لَيْلَةُ الْقَدْرِ خَيْرٌ مِنْ أَلْفِ شَهْرٍ

 آخرین بروزرسانی: 1401/02/02 87 زمان مطالعه: 15 دقیقه
بسته پیشنهادی «من و کتاب» به مناسبت شب های قدر و شهادت مولا امیرالمونین علی (ع) به شما عزیزان

شب قدر یا لیلة القدر، شبی باارزش و پرفضیلت نزد مسلمانان و شب نزول قرآن و شب مقدرشدن امور انسان‌ها است.
این شب با فضیلت‌ترین شب سال است که با امور مهم و باعظمتی همانند نزولِ اجمالی قرآن، پیدایش افاضات باطنی و فضای خاصّ معنوی، تقدیر و تعیین سرنوشت‌ها، تدبیر و برنامه‌ریزی‌های جدید و نزول جبرئیل و فرشته‌ها همراه است و شب نزول رحمت الهی و آمرزش گناهان بوده و در آن شب، فرشتگان بر زمین فرود می‌آیند. طبق برخی از روایات شیعه، مقدرات انسان‌ها به امام زمان (علیه‌السلام) عرضه می‌شود.
زمان دقیق این شب معلوم نیست ولی طبق بسیاری از روایات، در ماه رمضان واقع شده و یکی از شب‌های نوزدهم، بیست و یکم یا بیست و سوم می‌باشد.
طبق روایات، عبادت در آن شب، بالغ بر هشتاد سال ارزش و قابل قیاس با سایر شب‌ها نیست. از جمله اعمال شب قدر، غسل، احیاء و شب زنده‌داری، خواندن قرآن، خواندن دعاهای ماثور مثل دعای جوشن کبیر، توبه و استغفار و صدقه‌دادن را می‌توان بیان کرد.
ضربت خوردن و شهادت امام علی (علیه‌السلام) در این شب‌ها، بر اهمیت و عظمت آن نزد شیعیان افزوده و با سوگواری و انجام اعمال شب‌های قدر همراه شده است.

شب قدر برترین و مهم‌ترین شب سال در فرهنگ اسلامی است. بنابر روایتی از پیامبر(ص)، شب قدر از موهبت‌های خدا بر مسلمانان است و هیچ‌یک از امت‌های پیشین از این موهبت برخوردار نبوده‌اند. در قرآن کریم، سوره‌ای کامل به توصیف و ستایش شب قدر اختصاص یافته و بدین نام (سوره قدر) خوانده شده است. در این سوره، ارزش شب قدر بیشتر از هزار ماه دانسته شده است. آیات یکم تا ششم سوره دخان نیز به اهمیت و رخدادهای شب قدر می‌پردازد. در روایتی از امام صادق(ع) آمده است که بهترین ماه‌، رمضان است و قلب ماه رمضان، شب قدر است. همچنین از پیامبر(ص) نقل کرده‌اند که شب قدر، سَروَر شب‌هاست. بنابر منابع روایی و فقهی، روزهای قدر نیز همانند شب‌های آن گرانقدر و با فضیلت‌اند. وقوع برخی حوادث همانند ضربت خوردن امام علی(ع) در شب نوزدهم و شهادت او در شب ۲۱ رمضان، بر اهمیت این شب‌ها، نزد شیعیان افزوده است و آنان در این شب‌ها در کنار اهتمام به اعمال مستحب مخصوص این شب‌ها، برای آن امام نیز سوگواری می‌کنند. در برخی از روایات آمده است که فاطمه(س) سِرّ شب قدر است و هر کس فاطمه(س) را به صورت کامل بشناسد، شب قدر را درک کرده است.

شرح ماجرای شهادت امام علی (ع)
امام علی (ع) در زمان شهادت شصت و سه بهار از عمر پربرکت خویش را پشت سر گذاشته بود. در شب شهادت، امام علی (ع) همچون سال‌های گذشته در خانه یکی از فرزندان یعنی دخترش ام کلثوم میهمان بود. در آن شب همانند گذشته امام هنگام افطار بیش از سه لقمه غذا نخورد.‌

شب نوزدهم رمضان به پایان رسید، امام علی (ع)، رفته رفته آماده رفتن به مسجد برای اقامه نماز شدند. روایت است هنگام خروج حضرت از درب منزل، مرغابی‌ها راه را بر امام بستند، تا امام به مسجد نرود. قلاب در به کمر ایشان گیر کرد؛ امام راهی مسجد شد.
حضرت پس از ورود به مسجد کوفه، در تاریکی چند رکعت نماز خوانده مشغول تعقیبات نماز شدند. پس از آن به پشت بام مسجد ندای اذان سر داد و خفتگان در مسجد را بیدار نمود. سپس آرام آرام نزدیک محراب شد و با حضور قلب مشغول نماز شدند.  «ابن ملجم مرادی» در نقشه خائنانه‌اش تصمیم گرفته بود تا آن حضرت را به هنگام برخاستن از رکوع و یا سر برداشتن از سجده هدف گیرد. به همین جهت پس از آغاز نماز دزدانه برخاست و به سرعت خود را کنار ستونی که امام در کنار آن به نماز ایستاده بود رساند تا در فرصت مناسب فکرش جنایتش را عملی کند. هنگامی که امام علی (ع) سر از سجده نخست برداشت، آن ملعون با شمشیر زهرآلودش که با هزار دینار آن را آغشته به زهر ساخته بود، فرق مولایمان علی (ع) را شکافت. بر طبق روایات ابن ملجم درست همان جای را هدف قرار داد که در جنگ خندق به وسیله شمشیر "عمرو" هدف قرار گرفته بود. فرق مبارک امام شکافت. خون سر و صورت امام را رنگین کرد. امیرالمومنین علی (ع) با صورت به محراب افتاد در حالی که زمزمه کنان می‌گفت: «بسم الله و بالله وعلی ملة رسول الله: فزت و رب الکعبه» به پروردگار کعبه رستگار و کامیاب شدم.

بسته مطالعاتی «ماه رجب» دیگر پیشنهاد ما برای شما علاقه‌مندان به آثار مذهبی و تربیتی می‌باشد.

«مجله خبری من و کتاب»، با ارائه بسته مطالعاتی ویژه «شب‌های قدر» همراه شما عزیزان در این شب‌های پر خیر و برکت می‌باشد.

«ادب حضور۳/ اسرار ماه رمضان» | اثر محمدتقی فیاض بخش/ محمد روحی موسسه جلوه نور علوی

ادب حضور مجموعه شش جلدی است که به آداب و مراقبات مهم ترین ایام سال در نزد اهل معنا می پردازد؛ اوقاتی که در فرهنگ اهل بیت علیهم السلام فرصتی ویژه برای سیر و سلوک توحیدی معرفی شده اند. این ایام عبارت اند از: سه ماه ارجمند رجب، شعبان و رمضان، اربعین موسوی (یعنی ماه ذی القعده، دهه ی اول ذی الحجه) و ایام سوگواری حسینی علیه السلام در محرم و صفر.
کتاب حاضر، عصاره دستورات اخلاقی و عبادی و همچنین معارف توحیدی پیرامون ماه رمضان، بنا بر مکتب تربیتی علامه طباطبایه رحمه الله است.
ویژگی مهم این کتاب آن است که مولف برخی لطایف و ظرایفی که خود از محضر اساتید اخلاق و سیروسلوک، به ویژه مرحوم آیت الله سعادت پرور دریافت نموده، در این جا ذکر نموده است.

«ادب حضور» | اثر محمد تاجیک رستمی | انتشارات شهید کاظمی

آداب و احکام موردنیاز در زیارت از دیدگاه مقام معظم رهبری
زیارت در معنای کلی به معنای بازدید کردن، دیدار از شخصی بزرگ و یا رفتن به مشاهد متبرکه است؛ اما صرف رفتن به یک مکان مقدس را نمی‌توان زیارت به حساب آورد. زیارت آدابی دارد و هر زیارتی نیز در درگاه حق مورد قبول واقع نمی‌شود. برای زیارت باید با تمام قلب حضور داشت و روح آن را درک کرد. در این کتاب با معنای زیارت و همچنین آداب آن آشنا می‌شویم. نویسنده در این اثر، عصاره‌ای از دستورات، رهنمودها و سخنرانی‌های رهبر معظم انقلاب‌ در رابطه با آداب زیارت را گرد‌آوری کرده است و همچنین بخشی از کتاب را به احکام مبتلی‌به زیارت طبق فتوای معظم‌له اختصاص داده است.

«اسرار سلوک» | اثر حسین ایزدی | انتشارات شهید کاظمی

بیانات آیت الله محمد هادی تألهی با موضوع تهذیب نفس و سیر و سلوک
این کتاب بیشتر به مباحث اخلاقی و سلوکی پرداخته است. فصل‌ها عبارتند از: موانع نظری و عملی سلوک، مراحل مانع زدایی از سلوک، برخی مقامات عارفان، و ضمیمه‌ای شامل: اخلاق اجتماعی، حکایات اخلاقی، جملات قصار و به طور کلی در این کتاب نکات و ظرایف ویژه ای به چشم می خورد.
از جمله آثار آیت الله تألهی میتوان به نماز معراج مومن، مجالس، ولایت معصومین، خلوت انس و... اشاره کرد.

«امیر بیان» | اثر محمدرضا رمزی اوحدی | انتشارات شهید کاظمی

تفسیر یک جلدی «امیر بیان»
تفسیر حدیثی امیرالمومنین امام علی(علیه السلام) در یک جلد به همراه متن و ترجمه قرآن کریم که ذیل هر صفحه از قرآن‌کریم احادیث تفسیری امام علی(علیه السلام) درج شده است، برای اولین بار در جهان اسلام تنظیم و تدوین شده است
این تفسیر حدیثی برای اولین بار به شکل یک جلدی با بیش از ۱۰۰۰صفحه که در آن ۴۵۰۰ حدیث از امام علی(علیه‌السلام) و بیش از ۱۵۰۰ حدیث دیگر از بقیه  امامان نیز استفاده شده(یعنی بیش از ۶۰۰۰  حدیث) که بیش از  ۲۶۰۰حدیث آن احادیث تفسیری امام علی(علیه السلام) است و الباقی در زمره  احادیث  اعتقادی، اخلاقی، حکومت، سیاست، اجتماعی و تربیتی و... از آن حضرت می‌باشد. در این مصحف شریف در هر صفحه در ذیل آیات قرآن؛  متن احادیث تفسیری آمده تا خواننده با متنی  دو سویه یعنی: قرآن و عترت در کنار هم بهره مند  شود. همچنین از ویژگی های بارز در تدوین این اثر منحصر به فرد استفاده از ۸۰ دوره  کتاب تفسیری و بیش از  ۵۰۰  عنوان کتاب حدیثی و تاریخی شیعه و سنی می‌باشد.
در این تفسیر به بیش از صد موضوع روز زندگی اعم از اخلاق، حکومت، جهاد و جنگ، تربیت، عرفان، سیاست، جامعه شناسی و اجتماعی، فقهی، تغذیه و بهداشت فردی و... اشاره شده است. متن این مصحف شریف به نحوی تنظیم یافته که برای عموم مردم  مخصوصا قشر جوان، طلاب، حافظان قرآن‌کریم و دانشجویان و معلمین محترم کاملا قابل استفاده می‌باشد. 

«مجموعه سه جلدی ایوان ملک» | اثر ابراهیم دستلان | انتشارات شهید کاظمی

دفتر اول از مجموعۀ سه‌جلدی؛ جستاری پیرامون فضیلت شهر نجف اشرف
در میان اماکن مقدس عراق، شهر نجف که در همسایگی کوفه قرار دارد و جسم مطهر امام اول شیعیان، امام‌علی(ع) را در خاک خود به آغوش کشیده است، از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. به همین دلیل، همه‌ساله ده‌ها میلیون زائر از قومیت‌ها و ملیت‌های مختلف با ادیان و مذاهب متفاوت، برای زیارت وارد شهر نجف می‌شوند. در این مجموعه اطلاعات تکمیلی درمورد مکان‌های زیارتی شهر مقدس نجف در اختیار خوانندگان و زائران قرار گرفته است.

دفتر دوم از مجموعۀ سه‌جلدی؛ معارفی پیرامون حرم مطهر امیرالمومنین(ع)
در میان اماکن مقدس عراق، شهر نجف که در همسایگی کوفه قرار دارد و جسم مطهر امام اول شیعیان، امام‌علی(ع) را در خاک خود به آغوش کشیده است، از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. حرم مطهر امیرمؤمنان علی(ع) به‌عنوان نگین شهر نجف، همواره مورد توجه اولیای خدا و مؤمنان بوده است. این اثر با عناوین فضیلت و ثواب زیارت امیرالمؤمنین، ضریح مطهر، معارف حرم مطهر، و علمای مدفون در حرم مطهر جمع‌آوری شده است.

دفتر سوم از مجموعۀ سه‌جلدی؛ بیان گوشه‌ای از فضایل و مناقب امیرالمؤمنین(ع)
در میان اماکن مقدس عراق، شهر نجف که در همسایگی کوفه قرار دارد و جسم مطهر امام اول شیعیان، امام‌علی(ع) را در خاک خود به آغوش کشیده است، از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. باید توجه داشت تمام شرافتی که برای شهر مقدس نجف و حرم مطهر بیان گردیده، به‌خاطر وجود نازنین امیرالمؤمنین علی(ع) است که بزرگان فرموده‌اند: «شرف المکان بالمکین؛ شرافت هر مکانی به‌خاطر شخصی است که ساکن آن است.» لذا بعد از بیان دو بخش شهر نجف و نگین نجف، که در آن‌ها به بیان فضایل این شهر مقدس و حرم مطهر پرداخته‌ایم؛ در این بخش، به ذکر آیات و روایاتی می‌پردازیم که بیانگر گوشه‌ای از فضایل مولا است.

«خلوت انس» | اثر مقام معظم رهبری | انتشارات انقلاب اسلامی

کتاب «خلوت انس» در راستای آشنایی با اندیشه و نظرات رهبر معظّم انقلاب اسلامی حضرت آیت الله العظمی خامنه ‌ای (مدّظلّه العالی) درباره نماز تهیّه و تنظیم گردیده است.
این کتاب مشتمل بر ۸ فصل میباشد که عناوین آن به این شرح است:
مفهوم و حقیقت نماز، آثار و برکات نماز، آداب نماز، اهمّیّت و جایگاه نوافل و مستحبّات، رسالت مؤمنان در اقامه‌ فرهنگ نماز، جایگاه و فضیلت نماز جمعه و جماعت، اهمّیّت توجّه به نماز در دوره‌ جوانی، سیره‌ عملی برخی از معصومین (علیهم ‌السّلام) و اولیای الهی درباره‌ نماز

«خلوت انس» | اثر حسین ایزدی | انتشارات شهید کاظمی

اذکار، ادعیه و دستورالعمل‌های مورد توصیه آیت‌الله محمد هادی تألهی
حجم قابل توجهی از آثار ایشان را اذکار و أدعیه و ختومات از بیانات آیت الله تألهی گردآوری شده است. فصل‌های این کتاب عبارت‌اند از: کلیاتی درباره دعا، ادعیه و اعمال، دستورالعمل‌ها و اذکار و زیارات. برخی از دستورالعمل هایی که در این کتاب وجود دارد در نوع خود کم نظیر است.

«حیدر» | اثر آزاده اسکندری | کتابستان معرفت

آنچه تاکنون از زندگی و زمانهٔ مولای متقیان علی (علیه‌ السلام) شنیده یا خوانده ‌ایم پاره‌ هایی پراکنده از مشهورات است و دانش ما محدود به روایت ‌هایی است که نمی‌ دانیم دقیقاً کجای زندگی امیرالمؤمنین جلوه کرده‌ اند.
اما این بار در کتاب «حیدر» با روایتی خطی، یک‌ دست و درهم‌ تنیده از ۹ سال زندگی مولی ‌الموحدین علی (ع) با حضرت صدیقه طاهره سلام الله علیها مواجهیم. روایتی که راوی ‌اش حیدر (ع) است. از زبان مولا می‌ خوانیم که از سال دوم تا یازدهم هجری چه گذشت. از روزهای نزدیک به ازدواج حضرت امیر (ع) تا روزهای بعد از شهادت حضرت زهرا سلام ‌الله ‌علیها. هر آنچه از زندگی مشترک، نبردها و روزگار پرفراز و نشیب به‌ طرزی پراکنده در منابع شیعه و سنی ثبت شده است، از دید نویسنده دور نمانده و در تلاشی عالمانه با اتکا و ارجاع بر بیش از ۱۲۰ منبع متقن، تصویری روشن و یک ‌پارچه از زندگی مولی ‌الموحدین در «حیدر» بر کاغذ نشانده است.

بسته مطالعاتی کتاب ویژه «ماه رمضان» نیز از پیشنهادات دیگر ما برای شماست.

«طریق سعادت» | اثر محمدباقر تحریری | انتشارات واژه پرداز اندیشه

کتاب حاضر، مجموعه گردآوری شده از پاسخ استاد محمدباقر تحریری به سوالاتی در موضوعات مختلف می باشد.
پاسخ و پرسش ها در مورد، مسائل اعتقادی، اخلاقی - تربیتی، اجتماعی، معارف - معاریف و فقهی می باشد.

«علی از زبان علی» | اثر محمد محمدیان | انتشارات معارف

امیرالمومنین(ع) از هر نظر بی نظیر است. در اولیا، اوصیا و بزرگان کسی را جز ایشان سراغ نداریم که خودش زندگی را از ابتدا تا انتها بیان کرده باشد.
کتاب «علی از زبان علی» دربردارنده گزارش های تاریخی و روایی براساس سیر طبیعی گفتارهای اجتماعی و سیاسی است و نه عهده دار بیان معارف عمیق توحیدی.در واقع این کتاب از اول تا آخر از زبان حضرت علی(ع) است و پاورقی جزئی دارد.«علی از زبان علی علیه السلام» از ۱۰ فصل دوران مکه، دوران مدینه, دوران خلفا, دوران خلافت، دوران جنگ جمل، دوران جنگ صفین، دوران حکمیت، دوران جنگ نهروان، دوران غارت ها و دوران شهادت تشکیل شده است.

«فیض روح القدس» | اثر سید محمد جواد وزیری فرد | انتشارات رسم وفا

شرح ادعیه سحر به سیاق آثار آیت الله سعادت پرور

«دعا از منظر رهبر معظم انقلاب» | اثر علیرضا برازش | انتشارات انقلاب اسلامی

سه فایده؛ سه دستاورد؛ سه جهت و سه نکته درباره ی دعا؛ بارها و بارها از زبان حضرت آیت الله العظمی خامنه ای شنیده شد و الحق که دو نکته ی آن در میان مردم و حتّی متدیّنین و افراد مأنوس با دعا و نیایش، غریب و مغفول بود و هست. و حتی در کتب تألیف شده درباره ی دعا و نیایش نیز به نحو شایسته بدان پرداخته نشده است.
این غفلت و نقص فراگیر، بارها و بارها توسط معظم له هشدار داده شد و برای فتح باب؛ بعضا نکات بکر و نابی از معارف پنهان در لابه لای ادعیه را ـ البته با توجه به محدودیت زمانیِ خطبه ی نماز یا مجلس سخنرانی ـ بیان می فرمودند.
توفیق هم کلام شدن با پروردگار؛ مناجات و صحبت خودمانی با حضرت حق، خیلی با ارزش تر از پاداشهای دنیوی و حتّی اخروی است. ایشان این فایده را مهمترین، و درک این اهمیّت را کلیدی ترین نکته ی مبحث دعا می دانستند و می دانند.
منبع تدوین این کتاب، نرم افزار جدیدالانتشار «حدیث ولایت» از منشورات مشترک «مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی» و «مؤسسه ی حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله العظمی خامنه ای» بوده است.

«مجموعه شش جلدی دعا/ حقیقت بندگی» | اثر آقا مجتبی تهرانی | انتشارات مصابیح الهدی

کتاب حاضر شامل سی جلسه سخنرانی آیت الله مجتبی تهرانی در مورد دعا می باشد.

«رساله نماز و روزه» | اثر مقام معظم رهبری | انتشارات انقلاب اسلامی

«رساله‌ نماز و روزه» مشتمل بر آخرین فتاوای مرجع عالی‌‌ قدر حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ ای (مدّظلّه‌ العالی) در سه باب فقهی نماز، روزه و اعتکاف گردآوری شده است.
این رساله عملیه که شامل ۱۰۰۸ مسئله شرعی می‌ باشد، انعکاس دهنده‌ جدیدترین و آخرین فتاوای رهبر معظّم انقلاب اسلامی (مدّظلّه‌ العالی) در سه باب مهمّ فقهی نماز، روزه و اعتکاف می باشد.
یکی از مهم‌ ترین ویژگی ها و تمایزات این اثر، شیوایی و ساده نویسی مسائل آن می باشد به گونه‌ ای که فهم مطالب آن برای عموم مخاطبین امکان پذیر گردیده است. همچنین برای تسهیل در فهم مسائل دشوار، برخی کلمات و عبارات فقهی نیز در پاورقی توضیح داده شده است.
در همین راستا در انتهای کتاب نیز فصل مستقلی جهت توضیح و تبیین برخی اصطلاحات فقهی آورده شده که خواننده را برای فهم بیشتر و راحت‌ تر مسائل شرعی کمک می‌ کند.
همچنین در بیان برخی مسائل شرعی مانند حدّ ترخّص و مسافت شرعی که برای توضیح آنها در بیشتر رساله‌ های عملیّه از اصطلاحات و مقادیر قدیمی همچون فرسخ استفاده می‌ شود، با تحقیقی بدیع و دقیق مقیاس متناظر آن اصطلاحات با متر و کیلومتر مشخّص شده است.
شایان ذکر است که معظّمٌ‌ له این رساله را مورد تأیید و عمل به آن را مُجزی اعلام نموده‌ اند که متن دستخط و مهر و امضای ایشان در پشت جلد کتاب منتشر شده است.

پیشنهاد دیگر ما برای شما عزیزان مطالعه بسته مطالعاتی «روز پاسدار و جانباز» می‌باشد.

«ره آورد آسمان» | اثر سید محمد جواد وزیری فرد | انتشارات رسم وفا

حدیث معراج مرامنامه و نقشه راه سالکان الی الله است که توسط پیامبر مکرم اسلام از بالاترین درجات قرب الهی برای مؤمنین به ارمغان آمده است.
کتاب ره‌آورد آسمان که مجلدات آن به تدریج به انتشار درخواهد آمد، شرحی راه‌گشا بر این حدیث شریف است که در آن علاوه بر حل مشکلات فکری و عقیدتی، راه‌کارهای عملی سلوک الی الله به مخاطبان عرضه می‌گردد.
جلد اول این کتاب در باب توکل و رضا می‌باشد که در ۲۵۹ صفحه به چاپ رسیده است.
این کتاب شامل مطالبی همچون ارزش و جایگاه توکل و رضا در مسیرکمال و راه‌های حصول این مقام در بارگاه حضرت حق است.

«ره آورد آسمان ۲» | اثر سید محمد جواد وزیری فرد | انتشارات رسم وفا

از مهمترین عوامل رشد و کمال انسان، دوستی و دشمنی در راه خداست؛ یعنی اینکه انسان تمام احساسات و عواطف خود را نسبت به افراد در مسیر خدا قرار دهد. اگر کسی را دوست یا دشمن می‌دارد، فقط و فقط با انگیزه الهی باشد.
دومین جلد از کتاب شریف ره‌آورد آسمان که شرح حدیث معراج است به موضوع متحابین فی‌الله یعنی کسانی که به خاطر خدا به یکدیگر مهر می‌ورزند پرداخته است. این کتاب شامل مباحثی همچون مراتب و انواع دوستی در راه خدا و علت اهمیت و ارزش آن و همینطور شامل کمالات و فوایدی است که بر اثر این نوع از دوستی نصیب سالکان الی‌الله می‌گردد، می‌باشد.
این کتاب در ۳۷۹ صفحه و با نگاهی متفاوت به این مسأله پراهمیت پرداخته است.

«رهایی از تکبر پنهان» | اثر علیرضا پناهیان | انتشارات بیان معنوی

دوری از تکبّر را باید یکی از موضوعات اخلاقی مهم و کلیدی دانست. از طرف دیگر «پنهان بودن» برخی از صفات نادرست، ضربهٔ سنگین‌تری به انسان‌ها وارد می‌کند. پناهیان در این کتاب با اشاره به چگونگی پنهان شدن برخی از صفات اخلاقی نظیر تکبّر در وجود انسان، به نقش گمراه‌کنندهٔ آن در مسیر معنوی و معرفتی انسان پرداخته است. در بخش‌هایی از کتاب به برخی از آثار سوء تکبّر نظیر کاهش قدرت درک، ارائهٔ تحلیل‌های نامناسب و نگاه نادرست به حقایق، اشاره شده است. اگر انسان دچار تکبّر پنهان شود، دیگر تحلیل‌ها و موضع‌گیری‌های او ناشی از اندیشه و تفکر نخواهد بود. از این رو، لازم است همواره به بررسی نفس خویش بپردازیم. مطالعهٔ کتاب حاضر که ما را با لایه‌های عمیق‌تر مباحث اخلاقی آشنا می‌کند، در درجهٔ اول می‌تواند با کمک کردن به کشف و برطرف کردن عیوب پنهان، موانع رشد معنوی ما را برطرف کند. و در درجهٔ دوم، می‌تواند با ارتقای تحلیل‌ها و دیدگاه‌های ما در مسائل مختلف اجتماعی، تلاش‌های ما برای رشد جامعه را قرین توفیقات بیشتری نماید.

«زندگی باید قرآنی باشد» | اثر محمود زارعی | انتشارات شهید کاظمی

مجموعۀ بیانات رهبر معظم انقلاب با موضوع قرآن
بستری برای رسیدن به زندگی طراز و قرآنی؛ و نقشۀ راهی است برای ایجاد تمدن اسلامی و زمینه‌سازی برای ظهور امام زمان ارواحنا فداه. این کتاب در هفت فصل تدوین شده است. در فصل اول به ویژگی‌ها و کارکرد قرآن پرداخته شده. در فصل دوم اهداف فعالیت‌های قرآنی و قرائت از قرآن بررسی شده. در فصل سوم مراحل دست‌یابی به جامعۀ اسلامی و ایجاد تمدن اسلامی از منظر رهبر معظم انقلاب آورده شده. فصل چهارم به ثمرات تشکیل حکومت قرآنی پرداخته. در فصل پنجم راه‌های گسترش حاکمیت قرآن مورد بحث قرار گرفته. فصل ششم به اقدامات دشمنان اسلام در برابر گسترش اسلام اشاره می‌کند و فصل آخر وظایف نهادهای مختلف در قبال قرآن کریم را گوشزد می‌کند. در این کتاب تلاش شده است که نگاهی راهبردی و کلان به بیانات ایشان شود و خط مشی زندگی فردی و اجتماعی انسان ترسیم شود.

«سنگی که سهم من شد» | اثر سید محسن امامیان | انتشارات شهید کاظمی

رمانی بر گرفته از منابع تاریخی با محوریت تلاش قوم یهود، جهت سنگ‌اندازی و تخریب شریعت اسلام
ماجرای زندگی نوزادی است به نام «هبه» که بر اثر یک سری اتفاقات از پدر و مادر مسلمان خود جدا و سرپرستی‌اش را یکی از بزرگان قوم یهود به نام شطیانا و همسرش ماریه بر عهده می‌گیرند. آن‌ها نام «دیه» را برای او انتخاب می‌کنند. دل و ذهن دیه، تحت تعلیمات شطیانا پُر از کینه نسبت به اسلام می‌شود. او تلاش می‌کند با ترفند‌های مختلف، ضرباتی کاری را به قلب اسلام وارد کند.
این رمان در واقع آینه‌ای است از تلاش قوم یهود، جهت سنگ‌اندازی و تخریب شریعت اسلام. از تلاش آن‌ها جهت کشتن پیامبر در نوزادی گرفته تا چند‌دستگی مسلمانان بعد از فوت پیامبر. مخاطب به نوعی در جای‌جای کتاب، نفوذ و شگرد‌های نفوذ یهودیان را در تمام قلمرو حکومت اسلامی مشاهده می‌کند.
امامیان مخاطب را به دل تاریخ می‌برد؛ یک سیر تاریخی که از قبل از تولد پیامبر شروع و با ورود کاروان اسرای دشت کربلا به شهر شام پایان می‌یابد. کتاب آن‌قدر نقطه‌ی اوج، گره داستانی، تعلیق و روایت شنیدنی در دل خود دارد که نویسنده می‌تواند خیالش بابت همراهی مخاطب تا آخر کتاب راحت باشد.
داستان هیچ‌گاه از ریتم نمی‌افتد؛ چون شخصیت اصلی در روند تاریخ دست به کار‌هایی می‌زند که هر کدام از آن‌ها را می‌توان به نوعی بزنگاه تاریخی و مؤثر در سیاست آن دوران دانست. دیه هم نقش قهرمان داستان را ایفا می‌کند و هم ضد قهرمان را. قهرمان از این حیث که بار داستان بر دوش او حمل می‌شود و ضد قهرمان از این منظر که با یک سیاهی تمام عیار برای نابودی اسلام قدم بر‌می‌دارد.
شخصیت دیه در واقع نخ تسبیح بزنگاه‌های تاریخی موجود در داستان است‌. سنگی در اول داستان باعث سیاه‌بختی او می‌شود و سنگی دیگر در انتهای کتاب فرشته نجات او می‌گردد.

«نگاهی به رابطه عبد و مولا» | اثر علیرضا پناهیان | انتشارات بیان معنوی

کتاب «نگاهی به رابطه عبد و مولا» برگرفته از مباحث استاد علیرضا پناهیان با موضوع درک، رشد و آثار رابطه بنده با خداوند است.

«نماز معراج مومن» | اثر حسین ایزدی | انتشارات شهید کاظمی

این اثر به کوشش فرزند آیت‌الله تألهی در دهۀ ۸۰ گردآوری شده بود و اکنون به‌ همت دبیرخانۀ کنگره ملی آیت‌الله تألهی(ره) بازبینی و بازتولید گردید. در ویراست جدید، فصل‌های زیر به کتاب اضافه شد: جایگاه و اهمیت نماز، حقیقت نماز، رازهای نماز، نماز جماعت، تعقیبات، نوافل، و دو ضمیمه با عنوان رساله‌ای در باب سجدۀ شکر و رساله‌ای در باب ذکر. در این کتاب نکات نغز و ظریفی در باب حقیقت نماز به چشم می‌خورد.

«کهکشان نیستی» | اثر محمدهادی اصفهانی | انتشارات فیض فرزان

کهکشان نیستی نام رمانی است که بر اساس حیات ۸۱ ساله‌ی آیت الحق سید علی قاضی طباطبایی توسط محمد هادی اصفهانی در شهر نجف اشرف به رشته ی تحریر آمده است، نویسنده در آن سعی نموده که زندگی آیت الله سیدعلی قاضی را ازبدو ورود به نجف و آشنایی ایشان با اساتیدشان و همچنین نحوه تربیت و سیر و سلوک و تربیت شاگردان ایشان را به طور مستند داستانی به رشته تحریر درآورده و به تصویر کشد.

«جاودانه حرم» | اثر مقام معظم رهبری | انتشارات انقلاب اسلامی

این اثر نگاهی به ابعاد شخصیت حضرت امیرالمؤمنین علی (ع) است. این کتاب که برگرفته از گفتارهای رهبر فرزانه انقلاب می باشد، به روشنی شخصیت نامتناهی امام علی (ع) را بیان می دارد.
سخنرانی هایی که حضرت آیت الله خامنه ای (مد ظله العالی) پیرامون شخصیت امیرالمؤمنین علی علیه السلام از بدو پیروزی انقلاب اسلامی تا به امروز داشته اند، مجموعه با ارزشی است که به ابعاد مختلف شخصیت آن حضرت پرداخته و نکات دقیق و در عین حال مفید و جالبی را مطرح کرده اند که برای مشتاقان امیرالمؤمنین علی علیه السلام فرصتی را فراهم می آورد تا معرفت خویش را نسبت به آن امام بزرگ بیشتر کنند و با تاثیرپذیری از سیره علوی برای زندگی خویش برنامه ریزی نمایند.

«دوره سه جلدی شرح نهج البلاغه» | اثر مقام معظم رهبری | انتشارات انقلاب اسلامی

در برابر مرحوم سیّد رضی – فقیه متبحّر و ادیب قرن پنجم – صدها خطبه و نامه و کلمات حکمت آمیز امیرالمؤمنین (علیه السّلام) قرار گرفته بود که انتخاب را برای او سخت میکرد و بالاخره با چشم پوشی از صدها بیان نورانی آن حضرت، «نهج البلاغه» را تدوین کرد. در حالی که صد سال قبلش مسعودی نقل میکند که مردم بیش از ۴۸۰ خطبه ی علیّ بن ابیطالب (علیه السّلام) را حفظ بوده اند.
از آن زمان این کتاب شریف، همیشه در نظر عالمان شیعه و سنّی بوده است و شرحهای متعدّدی بر آن نگاشته شده است. در دوران معاصر استقبال جوانان نسبت به این کتاب شریف، بیشتر شد و بیانات انقلابی امیرالمؤمنین (علیه السّلام) به مثابه ی منشوری جاودان، نقل مجالس نیروهای مبارز انقلابی قرار گرفت و البتّه در برخی موارد مورد سوء استفاده ی جریانات التقاطی و انحرافی نیز قرار گرفت. از این رو بود که عالمان مبارز متعهّد، با بیان نهج البلاغه و شرح آن، تلاش کردند هم معارف علوی را بین جوانان گسترش دهند و هم از تحریف معنوی این کتاب شریف جلوگیری کنند.
حضرت آیت الله خامنه ای (مدّظلّه العالی) که از شیفتگان این کتاب شریف است همگان بویژه مسئولان و جوانان را به مأنوس شدن با نهج البلاغه فراخوانده اند:
«عزیزان با نهج البلاغه انس پیدا کنید. نهج البلاغه، خیلی بیدار کننده و هوشیار کننده و خیلی قابل تدبر است. در جلسات تان، با نهج البلاغه و کلمات امیرالمؤمنین صلوات الله وسلامه علیه انس پیدا کنید.» (۱۳۷۸/۰۹/۰۱) همچنین با بیان این نکته که نهج البلاغه آئین نامه ی انقلاب اسلامی ما و بازگشت به نهج البلاغه، شرط ماندگاری انقلاب اسلامی است، مخاطبان را به ارتباط بیشتر با این کتاب شریف، دعوت کرده اند. ایشان از دهه ی چهل شمسی، به تدریس نهج البلاغه برای طلّاب، دانشجویان و عموم مردم پرداختند. حاصل درسهای ایشان تا کنون در سه مجلّد جمع آوری شده است:
۱) نبوّتها در نهج البلاغه
۲) منشور حکومت علوی
۳) راه روشن مدیران
کتاب راه روشن مدیران، مجموعه ی بیاناتی است که ایشان در شرح بخش هایی از نهج البلاغه در دیدارهای خود با هیأت دولت در ماه مبارک رمضان، از سال ۱۳۷۲ تا ۱۳۹۵ داشته اند. با توجّه به نوع مخاطب و نیاز او، معمولاً فقراتی انتخاب شده است که به کار دولتمردان و کارگزاران نظام بیاید و از این حیث این مجموعه می تواند نصیحت نامه ای برای عموم کارگزاران و مدیران نظام اسلامی باشد البتّه این نکته مانع از استفاده ی دیگر اقشار از معارف مفید و والای کتاب، نیست.

«سایت فروش اینترنتی من و کتاب» مفتخر است که در این شب‌های پربرکت با ارائه‌ی بسته مطالعاتی ویژه «شب‌های قدر و شهادت مولا امیرالمومنین علی (ع)» در کنار شما عزیزان است.

من و کتاب

دیدگاه کاربرانورود به سیستم جهت ثبت نظر