله
فصل سوم: هدف اصلی آفرینش و ابعاد آن
فصل چهارم: آثار تحقق ابعاد عبودیت
فصل پنجم: دستورالعمل های تربیتی امام صادق (ع)

«منشور بندگی» | اثر محمدباقر تحریری | انتشارات واژه پرداز اندیشه

کتاب حاضر، شرحی بر رساله حقوق امام سجاد علیه السلام می باشد.

«امیر بیان» | اثر محمدرضا رمزی اوحدی | انتشارات شهید کاظمی

تفسیر یک جلدی «امیر بیان»
تفسیر حدیثی امیرالمومنین امام علی(علیه السلام) در یک جلد به همراه متن و ترجمه قرآن کریم که ذیل هر صفحه از قرآن‌کریم احادیث تفسیری امام علی(علیه السلام) درج شده است، برای اولین بار در جهان اسلام تنظیم و تدوین شده است
این تفسیر حدیثی برای اولین بار به شکل یک جلدی با بیش از ۱۰۰۰صفحه که در آن ۴۵۰۰ حدیث از امام علی(علیه‌السلام) و بیش از ۱۵۰۰ حدیث دیگر از بقیه  امامان نیز استفاده شده(یعنی بیش از ۶۰۰۰  حدیث) که بیش از  ۲۶۰۰حدیث آن احادیث تفسیری امام علی(علیه السلام) است و الباقی در زمره  احادیث  اعتقادی، اخلاقی، حکومت، سیاست، اجتماعی و تربیتی و... از آن حضرت می‌باشد. در این مصحف شریف در هر صفحه در ذیل آیات قرآن؛  متن احادیث تفسیری آمده تا خواننده با متنی  دو سویه یعنی: قرآن و عترت در کنار هم بهره مند  شود. همچنین از ویژگی های بارز در تدوین این اثر منحصر به فرد استفاده از ۸۰ دوره  کتاب تفسیری و بیش از  ۵۰۰  عنوان کتاب حدیثی و تاریخی شیعه و سنی می‌باشد.
در این تفسیر به بیش از صد موضوع روز زندگی اعم از اخلاق، حکومت، جهاد و جنگ، تربیت، عرفان، سیاست، جامعه شناسی و اجتماعی، فقهی، تغذیه و بهداشت فردی و... اشاره شده است. متن این مصحف شریف به نحوی تنظیم یافته که برای عموم مردم  مخصوصا قشر جوان، طلاب، حافظان قرآن‌کریم و دانشجویان و معلمین محترم کاملا قابل استفاده می‌باشد. 

«سه گانه ایوان ملک (شهر نجف، دُرِّ نجف، شاه نجف) | اثر ابراهیم دستلان | انتشارات شهید کاظمی

دفتر اول از مجموعۀ سه‌جلدی؛ جستاری پیرامون فضیلت شهر نجف اشرف
در میان اماکن مقدس عراق، شهر نجف که در همسایگی کوفه قرار دارد و جسم مطهر امام اول شیعیان، امام‌علی(ع) را در خاک خود به آغوش کشیده است، از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. به همین دلیل، همه‌ساله ده‌ها میلیون زائر از قومیت‌ها و ملیت‌های مختلف با ادیان و مذاهب متفاوت، برای زیارت وارد شهر نجف می‌شوند. در این مجموعه اطلاعات تکمیلی درمورد مکان‌های زیارتی شهر مقدس نجف در اختیار خوانندگان و زائران قرار گرفته است.

دفتر دوم از مجموعۀ سه‌جلدی؛ معارفی پیرامون حرم مطهر امیرالمومنین(ع)
در میان اماکن مقدس عراق، شهر نجف که در همسایگی کوفه قرار دارد و جسم مطهر امام اول شیعیان، امام‌علی(ع) را در خاک خود به آغوش کشیده است، از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. حرم مطهر امیرمؤمنان علی(ع) به‌عنوان نگین شهر نجف، همواره مورد توجه اولیای خدا و مؤمنان بوده است. این اثر با عناوین فضیلت و ثواب زیارت امیرالمؤمنین، ضریح مطهر، معارف حرم مطهر، و علمای مدفون در حرم مطهر جمع‌آوری شده است.

دفتر سوم از مجموعۀ سه‌جلدی؛ بیان گوشه‌ای از فضایل و مناقب امیرالمؤمنین(ع)
در میان اماکن مقدس عراق، شهر نجف که در همسایگی کوفه قرار دارد و جسم مطهر امام اول شیعیان، امام‌علی(ع) را در خاک خود به آغوش کشیده است، از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. باید توجه داشت تمام شرافتی که برای شهر مقدس نجف و حرم مطهر بیان گردیده، به‌خاطر وجود نازنین امیرالمؤمنین علی(ع) است که بزرگان فرموده‌اند: «شرف المکان بالمکین؛ شرافت هر مکانی به‌خاطر شخصی است که ساکن آن است.» لذا بعد از بیان دو بخش شهر نجف و نگین نجف، که در آن‌ها به بیان فضایل این شهر مقدس و حرم مطهر پرداخته‌ایم؛ در این بخش، به ذکر آیات و روایاتی می‌پردازیم که بیانگر گوشه‌ای از فضایل مولا است.

«حیات طیبه/خلوت انس» | اثر مقام معظم رهبری | انتشارات انقلاب اسلامی

کتاب «خلوت انس» در راستای آشنایی با اندیشه و نظرات رهبر معظّم انقلاب اسلامی حضرت آیت الله العظمی خامنه ‌ای (مدّظلّه العالی) درباره نماز تهیّه و تنظیم گردیده است.
این کتاب مشتمل بر ۸ فصل میباشد که عناوین آن به این شرح است:
مفهوم و حقیقت نماز، آثار و برکات نماز، آداب نماز، اهمّیّت و جایگاه نوافل و مستحبّات، رسالت مؤمنان در اقامه‌ فرهنگ نماز، جایگاه و فضیلت نماز جمعه و جماعت، اهمّیّت توجّه به نماز در دوره‌ جوانی، سیره‌ عملی برخی از معصومین (علیهم ‌السّلام) و اولیای الهی درباره‌ نماز

«حیدر» | اثر آزاده اسکندری | کتابستان معرفت

آنچه تاکنون از زندگی و زمانهٔ مولای متقیان علی (علیه‌ السلام) شنیده یا خوانده ‌ایم پاره‌ هایی پراکنده از مشهورات است و دانش ما محدود به روایت ‌هایی است که نمی‌ دانیم دقیقاً کجای زندگی امیرالمؤمنین جلوه کرده‌ اند.
اما این بار در کتاب «حیدر» با روایتی خطی، یک‌ دست و درهم‌ تنیده از ۹ سال زندگی مولی ‌الموحدین علی (ع) با حضرت صدیقه طاهره سلام الله علیها مواجهیم. روایتی که راوی ‌اش حیدر (ع) است. از زبان مولا می‌ خوانیم که از سال دوم تا یازدهم هجری چه گذشت. از روزهای نزدیک به ازدواج حضرت امیر (ع) تا روزهای بعد از شهادت حضرت زهرا سلام ‌الله ‌علیها. هر آنچه از زندگی مشترک، نبردها و روزگار پرفراز و نشیب به‌ طرزی پراکنده در منابع شیعه و سنی ثبت شده است، از دید نویسنده دور نمانده و در تلاشی عالمانه با اتکا و ارجاع بر بیش از ۱۲۰ منبع متقن، تصویری روشن و یک ‌پارچه از زندگی مولی ‌الموحدین در «حیدر» بر کاغذ نشانده است.

همچنین کتاب های منتخب دیگری همچون: «چگونه یک نماز خوب بخوانیم؟»، «باران خوبی ها»، «خلوت انس»، «دعا از منظر رهبر معظم انقلاب»، «مجموعه شش جلدی دعا/ حقیقت بندگی»، «رساله نماز و روزه»، «رهایی از تکبر پنهان»، «زندگی باید قرآنی باشد»، «سنگی که سهم من شد»، «طریق سعادت»، «علی از زبان علی»، «نگاهی به رابطه عبد و مولا»، «نماز معراج مومن» و «کهکشان نیستی» از جمله کتاب های پیشنهادی ما به شما عزیزان می‌باشد.

علاقه‌مندان جهت تهیه کتب منتخب ویژه «ماه مبارک رمضان» و دیگر کتب پیشنهادی می‌توانند به سایت «فروش اینترنتی من و کتاب» مراجعه فرمایند.

من و کتاب

دیدگاه کاربرانورود به سیستم جهت ثبت نظر