از غم دوست در این میکده فریاد کشم‏، ‏‏دادرس نیست که در هجر رخش داد کشم، سالها می‌گذرد حادثه‌ها می‌آید‏، ‏‏انتظار فرج از نیمه خرداد کشم.‏ ‏‎

زندگینامه امام خمینی(ره) 

«سید روح‌الله موسوی خمینی» (زاده‌شده به نام سید روح‌الله مصطفوی؛ ۱ مهر ۱۲۸۱ – ۱۳ خرداد ۱۳۶۸) نخستین رهبر و ولی فقیه ایران و از مراجع تقلید شیعه بود که انقلاب ۱۳۵۷ را رهبری و در پی آن، جمهوری اسلامی را از راه همه‌پرسی بنیان گذاشت و تا پایان عمر آن را رهبری کرد.
در حالی که سال ۱۳۲۰ هجری قمری از نیمه می گذشت مولودی در ایران دیده به جهان گشود که بعدها با قیام الهی خویش سرنوشت ایران و جهان اسلام را دگرگون و انقلابی را پید آورد که منادی؛ انسانیت، آزادی، عدالت و استقلال در سرتاسر جهان بود. آن روز کسی نمی دانست این همانی است که فرداها دنیا او را به نام «امام خمینی» خواهد شناخت.
«روح الله الموسوی الخمینی» در روز بیستم جمادی الثانی ۱۳۲۰ هجری قمری مطابق با اول مهر ۱۲۸۱ هجری خورشیدی (۲۴ سپتامبر ۱۹۰۲ میلادی) در شهرستان خمین از توابع استان مرکزی در خانواده ای اهل علم و معرفت و جهاد و در خاندانی از سلاله زهرای اطهر(سلام الله علیها) پای بر خاکدان طبیعت نهاد و در نیمه آستانه نیمه خرداد ۱۳۶۸ پس از دهه ها مبارزه و کوشش برای تحقق آرمان ها و اهداف اسلام ناب محمدی به ملاقات عزیزی رفت که تمام عمرش را برای جلب رضای او صرف کرده بود.
روحیه مبارزه و جهاد در راه خدا ریشه در بینش اعتقادی و تربیت خانوادگی و شرایط سیاسی- اجتماعی طول دوران زندگی «حضرت امام خمینی(س)» داشته است. مبارزات ایشان از نوجوانی آغاز، و سیر تکاملی آن به موازات تکامل ابعاد روحی و علمی ایشان از یک‌سو و اوضاع و احوال سیاسی و اجتماعی ایران و سایر جوامع اسلامی از سوی دیگر در اشکال مختلف ادامه یافته است.
«سید روح‌الله مصطفوی ملقب به امام خمینی»، به اصل ولایت فقیه در جامعه اسلامی و در زمان غیبت امام معصوم(ع) اعتقاد داشتند و بنا بر این اصل مبارزه با ظلم و تلاش برای برپایی نظام جمهوری اسلامی با حاکمیت ولی فقیه را از تکالیف مهم مسلمانان می دانستند. بنابراین نظام شاهنشاهی را نظام استبدادی دانسته و مبارزه علیه رژیم محمد رضا پهلوی شاه ایران  را آغاز کردند. از سال ۱۳۴۰ ه. ش. به بعد با تصویب لایحه انجمن های ایالتی و ولایتی این مبارزه جدی شد و در سال ۱۳۴۲ ه. ش. با دستگیری «امام خمینی» به قیام پانزده خرداد ۱۳۴۲ه.ش. منجر شد. مواضع سرسختانه «امام خمینی» علیه لایحه کاپیتولاسیون در سال ۱۳۴۳ه. ش. سبب شد که رژیم شاه ایشان را به ترکیه و پس از آن به نجف تبعید کند. تبعید «امام خمینی» نه تنها حرکت انقلاب اسلامی را متوقف نکرد بلکه «امام خمینی» در تبعید نیز به روشنگری مردم نسبت به خیانت ها و جنایت های رژیم پرداخت و با اوج گیری اعتراضات در سال های ۱۳۵۶ الی ۱۳۵۷ه. ش. سرانجام در ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ انقلاب اسلامی ایران به پیروزی رسید در پی این پیروزی «امام خمینی» مردم را دعوت به شرکت در انتخابات نظام جمهوری اسلامی ایران کرد و و با رای ۹۸ درصدی مردم این نظام را بنیان گذارد.

بیماری و رحلت بزرگ مرد تاریخ ایران و اسلام، حضرت امام خمینی (ره)

بعد از پیروزی انقلاب ایران در سال ۱۳۵۷ «امام خمینی» شهر قم را به عنوان محل زندگی انتخاب می‌کنند و در مدت اقامت در قم چند مورد عوارض قلبی را از سر می‌گذارند که شدیدترین آن‌ها در ۳ بهمن ۱۳۵۸ رخ می‌دهد و منجر به انتقال وی به تهران، بستری در بیمارستان قلب و تصمیم به اقامت دائمی در تهران می‌شود. بار دیگر در ۶ فروردین ۱۳۶۵ ایشان دچار ایست قلبی و تنفسی می‌شوند که با انتقال سریع به بیمارستان مجهزی که در نزدیکی جماران توسط سپاه پاسداران تأسیس شده بود از مرگ نجات می‌یابند.
علت اصلی درگذشت بنیانگذار جمهوری اسلامی ایست قلبی اعلام شد، ولی ایشان در اواخر عمر به سرطان معده مبتلا شده بودند.
این بیماری قبل‌تر و دوره تبعید وی در نجف نیز در او مشاهده شده بود، ولی پیشرفت بیماری در آن زمان کند شده بود. نوع سرطان وی بسیار تهاجمی با سرعت پیشرفت بالا بود به نحوی که در حدود دو هفته از اولین نشانه‌ها در ۲۸ اردیبهشت ۱۳۶۸ باقی اندام‌ها را نیز درگیر کرده بود. پس از تشخیص سرطان با نظر سران وقت سه قوه و احمد خمینی فرزند وی تصمیم به جراحی به جای شیمی درمانی گرفته شد و اقدامات درمانی تا لحظه مرگ او به علت سکته وسیع قلبی ادامه یافت. پس از عمل جراحی بیماری درمان نشد و سرانجام امام خمینی در ساعت ۲۰:۲۲ روز شنبه سیزدهم خرداد ماه سال ۱۳۶۸ به ملکوت اعلا پیوست.
با ارتحال «امام خمینی»، گویی زلزله ‏ای عظیم رخ داده است، بغضها ترکید و سرتاسر ایران و همه کانون هایی که در جهان با نام و پیام امام خمینی آشنا بودند، یکپارچه گریستند و بر سر و سینه زدند. 
 خبر فوت ایشان در ساعت ۷ صبح ۱۴ خرداد در اولین بخش خبری رادیو سراسری ایران به اعلام عمومی رسید. خبر درگذشت امام را محمدرضا حیاتی خواند، این بخش خبری و صدای محمدرضا حیاتی یکی از معروف‌ترین بخش‌های خبری در ایران است و بار‌ها شنیده شده‌است. وداع مردم با «امام خمینی»  در روز و شب پانزدهم خرداد ۱۳۶۸، با حضور میلیون ها نفر از مردم تهران و سوگوارانی که از شهرها و روستاها آمده بودند، در محل مصلای امام خمینی برگزار شد. هیچ اثری از تشریفات بی‏ روح مرسوم در مراسم رسمی نبود. همه چیز بسیجی و مردمی و عاشقانه بود. سرتاسر اتوبان و راه های منتهی به مصلی مملو از جمعیت سیاه پوش بود. پرچمهای عزا بر در و دیوار شهر آویخته و آوای قرآن از تمام مساجد و مراکز و ادارات و منازل به‏ گوش می‏ رسید. جمعیت شرکت‌کننده در این مراسم تا ۱۰ میلیون نفر برآورد می‌شود که بزرگترین تشییع جنازه دنیا لقب گرفته‌است. مراسم تشییع «امام خمینی» از مصلی تا مرقد امام خمینی در جنب بهشت زهرا ـ مزار شهیدان انقلاب اسلامی ـ  که به حرم امام خمینی مشهور است، با احساسات غیر قابل کنترل مردم برگزار شد و پیکر مطهر «امام خمینی» به خاک سپرده شد.

«از ۱۲ تا ۲۲ بهمن» از دیگر بسته‌های پیشنهادی ما به شما

این روزها با فرا رسیدن سالروز رحلت امام خمینی (ره) در تاریخ ۱۳ خرداد ۱۳۶۸، «فروشگاه اینترنتی من و کتاب» بسته پیشنهادی با محوریت شناخت نامه «امام خمینی (ره)» به شما علاقه مندان به دنیای کتاب و تاریخ ارائه نموده است.

« مجموعه دو جلدی، سه دیدار با مردی که از فراسوی باور ما می‌آمد» | اثر نادر ابراهیمی | انتشارات سوره مهر

کتاب «سه دیدار با مردی که از فراسوی باور ما می آمد» در جلد نخست خود با عنوان «رجعت به ریشه ها» داستان بلندی درباره زندگی امام خمینی (ره) است، که نویسنده در آن کوشیده ابعاد مختلف شخصیتی ایشان را در قالب داستان بررسی کند.
شرح وقایع دوران کودکی امام راحل و شکل گیری شخصیت وی در دامن پرمهر مادر و صاحبه خانم (عمه ایشان)، مرام و منش پدر امام (ره) و نحوه شهادت ایشان، حضور بنیانگذار کبیر انقلاب در کلاس درس مدرس، بررسی شجره نامه اجداد، امام و شرحی از زندگی پدر بزرگ ایشان، مراحل آشنایی امام (ره) با دفتر حاج آقا ثقفی تا ازدواج، موارد و عناوینی است که نویسنده به شرح آنها پرداخته است.

«عبد صالح خدا» | اثر موسسه ایمان جهادی | موسسه ایمان جهادی

متن محوری این کتاب برگرفته از مصاحبه اختصاصی مرکز اسناد انقلاب اسلامی در سال ۶۱ جهت ثبت زندگی نامه امام خمینی با آیت الله خامنه ای است که با دیگر خاطرات ایشان از امام خمینی تنظیم شده است. همچنین در این کتاب شاهد تصاویری از دوران مبارزه حضرت امام خمینی(ره) و همچنین گزارش های ساواک و شهربانی درباره فعالیت های مبارزاتی ایشان هستیم. همگی این تصاویر و گزارش ها از جمله اسنادی است که از آرشیو مرکز اسناد انقلاب اسلامی استفاده شده است.
مطالب و اظهارنظرهای نقل شده از رهبر انقلاب اسلامی در این کتاب بر مبنای بخشی از مصاحبه های انجام گرفته ایشان است که پیش از این به صورت کامل در دو کتاب «شرح اسم» و «مشهد از مقاومت تا پیروزی» و نیز سخنرانی های سالانه رهبر معظم انقلاب اسلامی در ایام مختلف سال از جمله چهارده خرداد ماه و نیز دیدارهایشان با ستاد برگزاری مراسم ارتحال حضرت امام(ره) و نیز خاطرات نقل شده از ایشان در کتاب «مدح خورشید» انتخاب شده است.
این کتاب با چنین محتوایی در دو بخش نهضت اسلامی و نظام اسلامی تنظیم شده است. در فصل اول مطالب طبق سیر تاریخی مطالب با موضوعاتی مانند مقام علمی و تاثیر اخلاقی، شروع دوران مبارزه، حادثه مدرسه فیضیه، واقعه ۱۵ خرداد ۴۲، حصر و تبعید، مرحله جدید مبارزه، بازگشت به ایران و روزهای آخر حیات رژیم را در برمی گیرد و در فصل دوم با عنوان نظام اسلامی موضوعاتی مانند چهره رهبر و زمامدار، ایستادگی در مقابل دشمنی ها، عطوفت امام، صدور انقلاب، مردمی بودن، زاهد و عارف بودن و... و. مورد توجه قرار گرفته است.
همچنین در این اثر، سعی شده از میان خاطراتی که معظم له در سخنرانی های مختلف تکرار کرده اند، جزئیات تجمیع شود و کنار هم قرار گیرد؛ از این رو ممکن است برای یک خاطره، از دو یا سه منبع استفاده شده باشد.
بخش پایانی کتاب نیز به ارائه تصاویر و اسنادی در رابطه با امام خمینی(ره) اختصاص دارد که بخش قابل توجهی از آنها، یا تاکنون دیده نشده یا کمتر دیده شده اند.

«الف لام خمینی» | اثر هدایت الله بهبودیموسسه پژوهشهای سیاسی

کتاب؛ با معرفی خاندان امام خمینی آغاز می شود و سیر زندگی روح الله را از تولد، نشو و نما، تحصیل در زادگاه، ادامه درس آموزی در اراک و مهاجرت به حوزه علمیه قم پی می گیرد. می توان این زندگینامه را به دو بخش کلی تقسیم کرد. اول، زندگی علمی حضرت روح الله خمینی در قم، که بیش از چهل سال از عمر او را در بر گرفت. امام خمینی در این چهار دهه درس گرفت، درس داد، نوشت و ماترک چشمگیری از منشورات و شاگردان به جا گذاشت. دوم، زندگی سیاسی حضرت امام است که از اواسط سال ۱۳۴۱ شمسی آغاز می شود و با فراز و نشیب های فراوان شانزده سال بعد، به پیروزی نهضت اسلامی در سال ۱۳۵۷ می رسد. نویسنده درباره این تحقیق گفته: گشت و گذار تاریخی در هر دو مقطع با دشواری روبرو بوده است؛ دوره اول به جهت نبودن اسناد، و دوره دوم به علت فراوانی اسناد؛ چرا که تاریخ نگار برای یافتن روایت درست و رسیدن به حقیقت واقع می باید از مسیر پر پیج و خم راستی آزمایی مدارک و یادهای به جای مانده عبور کند و در دام خبرها و خاطرات تبلیغی نیافتد.

«امام خمینی و خود آگاهی تاریخی» | اثر اصغر طاهرزاده | انتشارات لب المیزان

کتابی که در پیش رو دارید قسمتی از مجموعه مباحث استاد طاهرزاده در رابطه با «جایگاه تاریخی انقلاب اسلامی» و نقش آن در حال و آیندهٔ جهان است. در مورد این مباحث نظر شما را به نکات زیر جلب می نماییم.
۱- نویسنده با اعتقاد به این که دنیای مدرن دیگر جایی در عالم ندارد، به انقلاب اسلامی به عنوان روح معنوی این عصر که هرگز کهنه نمی شود، نظر دارد و خواننده را متوجه این امر مهم می کند که در عصر گسترش عالَم غربی که سعی دارد سایر ملل را بی عالَم و بی تاریخ کند، انقلابی متولد شده که در جوهر و ماهیت خود، تحولی است بیرون از حوزهٔ فکر و تمدن غربی، و بر همین اساس تذکر می دهد آن انقلاب را با عینک غربی ننگریم که هرگز به حقیقت آن آگاهی نمی یابیم. زیرا به گفتهٔ میشل فوکو: «وقتی ایرانیان از حکومت اسلامی حرف می زنند، وقتی جلوی گلوله در خیابان ها، آن را فریاد می زنند، ... و با این کار شاید خطر یک حمام خون را به جان می خرند... به نظر من به واقعیتی می اندیشند که به ایشان بسیار نزدیک است... چون کوششی است برای این که سیاست، یک بُعد معنوی پیدا کند».
۲- توجه به تفاوت ذاتی دو رویکرد متفاوت نسبت به زندگی در این دوران، رمز کلیدی کتابی است که روبه روی خود دارید. عبور از نوعی زندگی که آرمان های خود را در فرهنگ مدرنیته دنبال می کند و رویکرد به نوع دیگری در زندگی است که می خواهد از طریق انقلاب اسلامی، از غرب و فرهنگ مدرنیته عبور کند و زندگی زمینی را به آسمان متصل گرداند.
۳- روح حاکم بر زمانه که تحت تأثیر فرهنگ مدرنیته است، آنچنان آشفته است که انسان به راحتی معنی حادثه ای را که آمده است تا ماوراء فرهنگ مدرنیته، متذکر رجوع بشر به آسمان باشد، نمی فهمد و لذا نسبت به فهم جایگاه انقلاب اسلامی در این دوران گرفتار برداشت های از پیش ساخته می شود که آن برداشت ها دیواری در برابر فهم او و فهم انقلاب اسلامی می کشد. نویسنده تلاش کرده با توجه به این امر، ماوراء نگاه مدرنیته، انقلاب اسلامی را بنمایاند. زیرا که باید مواظب باشیم انقلاب اسلامی را در حدّ فهم های محدود ننگریم وگرنه بی توجه به حقیقت روحانی و جایگاه تاریخی آن، سخن گفته ایم.
۴- ممکن است در ابتدا به مؤلف ایراد گرفته شود که نگاه او به انقلاب اسلامی، نگاهی آرمانی است که با واقعیت آن متفاوت است، ولی وقتی حقانیت سخن روشن می گردد که سعی شود به همهٔ زوایایی که در رابطه با انقلاب اسلامی در کتاب توجه داده شده، عنایت گردد، در آن صورت است که معلوم خواهد شد چرا إصرار می شود انقلاب اسلامی یک رستاخیز در همهٔ جهان امروز است و همچون روز حساب جایگاه هرکس را تعیین می کند.
۵- زبان فرهنگِ مدرنیته که ما نیز با تأسیس اولین دبستان، قبل از انقلاب مشروطه با آن آشنا شدیم و بعد به وسیلهٔ آن فکر کردیم، زبانی نیست که بتواند جایگاه انقلاب اسلامی را تبیین کند و به همین جهت مؤلف محترم سعی فراوان کرده تا ماوراء گفتمانی که تحت تأثیر فرهنگ غرب است، ذات انقلاب اسلامی را بنمایاند تا حقیقتاً با چهرهٔ واقعی انقلاب اسلامی روبه رو شویم و همین امر موجب شده که در بعضی موارد خواننده به زحمت بیفتد و آرامش خود را در حین مطالعهٔ کتاب از دست بدهد، چون یا واژه ها را ناآشنا می بیند و یا افقی که به میان می آید افقی نیست که خواننده عادت کرده باشد از آن افق بنگرد.
۶- مؤلف محترم با توجه به این قاعده که «با آغاز عهد تازه، تأثیر آن چه به گذشته تعلق دارد، کم می شود» روشن می کند که چگونه با حضور انقلاب اسلامی در عالم، عهد الهی از یاد رفتهٔ بشر به او برمی گردد و در آن راستا فرهنگ غربی در عالَم به سرعت فروکاسته می گردد و به این دلیل باید به آیندهٔ انقلاب اسلامی امیدوار بود.

«یَدُ اللهِ مَعَ الجَماعَة»، پیشنهاد ویژه مجله خبری من و کتاب به مناسبت روز قدس

«خمینی؛ پدیده انسانی پیچیده» | اثر روح الله نامداری | نشر معارف

در پژوهش اجتماعی ـ فرهنگی، اگر پژوهشگر بخواهد در مورد فرهنگی که خود بدان متعلّق است مطالعه کند، آشنایی او نسبت به آن فرهنگ از یک سو برای کار او مزیت است و از سوی دیگر ممکن است مانع شناخت درست و دقیق دیدن شود. روزمرگی و عادت ذهنی و رفتاری، پوششی بر زندگی می کشد که به راحتی قادر به دیدن آن نیستیم. ذهن چیزهایی که به آنها عادت کرده ایم را از حوزه آگاهی خارج می کند و برای انجام و تکرار آن به توجه نیاز نداریم... . در زبان شناسی، «آشنایی زدایی» روش و شیوه کشف و بیان معناست، ولی در پژوهش های اجتماعی و فرهنگی، آغاز پژوهش و طرح مسأله برای محقق است. منطق گزینش بیانات و خاطراتی که در کتاب «خمینی؛ پدیده انسانی پیچیده» آمده است، مبتنی بر آشنایی زدایی از «تصویر عمومی شده» امام خمینی است. کتاب از سه بخش تشکیل شده است: مقدمه تدوینگر، بیانات امام خمینی و خاطراتی ناب از امام خمینی.

«تحفه ملکوت: زندگینامه و اندیشه نامه اخلاقی - عرفانی امام خمینی قدس سره» | اثر واحد پژوهش نشر نور معارف | نشر نور معارف

امام خمینی (ره) افزون بر این که سیاستمداری بزرگ و بصیر بود، مقاماتی بلند نیز در اخلاق نظری و عملی و در فقه، اصول و فلسفه داشت اما جایگاه سیاسی و انقلابی امام (ره)، ابعاد علمی و معنوی ایشان را از نظر برخی پنهان کرده است. کتاب «تحفه ملکوت: زندگینامه و اندیشه نامه اخلاقی و عرفانی امام خمینی (ره)» می کوشد دیگر آفاق شخصیتی بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران را پیش روی خواننده بگشاید. فصل های سه گانه کتاب به این شرح است:
فصل اول، با عنوان «زندگی سیاسی - اجتماعی امام خمینی (ره)»، مهم ترین بخش های زندگی امام (ره) را از روزی که در خمین به دنیا آمد تا روزی که به دیار باقی شتافت، بر پایه منابع معتبر گزارش می کند.
در فصل دوم، حدود سیصد متن کوتاه در بیست و یک گفتار، از نوشته های امام راحل (ره) در موضوع های مختلف اخلاقی و عرفانی، گزینش و درج شده است. این متن ها از کتاب هایی است که امام خمینی (ره) در زمینه های اخلاقی و عرفانی به زبان های فارسی و عربی نگاشته اند.
از آنجا که در فصل دوم کتاب، تنها از آثار منثور امام (ره) استفاده شده است، فصل سوم گزارش اندیشه های اخلاقی و عرفانی امام خمینی (ره) را در دیوان اشعار ایشان بر عهده گرفته است.

«خون دل» | اثر  جواد موگویی | انتشارات شهید کاظمی

دیدگاه امام(ره) در جریانِ خطر تحجرگرایان و مقدس‌نمایان در حوزه‏هاى علمیه و تحمل تلخی فشارها و ضربات این جریانات در طول دوران مبارزه و بیان امام نسبت به مروجان اسلام آمریکایی همچنین ژست تقدس‌مآبى عده‌ای از روحانیون در حوزه‌های علمیه که چنان تیشه به ریشۀ دین و انقلاب و نظام مى‏زنند که گویى وظیفه‏اى غیر از این ندارند و این امر چنان بر امام سخت و طاقت‌فرسا بوده که وقتی پس از نیم قرن برای نگارش منشور روحانیت دست به قلم شد، با تلخی نوشت: «خون دلی که پدر پیرتان از این دستۀ متحجر خورده است، هرگز از فشارها و سختی‌های دیگران نخورده است.»
ازجمله آثار این نویسنده می‌توان به اسرار آیت، آخرین نخست‌وزیر، غبار در خرداد و... اشاره کرد.

«تولد یک انقلاب» | اثر بهزاد دانشگر | انتشارات شهید کاظمی

روایتی متفاوت از سال‌های ۱۳۵۶-۱۳۵۷ روزهای طلایی انقلاب
با بیان خلاقانه و انتخاب فرم روایی جدید بر رویدادها، بیانیه‌ها، اعلامیه‌ها و معرفی افراد مؤثر در شکل‌گیری انقلاب اسلامی به‌گونه‌ای کاملاً مستند که خواننده ارتباط خوبی با متن کتاب برقرار می‌کند و در ضمن مطالعه، اطلاعات مناسبی دربارۀ چگونگی انقلاب به دست می‌آورد. بهزاد دانشگر نویسندۀ جوان اصفهانی با نگارش اولین کتاب خود، دختران آفتاب در بین عموم مقبولیت یافت. از دیگر آثار این نویسنده می‌توان به ادواردو، خرده‌روایت‌هایی از زیارت اربعین و... اشاره کرد.

«دایره المعارف مصور تاریخ زندگی امام خمینی» | اثر جعفر شیر علی نیا | انتشارات سایان

مهمترین خبر جهان در پاییز ۱۳۵۷ ظهور آیت الله خمینی بود. همان روزها بود که خبرنگاران از گوشه کنار جهان به پاریس سرازیر شده بودند تا از روزهای آیت الله خمینی رهبر ۷۶ ساله ی قیام ایران گزارش تهیه کنند. رسانه ها و خبرنگاران در فرانسه مسحور آیت الله خمینی بودند. سیاستمداران نیز تفاوت چندانی با خبرنگاران نداشتند. نگاهی به اسناد منتشر شده ی آرشیو ملی بریتانیا و خاطرات مقامات ارشد کشورهای آمریکا، انگلستان و فرانسه نشان می دهد آن ها از تاثیرگذاری بر آن چه در ایران اتفاق افتاد ناتوان بودند. کنفرانس سران چهار کشور غربی در گوادلوپ در آستانه انقلاب ایران نیز کاملا سردرگم بود. نیمه ی مهر ۱۳۵۷ آیت الله در پاریس بود و چهار ماه بعد نیمه ی بهمن ۱۳۵۷ در تهران حکم نخست وزیر دولت موقت انقلاب را صادر کرد. پیروزی انقلاب ایران شکستی عجیب و تلخ برای سرویس های اطلاعاتی غرب محسوب می شد. بسیاری از اندیشمندان و محققان را نیز شگفت زده کرد و بسیاری از آن ها یکی از مهمترین ارکان شناخت انقلاب ایران را در شناخت رهبر انقلاب ایران می دانستند.
این کتاب روایتی از فراز و فرود ۸۷ سال زندگی سید روح الله موسوی خمینی است. روایت هایی از تلخ و شیرین خمین در روزگار کودکی تا روزهای حوزه ی علمیه قم. روایت روزهای قیام، بازداشت و تبعید. روایت روزگار طولانی زندگی سخت در نجف و پس از آن پیروزی انقلاب و در نهایت آخرین روزها و آخرین حرف های آیت الله سید روح الله خمینی.

«مجموعه ۲۲ جلدی صحیفه آفتاب» | اثر امام خمینی (ره) | انتشارات سدید

«ما امام را فقط برای افتخار کردن به نام او و کار او نمی خواهیم، امام را فقط مایه ی زینت جمهوری اسلامی نمیدانیم. بالاترو مهم تر از این ها این است که امام ما را به راهی هدایت کرد، هدفهایی را برای ما تعریف کرد، شاخص هایی را در میانه ی راه به ما معرفی کرد تا راه را گم نکنیم. فقط در صورت پیمودن این راه است که ما میتوانیم به"حیات طیبه" برسیم و طعم آن را بچشیم. »
مقام معظم رهبری
این مجموعه گزیده بیست و دو جلد صحیفه امام خمینی (ره) می باشد که در یک بسته (پک) زیبا قرار دارند.

«خط امام / مروری اجمالی بر اندیشه های امام خمینی» | نشر معارف

این کتاب به صورت اجمالی مروری بر اندیشه های حضرت امام خمینی (ره) کرده است.این اثر در ده فصل از شروع حرکت انقلاب تا وصیت نامه ایشان را مورد بررسی قرار داده است.

«ره رهرو رهبر/خط امام» | اثر حضرت امام خامنه‌ای | انتشارات انقلاب اسلامی

حالا که به برکت وجود این ابرمردِ تاریخ در این دوران، شاهد حرکت جامعه به سمت نزدیک شدن به مؤلّفه ‌های «حیات طیبه» هستیم، اگر اهل احساس مسئولیت باشیم و در هر لحظه در فکر انجام تکالیف شرعی، باید مددی به میزان توان خویش به این حرکت بدهیم به دمی یا قدمی یا درمی.
پرواضح است که این امدادرسانی بدون طیّ مقدّمات اساسی، امکان نخواهد داشت و چه بسا در مواردی تبدیل به ضرررسانی شود. و یکی از مهم‌ ترین این مقدّمات چیزی جز «دشمن ‌شناسی» و شناخت موانعِ این مسیر نیست. بدون شک این یکی از مهمترین کارهای ما در انجام این وظیفه‌ سنگین و تکلیف الهی است. بدون شناخت صحیح از دشمن، دشمنیها، ترفندها و برنامه ‌های آنها در ممانعت از ادامه‌ حرکت ایرانِ اسلامی به سمتِ «حیات طیبه» نیز نمی ‌توانیم به درستی به حمایت از این جریانِ عظیم فکری و عملی بپردازیم.
از این رو در کتاب چهارم از مجموعه ۶ جلدی «ره، رهرو، رهبر» به مطالبی از قبیل: «مصادیق انحرافات و دشمنیهای با امام و خطّ امام»؛ «علل انحراف و دشمنیها با امام و خط امام»؛ «راهکارهای مقابله با این انحرافات و دشمنیها» و ... پرداخته می‌ شود.

«در قلمرو اندیشه های دفاعی امام خمینی» | اثر محمدمهدی بهداروند | انتشارات ولاء منتظر

پس از پذیرش قطعنامه ۵۹۸ توسط امام خمینی(ره) و به کار رفتن عبارت جام زهر در این رابطه توسط ایشان، نقطه نظرات متفاوتی در این زمینه توسط نخبگان و اقشار مختلف جامعه مطرح شد که ضرورت واکاوی در اندیشه امام خمینی(ره) در زمینه جنگ و دفاع را روشن ساخت. در این رابطه دبیرخانه دائمی قطعنامه ۵۹۸ از سه سال پیش برای بررسی این موضوع به صورت ریشه ای وارد عمل شد و از آن زمان با انتشار کتب، نشریه و فراخوان مقالات این موضوع را در دستور کار خود قرار داده است.

این تنها تعداد کمی از کتاب هایی است که با موضوع امام خمینی (ره) در «مجله خبری من و کتاب» در اختیار قرار گرفته است. علاقه مندان می‌توانند برای تهیه دیگر آثار به سایت «فروش کتاب آنلاین من و کتاب» مراجعه نمایند.

من و کتاب

دیدگاه کاربرانورود به سیستم جهت ثبت نظر