معلم امانت داری‌ است که غیر از همه امانت‌ها، انسان، امانت اوست...

معلمان انسان‌ساز هستند و می‌توانند در تربیت فرزندان کشور تاثیر گذار باشند. به همین خاطر شغل آن ها به مثابه شغل انبیاء قلمداد می‌شود. چون در این حرفه هدایت و آموزش همراه با هم انجام می شود.
معلمی شغل و حرفه نیست، بلکه ذوق و هنر توانمندی است. معلمی در قرآن، به عنوان جلوه ای از قدرت لایزال الهی، نخست ویژه ذات مقدس خداوند تبارک و تعالی است. در نخستین آیات قرآن که بر قلب مبارک پیغمبر اکرم (ص) نازل شد، به این هنر خداوند اشاره شده است:
اقرا باسم ربک الذی خلق، خلق الانسان من علق، اقرأ و ربک الاکرم، الذی علم بالقلم، علم الانسان ما لم یعلم. (علق: ۱ـ ۵)
بخوان به نام پروردگارت که جهانیان را آفرید. انسان را از خون بسته سرشت بخوان ! و پروردگارت کریمترین است همان که آموخت با قلم، آموخت به انسان آنچه را که نمی دانست.
در این آیات خداوند، خود را «معلم» می خواند و جالب این که معلم بودن خود را بعد از آفرینش، پیچیده ترین و بهترین شاهکار خلقت، یعنی آفرینش انسان آورده است. مقام معلم بودن خدا، بعد از آفرینش قرارداد. نوعی انسانی را که هیچ نمی دانست، به وسیله قلم آموزش داد که این از اوج خلاقیت و هنر شگفت خداوند در امر آفرینش حکایت دارد:
چو قاف قدرتش دَم بر قلم زد هزاران نقش بر لوح عدم زد.
شرافت و مرتبت معلم زمانی اهمیت دارد كه بتواند شان خداوند و پیامبران را در وجود خود محقق سازد و پیوند انسان به هدف متعالی خلقت یعنی عبادت را برقرار سازد. لذا در این تعریف، «شهید مرتضی مطهری» یكی از آن معلمان راستین است كه اولاً با نگاه تركیبی به همه معارف بشری نظر می كند و ثانیا تمامی تلاشهای علمی و عملی را مقدمه ای برای عبادت می داند و در این راه به مرحله سوم دینداری راه می یابد و با شهادت، عبادت عملی و علمی خود را كامل می سازد.
دوازدهم ارديبهشت، روز معلم است و البته آغاز هفته معلم؛ روزي كه هم در پيش از انقلاب و هم پس از آن، چنين نامي را به خود گرفته است؛ گرچه در پيش از انقلاب اسلامی، گويا دو، سه سالي بيش، پايدار نمانده است.
در ارديبهشت‌ ماه سال
۱۳۴۰ و در گردهمايي اعتراضي فرهنگيان در ميدان بهارستان- روبه‌روي مجلس ملی آن زمان- یکی از فرهنگیان به نام «دكتر ابوالحسن خانعلي» با گلوله سرگرد شهرستاني، کشته می‌شود و اين روز، تا چند سالي، از سوي فرهنگيان، روز معلم نام مي‌گيرد. اما ۱۸ سال پس از آن و در واپسين دقيقه‌هاي شب دوازدهم ارديبهشت سال ۵۸، استاد شناخته‌شده حوزه، «آیت‌الله‌ مرتضي مطهري»، مورد هدف گلوله های بیر‌رحم از جانب گروهک ضد انقلاب فرقان شده، به شهادت می‌رسد؛ و بار ديگر اين روز و آن هم پس از انقلاب، روز معلم ناميده شد.
«استاد شهید مرتضی مطهری» در روشنگری اقشار باسواد به ویژه قشر فرهنگی جامعه قدم‌های اساسی برداشته بود و آثار عمیق شهید در احیای فکر دینی اصیل و بی پیرایه و منطبق با نیاز روز جامعه در حال گذار ما بسیار مؤثر بوده  است. نقش کلیدی معلمان به عنوان مجریان آموزش عمومی و الگوهای اولیه دانش آموزان بسیار مهم جلوه می‌کند. چرا که معلمان جامعه، انسان سازان نسل بعدی‌اند، لذا نقش آنان به گفته «حضرت امام خمینی (ره)» همچون نقش انبیا است برای مردم.

نگاهی به شرح زندگی و مجموعه آثار منتخب استاد شهید مرتضی مطهری

سایت فروش اینترنتی «من و کتاب» در «روز معلم» همراه شما عزیزان است.

«معلم باید در خط مقدم باشد» | اثر سعید ابوالقاضی | انتشارات شهید کاظمی

گردآوری رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اسلامی پیرامون معلمان و آموزش و پرورش را از سال ۱۳۶۶ تا ابتدای سال ۱۳۹۷
گلچینی از رهنمود‌های رهبری دربارۀ ارزش و جایگاه معلمین، جایگاه تعلیم و تربیت و نقش اخلاق، تعهد و دانش در معلمان، علم و اهمیت علم‌آموزی، لزوم خودباوری به دانش‌آموزان، تعهد و تخصص، وجدان کاری، فرهنگ و تهاجم فرهنگی. همچنین در بخشی از کتاب، موضوعاتی پیرامون جایگاه والای شهید مطهری به‌عنوان معلمی برتر، سند تحول آموزش و پرورش، و برخی نمودارهای مهم در رابطه با معلمان و آموزش و پرورش گنجانده شده است. لازم به ذکر است بیانات معظمٌ‌له در جمع معلمان و فرهنگیان سراسر کشور، آموزش و پرورش، شورای عالی انقلاب فرهنگی، دانش‌آموزان، مسئولان اتحادیۀ انجمن اسلامی دانش‌آموزان، نخبگان و سایر مجامعی که در موضوع تعلیم و تربیت فعالیت دارند ایراد شده است.

«استاد» | اثر فاطمه شایان پویا | انتشارات شهید کاظمی

نیم‌نگاهی به زندگی استاد شهید هسته‌ای، مجید شهریاری به روایت خانواده و دوستان
شهریاری سال ۱۳۴۵ در شهر زنجان متولد شد. وی متأهل و دارای دو فرزند است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در زنجان، دورۀ کارشناسی تا دکتری را در دانشگاه صنعتی شریف و امیرکبیر گذراند. شهید شهریاری سال ۱۳۸۸ و بر اساس تصویب هیئت ممیزه به درجۀ استادی ارتقاء پیدا کرد. در واقع بعد از چهار سال دورۀ دانشیاری و حدود هشت سال از زمان شروع به کار که حداقل زمان لازم برای ارتقا به درجۀ استادی است، به این مرتبه ارتقا یافت. شهید شهریاری از سال ۱۳۸۳ تا زمان شهادت نمایندۀ دانشگاه شهید بهشتی در امور اجرایی همکاری با سازمان انرژی هسته‌ای بود. وی همچنین عضویت در انجمن هسته‌ای ایران، مدیریت گروه کاربرد پرتوها، عضویت در شورای آزمایشگاه و شورای فناوری دانشگاه، عضویت در کمیتۀ تخصصی فنی و مهندسی هیئت ممیزه، مشاور جمهوری اسلامی ایران در پروژۀ سزامی، و برگزاری چهار کمیته علمی و کارگاه آموزش را در پروندۀ اجرایی خود داشت. شهید مجید شهریاری دانشمند فرزانه و استاد فیزیک هسته‌ای دانشگاه شهید بهشتی ایران سرانجام در تهران در ۸ آذرماه ۱۳۸۹ توسط رژیم صهیونیستی و با همکاری اطلاعاتی منافقین در یک عملیات تروریستی به درجۀ رفیع شهادت نایل شد. 

«همیشه مربی» | اثر حسن مجیدیانانتشارات شهید کاظمی

مجموعه‌ گفتارهای مرتبط و به هم پیوسته‌ از فعالیت‌های فرهنگی و سیره‌ی تربیتی شهید محمد عبدی که حاصل گفت‌وگو با خانواده، دوستان و شاگردان شهید است.
شهید محمد عبدی در دهه ۷۰ در شرق تهران و منطقه‌ی تهرانپارس از جمله بسیجیان فعال و مربیان با همتی بود که در سنگر مسجد و مدرسه در ارتباط فعال و سازنده با جوانان و نوجوانان، نقشی ویژه و ماندگاری داشت. او و هم‌نسلان و هم‌قطارانش بعد از رحلت امام خمینی(ره) و با آغاز دهه‌ی ۷۰ و خوابیدن شور و حال جنگ به اقتضای ضرورت آن دهه و آن سال‌ها، در سنگر فرهنگ مشغول مجاهدت و فعالیت شدند. او با آتش درون، پیوسته در مخاطره‌ی سوختن و در سودای رفتن بود و عاقبت با شهادت آسمانی شد. همیشه مربی در سه فصل با عناوین «خدا کند همیشه جا برای دویدن باشد»، «خداوند مرا آفریده است برای معلمی و مربی‌گری» و «من مثل حضرت زهرا(س) شهید می‌شوم» تدوین شده است.

«همسایه سدر و همسفر رود» | اثر حسین قرایی | انتشارات شهید کاظمی

روایت زندگی و زمانه دکتر محمدرضا سنگری، معلم شاعر و عاشقی است که با سخنرانی ها و کلام بدیع خود در جامعه، دانایی می افشاند.
سنگری نویسنده، پژوهشگر و شاعر ادبیات انقلاب اسلامی و ادبیات آیینی و عاشورایی است. او متولد ۱۳۳۳ از شهر دزفول و رشته تحصیلی وی در دانشگاه زبان و ادبیات فارسی بوده که در این رشته با مدرک دکتری از دانشگاه تهران در سال ۱۳۷۳ فارغ‌التحصیل شده‌است. کتاب حاضر از ۳۰ جلسه مصاحبه با محمدرضا سنگری تشکیل شده است. از کودکی تا اکنونش را با جزئیات روایت کرده است؛ روایتی که می تواند بخش مهمی از تاریخ ادبیات معاصر ایران را در بر بگیرد و به کار علاقه مندان و هم چنین دانشجویان زبان و ادبیات فارسی آید. از جمله آثار نویسنده میتوان به حوالی روشن صدا، از مشهد تا ژوهانسبورگ، از سناباد شعر، در جست و جوی مهتاب و... اشاره کرد.

«مجله خبری من و کتاب» و سایت فروش اینترنتی «من و کتاب»، با بسته مطالعاتی شامل کتب منتخب در «روز معلم» همراه شما عزیزان علاقه‌مندان به دنیای کتاب است.

من و کتاب

دیدگاه کاربرانورود به سیستم جهت ثبت نظر