ولادت امام حسن مجتبی علیه السلام

 آخرین بروزرسانی: 1401/01/28 57 زمان مطالعه: دقیقه
برکت نان بخاطر حسن است، شاطران از قدیم می گویند. تاجران بزرگ،صبح به صبح، زیر لب «یاکریم» می گویند.

طلوع خورشید در خانه وحی
در سال سوم هجرت و در شب نیمه ماه رمضان ـ که بهترین ماه های خداست ـ خانه امیرالمؤمنین و فاطمه علیهماالسلام میزبان قدوم مولود مبارکی شد که شادی را با خود به خانه وحی آورد. در این شب فرخنده، سبط اکبر پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله وسلم ، حضرت امام حسن علیه السلام چشم به جهان گشود و شهر مدینه را غرق نور کرد.
هنگامی که کودک را نزد پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم آوردند، حضرت رو به علی علیه السلام کرده، فرمود: «آیا او را نام گذاری کرده ای؟» عرض کرد: «من در نام گذاری وی بر شما پیشی نمی گیرم». رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم فرمود: «من هم در نام گذاری بر خداوند سبقت نمی جویم». در این هنگام جبرئیل از آسمان فرود آمد و از سوی خدای متعال به وی تهنیت گفت و سپس اظهار داشت: «خداوند تو را فرمان داده که نام پسر هارون، «شبر» را بر او بگذاری». حضرت فرمود: «زبان من عربی است». جبرئیل عرض کرد: نامش را «حسن» بگذار و پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم او را «حسن» نامید.
حضرت امام حسن مجتبی علیه السلام اولین مولودی است که از نظر شرافت نسب هیچ کسی به پای او نمی رسد. جد بزرگوارش پیامبر و خاتم الانبیا، پدر گرامی اش اولین امام و سیدالاوصیا، و مادر مکرمش، صدیقه اطهر سیده النساست. هیچ کس قبل از امام حسن علیه السلام دارای چنین شرافت نسب و خاندانی نبوده است. او در مکتب پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله وسلم و امیرالمؤمنین علیه السلام رشد یافت و در دامان برترین زنان عالم، حضرت فاطمه زهرا علیهاالسلام ، بزرگ شد.
وقتی امام حسن علیه السلام به دنیا آمد شباهت بسیاری به جد بزرگوارش داشت و این شباهت بعدها در چهره، رفتار و گفتار آن حضرت بیشتر نمایان شد. علاوه بر چهره جذاب و نورانی، راه رفتن و صحبت کردن حضرت نیز مانند پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم بود. حُسنِ خلق، کرامت، جوان مردی، یتیم نوازی و دیگر سجایای اخلاقی را نیز آن حضرت از جدّ گرامی اش به ارث برده بود. شیخ مفید در کتاب معروف خود، ارشاد، آورده است: «و حسن علیه السلام چنان بود که از نظر خلقت و سیرت و سیادت شبیه ترین مردم به رسول خدا بود».

چرا به امام حسن مجتبی(ع)،کریم اهل بیت می گویند؟
امام حسن مجتبی (ع) نسبت به دردمندان و تیره بختان جامعه بسیار دلسوز بودند و با خرابه ‌نشینان دردمند و اقشار مستضعف و کم‌درآمد همراه و همنشین می‌شدند و دردِ دلِ آن‌ها را با جان و دل می‌شنیدند و به آن ترتیب اثر می‌دادند، و در این حرکت انسان‌دوستانه جز خداوند را مدنظر نداشتند. هیچ فقیر و مسکینی از در خانه حضرت ناامید برنگشت و حتی خود ایشان به سراغ فقرا می‌ رفتند و آن‌ها را به منزل دعوت می ‌کردند و به آن‌ها غذا و لباس می‌دادند.
امام حسن مجتبی (ع) تمام توان خویش را در راه انجام امور نیک و خداپسندانه به کار می‌گرفت و اموال فراوانی در راه خدا می ‌بخشید. مورّخان و دانشمندان در شرح حال زندگانی پر افتخار ایشان، بخشش‌های بی‌سابقه و انفاق‌های بسیار بزرگ و بی‌ نظیری ثبت کرده‌ اند.
 وقتی از خود امام پرسیدند، چرا هرگز سائلی را ناامید برنمی‌گردانید؟ فرمودند:«من هم سائل درگاه خداوند هستم و می‌خواهم که خدا مرا محروم نسازد و شرم دارم که با چنین امیدی سائلان را ناامید کنم. خداوندی که عنایتش را به من ارزانی می‌دارد، می‌خواهد که من هم به مردم کمک کنم». به خاطر این بخشندگی‌ها و کارهای نیکی که از سوی امام حسن مجتبی (ع) در مسیر خیر، احسان و کمک به طبقات درمانده و نیازمند انجام می‌گرفت آن حضرت را کریم اهل بیت لقب داده اند.و با توجه به کرامت ‌ها و بخشش‌ های کم‌ نظیر و گاهی بی‌ نظیر آن امام بزرگوار لقب «کریم» برازنده آن حضرت است.

«بسته مطالعاتی روز جانباز»،  پیشنهاد دیگر ما برای شما عزیزان است.

در شب میلاد آقا امام حسن مجتبی علیه السلام، پیشنهاد مطالعاتی ما برای شما عزیزان، کتاب های منتخبی می‌باشد که در ادامه مهمان چشم‌هایتان خواهد بود.

«صلح امام حسن» | اثر مقام معظم رهبری | انتشارات انقلاب اسلامی

این کتاب از معدود آثار تحلیلی و تفصیلی است که درباره زندگانی امام حسن مجتبی(ع)، موقعیت سیاسی او و شرایط صلح امام با معاویه سخن گفته است. این اثر به همّت حضرت آیت الله العظمی خامنه ای به فارسی ترجمه و توسط انتشارات انقلاب اسلامی منتشر شده است.
این کتاب در زمرۀ متقن ترین کتب تاریخی در موضوع خود است و مؤلف در آن به موضوعاتی پرداخته که در کتب مشابه به آنها کمتر توجه شده است. منابع پژوهشی این اثر نیز قریب به صد منبع معتبر و ارزشمند است. کتاب، فراهم آمده فکری منظم، مبتکر و قوی است. هماهنگی و پیوستگی اش آن را به صورت جویباری سرشار و لبریز از اندوخته های عقلی و نقلی درآورده و به واحدهایی به هم پیوسته و به نهایت غنی و کامل- از همه جهاتی که با موضوع متناسب است و موجب ارزش تمام- همانند ساخته است. پیراستگی اش همراه با جامعیت و روشنی اش همراه با عمق و نقد تحلیلی اش، نقطه مرکزی این ممیزات است.
مؤلف بیش از آنکه به نقل گزارش های تاریخی بپردازد، به بیان و تحلیل اوضاع و شرایط از نگاه خود پرداخته است، اما با این حال از ارجاع به منابع و استناد به آنها غفلت نکرده و به منابع مختلفی در متن و پاورقی توجه داده است که این منابع همان مصادر دست اول تاریخی هستند.

«نشان حسن» | اثر لیلا مهدوی | انتشارات کتابستان معرفت

وقتی غبار از چهره جان پاک شود، نور را می گیرد و با تمام وجودش بازتاب می دهد.
نشان حسن داستانی از عشق و ادب و ارادت است. روایت آفتاب و ماه و آیینه. قصه گام نهادن در مسیر بندگی تا رسیدن به رهایی و سرافرازی.
داستان سرباختن و سربازنزدن. روایت به طور رفتن موسی و قربانی دادن ابراهیم …
نشان حسن از خانواده امام حسن مجتبی علیه السلام می گوید که هیچگاه از همراهی و ولایت أبا عبدالله دست نکشیدند.
لیلا مهدوی در اولین اثر خود از خانواده ای می نویسد که با وجود تمام جان‌ فشانی‌ هایشان برای حجت آشکار خدا، کمتر از آنها شنیده‌ ایم. داستانی عمیق و چند لایه که بر بستر واقعیت، روایتی درست و تاریخی ارائه کرده است.

«عشق در برابر عشق» | اثر امید کوره‌چی | انتشارات کتابستان معرفت

رمان «عشق در برابر عشق» که توسط «امید کوره چی» به نگارش درآمده و انتشارات کتابستان آن را منتشر ساخته، از نخستین آثار داستانی محسوب می شود که در باب زندگانی پر نور و برکت امام دوم شیعیان، امام حسن مجتبی (ع) به انتشار رسیده است. این اثر داستانی با استقبال مخاطبان نیز مواجه شده و چندین بار به تجدید چاپ رسیده است.
فضای «عشق در برابر عشق» نمایانگر عادات و رفتار مردم عربستان با گذشت نیم قرن از اشاعه ی دین اسلام بوده و ترسیماتی از شهر کوفه و فرهنگ و منش مردم آن نیز به دست می دهد. «امید کوره چی» موفق شده تا احادیث و موعظات امام حسن مجتبی (ع) را نیز در بستر قصه قرار دهد و به این ترتیب مخاطب علاوه بر خواندن اثری داستانی، با سخنان گهربار این امام بزرگوار نیز آشنا می شود. «امید کوره چی» هویت ایرانی خود را نیز به این داستان گره زده و قصه را پیرامون شخصیت یک جوان ایرانی به نام هرمز شکل می دهد. هرمز دلش را به یکی از دختران عرب باخته. اما نه هر دختری؛ معشوقه ی او دختر یکی از اشراف عرب است و هرمز رقیبان دیگری نیز دارد. بالاخره بین او و یکی دیگر از رقبایش یک مسابقه ی رزمی برقرار می شود تا هر کس که در این نبرد موفق شد، به عنوان برنده ی ماجرا انتخاب شود. اما این تنها شرط خانواده ی دختر نیست. آن ها مهریه ای سنگین برای دخترشان قرار داده اند و آن به قتل رساندن امام حسن مجتبی (ع) است. اینجاست که «عشق در برابر عشق» قرار می گیرد و هرمز باید بین ترور امام دوم شیعیان و رسیدن به عشق زندگی اش یکی را انتخاب کند.

«غنچه دلتنگ» | اثر حسین سیدی | نشر معارف

«غنچه دلتنگ» جلد چهارم از مجموعه چهارده جلدی «سیره کاربردی چهارده معصوم(ع)» یا «سبک زندگی معصومین(ع)» است که برخی از مجلداتش در دهه ۸۰، برنده جایزه یا کاندیدای جایزه کتاب سال حوزه علمیه قم شدند. در این مجموعه سعی می شود مسایل مختلف زندگی از دیدگاه اهل بیت(ع) بیان شود و هدف این مجموعه پاسخ به این سئوال است که در روزگار امروز و برای انسان قرن بیست ویکم چگونه اهل بیت(ع) می توانند الگو باشند و چگونه آنها می توانند گرهی از زندگی مردم باز کنند.
این سیره کاربردی که بیش از ۵۰ موضوع مثل سیمای ظاهری، سیمای باطنی، سبک زندگی فردی، خانوادگی و اجتماعی و سیاسی، ماجرای صلح با معاویه، علل صلح و مفاد آن، نظرات ایشان درباره دشمنان، ارتباط با خدا، دیگران و طبیعت، حقوق مخالفان و حیوانات و... را شامل می شود، برای عموم مردم به ویژه جوانان و نوجوانان نوشته شده است.

با کیلیک کردن بر روی لینک، می‌توانید بسته مطالعاتی «آخرین برگزیده»، ویژه بعثت پیامبر اسلام (ص) را مطالعه فرمایید.

«آیین زندگی / وصایای امیرالمومنین به امام حسن» | اثر سید مهدی شجاعی | انتشارات کتاب نیستان

بسیار پیش آمده که جمله ی قصار پرمغزی شنیده یا خوانده ایم که به خیالمان توسط متفکر و صاحب اندیشه ای معاصر در واکنش به آسیب ها و ناهنجاری های انسان امروز گفته شده است، و یا ضرب المثلی نغز را سال های سال در موقعیت های گوناگون بکار برده ایم، بی آنکه بدانیم شأن نزولش کجا و گوینده ی واقعی اش چه کسی بوده.
اما روزی همانند امروز، کتابی همانند «آیین زندگی» را که دربرگیرنده توصیه های حضرت امیر (ع) به فرزند بزرگوارش امام حسن مجتبی (ع) است، در دست می گیریم و تورقی می کنیم. صفحاتی از آن را می خوانیم و به وجد می آییم ... نه تنها لطف کلام و عمق معنای آن وجود ما را دربر می گیرد و سرشار از شور می سازد؛ بلکه از درک این نکته که آن جملات قصار یا ضرب المثل های حکیمانه که سال ها استفاده کرده ایم،گوینده اش کسی نبوده جز حضرت امیر (ع)، شگفت زده می شویم و بدین سبب قدر و قیمت آن سخنان، به سبب شأن صاحب سخن، برای ما چندین برابر می شود. چراکه نه، در زمانه ای که بسیاری سخنان هنوز فاصله دهان گوینده تا گوش شنونده را طی نکرده بَیات می شوند (تازه اگر تکراری نباشند)؛ سخنانی را که قریب به چهارده قرن عمر کرده و کهنه نشده اند، باید بر برگ زر نوشت.
حال تصور کنید که کتابی در دست داشته باشیم از آن امام همام که سراسر آن از چنین محتوایی برخوردار باشد. کتابی که اگر بخواهیم زیر بخش های ارزنده اش را خط بکشیم، کل کتاب خط خطی خواهد شد، از آغاز تا پایان. پس از خیر خط کشیدن زیر جملات مهم آن گذشته و کتاب را جایی دم دست می گذاریم که هرازگاهی تفألی بدان بزنیم و حظی ببریم.
کتاب «آیین زندگی» ترجمه و شرح نامه سی و یکم نهج البلاغه است؛ شامل وصایای حضرت علی (ع) به امام حسن (ع). نام کتاب به خوبی گویای محتوای ارزنده آن است. کتابی که حاصل ترجمه و بازنویسی سید مهدی شجاعی از سفارش ها، موعظه ها و رهنمودهایی است که در حقیقت دستورالعمل کاملی برای زندگی در دنیا و اندوختن برای آخرت محسوب می شود. آیین زندگی به همت نشر نیستان منتشرشده و به چاپ نهم رسیده است. با شمارگان پنج هزارتایی کتاب در هر چاپ که نشان از اقبال عمومی این کتاب در بین مخاطبانی از طیف های مختلف دارد.

«سفره رنگین» | اثر سید حمیدرضا برقعی | انتشارات شهید کاظمی

این اثر برای گروه سنی کودک سروده شده است و رویکرد دینی و آئینی دارد. اشعار کودکِ این شاعر همان حال و هوایی را دارند که اشعار بزرگسالش دارند با همان عیار شعرهای دیگر او که از همان احساس و معرفت برآمده‌اند با این تفاوت که زبان کودکانه دارند. معارفی که اگر در جانِ کودک نشینند امید می‌رود تا سال‌ها همراه او باشند.

«مژده گل/ داستان هایی از زندگی امام حسن» | اثر مجید ملامحمدی | انتشارات کتاب جمکران

مجموعه کتاب داستانی «مژده گل» در بردارنده داستان های کوتاهی از چهارده معصوم (علیهم السلام) برای گروه سنی کودک و نوجوان است که به قلم محمود پور وهاب و مجید ملامحمدی به چاپ رسیده است.
این کتاب داستان هایی از زندگی امام حسن (ع) را روایت می کند.

هدیه پیشنهادی «مجله خبری من و کتاب» به شما، بسته مطالعاتی ویژه میلاد کریم اهل بیت امام حسن مجتبی علیه السلام است. با کیلیک بر روی لینک میتوانید به طور اینترنتی  از طریق سایت «من و کتاب»، هر یک از کتاب های منتخب را سفارش داده درب منزل تحویل بگیرید.

من و کتاب

دیدگاه کاربرانورود به سیستم جهت ثبت نظر