خدایا! آن چنان ما را جذب کن که جز به تو نیندیشیم، و جز تو را نخواهیم، و به جز تو به سوی کسی نرویم، و همه خود خواهی ها و خود بینی ها را در مذحبه بارگاه تو قربانی کنیم.

از شهید مصطفی چمران، می‌توان به عنوان یکی از موفق‌ترین افراد تاریخ ایران یاد کرد.
کسی که رتبه ۱۵ کنکور سراسری را آورد، از بهترین دانشگاه‌های کالیفرنیا و تگزاس دعوت نامه گرفت و حتی سازمان ناسا هم آرزوی داشتن او را داشت. زندگی نامه شهید چمران مملوء از پستی بلندی‌هایی است که هر یک از آن‌ها درسی است.
 

کودکی شهید آقا مصطفی چمران، تحصیلات و فعالیت‌های وی
آقا سید مصطفی چمران ساوه‌ای، متولد دهم مهر ماه سال ۱۳۱۱ از بچه‌های محله ۱۵ خرداد بود. حاج حسن چمران، پدر بزرگوار شهید چمران در روستایی نزدیک ساوه زندگی می‌کرد و وقتی که دید در آنجا نمی‌تواند درآمد خوبی داشته باشد به تهران آمد تا زندگی بهتری را برای فرزندانش بسازد.
مصطفی چمران دوران بتدایی و کودکی خودش را در مدرسه انتصاریه گذراند. شاید فکر کنید با آوازه‌ای که از چمران شنیده‌اید، او از همان اول همه نمراتش ۲۰  بوده است، اما اصلاً اینطور نیست! او زیاد مدرسه را جدی نمی‌گرفت و برایش مهم نبود که چه نمره‌ای می‌گیرد. اما بعد از مدتی، او در یکی از جلسات قرآن فهمید که گرفتن نمره خوب، خودش یک جلوه زیبا و قشنگ برای اسلام است. کلاس‌هایی که شهید مصطفی چمران در آن‌ها شرکت می‌کرد به او یاد داده بود که مسلمانان در همه جنبه‌ها باید بدرخشند؛ چه علمی و چه معنوی. مسلمانان اگر در علم این دنیا ندرخشند، غیر ممکن است که دیگران چهره واقعی دین اسلام را ببینند.
او نهایتاً آنقد تلاش کرد تا توانست به مدارس مدارج بالایی مثل البرز راه پیدا کند و با درس خواندن خود بتواند برای اسلام موفقیت آفرین باشد. با ورود شهید مصطفی چمران به آن مدرسه، او توانست پایه ریاضیات خود را خیلی قوی کند. در طی همان دوره دبیرستان تصمیم گرفت که وارد یکی از شاخه‎‌های رشته ریاضی شود. تلاش‌های شبانه روزی و پشتکار زیاد، باعث شد که او کنکور خودش را به بهترین نحوه بدهد و بتواند رتبه ۱۵ کنکور سراسری را به دست آورد و در رشته مهندسی الکترومانیک در دانشکده فنی تهران شروع به تحصیل کند. 

همان طور که گفتم، دکتر چمران در رشته مهندسی الکترومانیک تحصیل می‌کرد؛ رشته‌ای که کمتر کسی قادر به فهمیدن مطالب آن بود. اما کار چمران آنقدر خوب بود که مورد توجه غربی‌ها قرار گرفت و از طرف دانشگاه تگزاس ای اند ام به او نامه‌ای فرستاده شد که در آن دانشگاه قبول شده و دولت او را بورسیه می‌کند. شهید مصطفی چمران اصلاً دوست نداشت که به آمریکا برود، زیرا آنجا با روحیات او سازگار نبود و علاقه‌ای هم به رفتن نداشت.
اما از طرفی دیگر می‌خواست به هدف اصلی خودش برسد، هدفی که سالیان سال برای آن تلاش کرده بود. حالا فرصتی پیش آمده بود که آن را جهانی کند. درنهایت آقا مصطفی دانشگاه رفتن را انتخاب کرد، چرا که با هدف او مرتبط بود. شهید مصطفی چمران بعد از این که تحصیلات خود در دانشگاه ای اند ام تگزاس به پایان رساند، برای گرفتن مدرک دکترا به دانشگاه برکلی کالیفرنیا رفت و در رشته فیزیک پلاسما مشغول به درس خواندن شد. آقا مصطفی در آنجا هم گرد و خاک به پا کرد و ایده‌های شگفت انگیزی را به اساتید دانشگاه ارائه داد. به طوری که پایان نامه او، مرجع دو مقاله علمی در همان رشته شد. همین کارنامه درخشان او باعث شد که آزمایشگاه‌هایی مثل جت ناسا و آزمایشگاه بل او را به استخدام خود در بیاورند، آزمایشگاه‌هایی که هر یک از آن‌ها در زمینه تکنولوژی و فناوری بسیار پیشرفته هستند. دکتر چمران علاوه بر آمریکا، بنا به برخی دلایل به کشورهایی نظیر مصر و لبنان هم سفر کرد.

فعالیت های سیاسی و چریکی شهید دکتر مصطفی چمران
پس از مدتی کار در آمریکا و اتفاق افتادن قیام پانزده خرداد در تهران، مصطفی به همراه خسرو قشقایی به مصر رفت و در آنجا مشغول به آموزش در دوره‌های چریکی شد؛ دوره‌هایی طاقت فرسا که عرق افرادش را در می‌آورد و آن‌ها را به شدت خسته می‌کرد. به طور کلی کمتر کسی می‌توانست در آن جا طاقت بیاورد و نتیجه خوبی به دست آورد. اما مصطفی مرد روزهای سخت بود و مثل دوران دانشگاهش، در آنجا هم درخشید.
در سال ۱۳۵۰ دکتر چمران، آموزش جنگ های نامنظم یا به اصطلاح چیریکی را به صورت کامل دیده بود و می‌توانست به عنوان یکی از فرماندهان جنگی فعالیت کند. در همان سال عازم لبنان شد تا در کنار برادران مسلمانش بجنگد. در آن دوران چمران در کنار موسی صدر (رهبر شیعیان در لبنان) به جنگ با متجاوزان پرداخت. جنگ تأثیرات زیادی را بر روی زندگی چمران داشت. چمران در لبنان فرمانده مدرسه صنعتی جبل و العمل بود و دانشجویان زیادی را تربیت کرد. به طوری که درد و رنج‌های زیادی در مقابله با اسرائیل کشید، درد و رنج‌هایی که پایان آن به بیرون راندن اسرائیل ختم شد.

بازگشت شهید چمران به ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی

شهید چمران با پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران،  پس از ۲۳ سال هجرت، به وطن بازگشت. همه تجربیات انقلابی و علمی خویش را در خدمت انقلاب قرار داد. خاموش و آرام ولی فعالانه و با قاطعیت به سازندگی پرداخت و همه تلاش خود را صرف تربیت نخستین گروه‌های پاسداران انقلاب در سعدآباد کرد. بعد در شغل معاونت نخست وزیر در امور انقلاب، شب و روز خود را به خطر انداخت تا سریع‌تر و قاطعانه‌تر مسئله کردستان را فیصله دهد تا اینکه عاقبت در قضیه فراموش نشدنی «پاوه»، قدرت، ایمان و اراده آهنین و شجاعت و از خودگذشتگی او بر همگان ثابت شد.
چمران مردی وارسته، با عواطف عمیق انسانی بود که در برابر مصائب بشری به شدت منقلب می‌شد. راز و نیازهای عارفانه‌اش، در دست نوشته‌هایی که از او به جا مانده، حاکی از عشق و علاقه خالصانه او به خدا و اوج محبت و دوستی‌اش نسبت به همنوعانش است، چنان که دوستانش لقب «خدای عشق» را به او داده بودند. او فردی وحدت گرا و از گرایش به هر جریان منهای اسلام به شدت گریزان بود. 


هنگامی که دکتر مصطفی چمران شهد شهادت خود را نوشید
مصطفی چمران در اردیبهشت ماه ۱۳۶۰ در آزادسازی سوسنگرد و تپه های الله اکبر شرکت داشت. بعد از فتح ارتفاعات الله اکبر، شهید چمران طرح تسخیر دِهْلاویه را به کمک رزمندگان ستاد جنگهای نامنظم به مرحله اجرا درآورد. تقویم تاریخ ۳۱ خرداد ۱۳۶۰ را نشان می‌داد. دکتر چمران پس از معرفی فرمانده جدید منطقه دهلاویه به همه سنگرها سرکشی، و با همه رزمندگان دیداری تازه می کند و در خط مقدم در نزدیک ترین نقطه به دشمن پشت خاکریزی می ایستد و نکاتی را به رزمندگان یادآور می شود و تاکید می کند که از این نقطه که دشمن با چشم غیرمسلح دیده می شود کسی جلوتر نرود. در همین حین آتش خمپاره باریدن می گیرد. شهید چمران دستور متفرق شدن و پناه گرفتن می دهد و خود در حال پناه گرفتن بود که ترکش خمپاره ای به پشت سرش اصابت می کند. به دنبال این واقعه غم انگیز آه و شیون اطرافیان او از صحنه جانکاهی که ناظر آن بودند بلند می شود. تلاش هم رزمان وی در رساندن او به بیمارستان بی ثمر می ماند. وقتی جسم او به اهواز می رسد که روح ملکوتی او به آسمان ها پرکشیده بود.

بسته مطالعاتی «شهید همیشه فاتح، حاج احمد کاظمی»، پیشنهاد «مجله خبری من و کتاب» به شما کلیک کنید

«فروشگاه اینترنتی من و کتاب»، امروز به مناسبت فرا رسیدن سالروز شهادت «دکتر مصطفی چمران»، اقدام به ارائه بسته مطالعاتی ویژه، با محوریت زندگی‌نامه و مسیر پرفراز و نشیب این شهید بزرگوار، نموده است.

«چمران مظلوم بود / خاطرات شهید چمران» | اثر علی اکبری | انتشارات یا زهرا (س)

موضوع کتاب حاضر، سرگذشت‌نامه و خاطراتی از «شهید دکتر چمران» از زبان دوستان و هم‌رزمان وی است. مطالب کتاب به طور مختصر و موجز، رویدادهای مهم زندگی این شهید را از زمان آغاز تحصیل در آمریکا تا روز شهادت وی به تصویر می‌کشد. این رویدادها از زبان نزدیکان، دوستان، همسر و هم‌رزمان این شهید بازگو شده‌اند و مبارزات این شخصیت، دیدارهایش با علما و بزرگان و شخصیت‌های سیاسی وقت، فعّالیت‌های او در جنگ و حضورش در عملیات‌های گوناگون جنگی و رخدادهای زندگی خانوادگی او را دربردارد. قابل ذکر است، کتاب با تصاویری از این شهید و سال‌شمار رویدادهای زندگی‌اش مستند شده است.

«عارفانه» | اثر شهید مصطفی چمران | انتشارات نوربخش

کتاب حاضر، مجموعه ای از دست نوشته های شهید دکتر «مصطفی چمران» است که به کوشش مهدی چمران جمع آوری شده است. این نوشته ها بازگوکننده بسیاری از حالات شهید چمران در لحظات و مواقع مختلف و در شرایط خاص خود بوده است؛ مباحثی که عموما در زاویه دید عارفانه شهید چمران قرار گرفته و با قلمی زیبا بیان شده است، بنابر این دست نوشته ها در ارتباط با موضوع خاصی نیست و مطلب مشخصی را دنبال نمی کند. محل و زمان نگارش دست نوشته ها دقیقا مشخص نیست، گرچه با شواهد و قرائنی می توان حدس زد که درآمریکا، لبنان یا ایران به رشته تحریر درآمده است. برخی از عناوین دست نوشته ها عبارت اند از: احتیاج به عرفان، آرزو داشتم، قلب محبوب، من زاده توام، من نماینده خدایم، عشق و تنهایی، قربانی عشق، غوغای عشق، فقر و عشق، قربانگاه عشق، نیاز دارم، و ای اشک مقدس.

«موتور سوار چمران» | اثر حمیدرضا جهانبخت | انتشارات جام جم

در موضوع جنگ، کتاب‌های خاطره زیادی وجود دارد؛ اما بی‌شک کتاب موتور سوار چمران جزو بهترین‌ها خواهد بود. این کتاب خاطرات سیدعباس رابوکی را روایت می‌کند که جزو تیم موتورسواران شهید چمران در ستاد جنگ‌های نامنظم بود. اهمیت این کتاب به غیر از روایت جنگ، در چند مساله دیگر هم هست. یکی ایجاد شناخت از شهید چمران از زاویه‌ای ناشناخته. با این‌که کتاب درباره چمران نیست؛ اما شناخت بسیار خوبی از او به دست می‌دهد و الگوی بسیار خوبی است، برای معنی‌شدن عبارت «آتش به اختیار». نکته دوم این‌که روایت‌های ما از رزمندگان اصولا به نحوی صورت گرفته که آن‌ها را همگی مذهبی با دغدغه‌های انقلابی و دارای سلوک عارفانه شناسانده‌ایم. رابوکی، جوانی بوده عشق موتور که اولین دیدارش با چمران در پیست موتورسواری اتفاق افتاده، با این‌که عاشق چمران بود؛ اما هیچ‌وقت سبک زندگی‌اش مثل بچه حزب‌اللهی‌ها نشد. جوانی رابوکی شبیه جوانی جوان‌های امروز است و جوان امروز می‌تواند خودش را در آینه روایت او پیدا کند. روایت جنگ دغدغه رهبر انقلاب است و روایت این کتاب یکی از بهترین این روایت‌هاست.

«بینش و نیایش» | اثر شهید مصطفی چمران | انتشارات دفتر نشر فرهنگ اسلامی

این کتاب مجموعه یک مقاله و متن یک سخنرانی و گزیده ای از راز و نیازهای عاشقانه دکتر مصطفی چمران است. از جمله نیایش های همیشه خواندنی و پر سوز این سردار رشید آخرین یادداشت مناجاتی اوست که لحظاتی قبل از شهادت در ماشین نوشته اند. او در این یادداشت از تک تک اعضا و جوارح خود عذرخواهی کرده و حلالیت می طلبد و به آنها مژده می دهد که تا لحظاتی دیگر به آرامشی ابدی می رسند. البته لازم به ذکر است که کتاب دیگری به نام "نیایش ها" از این شهید والامقام هم منتشر شده است که تمام نیایش های عارفانه آقای دکتر را در بر می گیرد.

«سه روایت از چمران» | اثر امیرحسین انبارداران | انتشارات مجنون

 

در این کتاب سه گفت و گو درباره شهید چمران به چاپ رسیده است. اولین گفت و گو با مادر شهید چمران است. گفت و گوی دوم با «عادل عون» صورت گرفته که مسئول وقت دفتر جنبش امل در تهران است. وی در گفته های خود از تاثیر فراوان چمران در جنوب لبنان و مسائلی که در لبنان بر شهید چمران گذشته, سخن می گوید. آخرین گفت و گو با یکی از یاران نزدیک شهید چمران، امیر خلبان محمد کریم عابدی است که درباره ویژگی شخصیت شهید چمران سخن گفته است.

«نیمه پنهان ماه ۱» | اثر حبیبه جعفریان | انتشارات روایت فتح

نوشتار حاضر جلد اول از مجموعه کتاب های نیمه پنهان ماه می باشد. این کتاب، روایت همسر شهید مصطفی چمران از وی است که از زاویه دید همسر این شهید والا مقام تصویری از ایشان برای مخاطب ارائه نموده است. در پایان نیز مجموعه ای از عکس های این شهید گردآوری شده است.

«پایان نه... شروع قدرتمندتر حاج قاسم!» بسته مطالعاتی ویژه شهادت حاج قاسم سلیمانی کلیک کنید

«خدا بود و دیگر هیچ نبود» | اثر شهید مصطفی چمران | بنیاد شهید چمران

این کتاب مجموعه دست نوشته های شهید دکتر چمران است. در انتخاب این دست نوشته ها موضوع خاصی مد نظر نبوده است و از هر بابی و هر بحثی که بوده است فقط به صرف اینکه زمان نگارش با تاریخ مشخص شده باشد گزینش شده، بنابراین ، این مجموعه دست نگاشته های تاریخ دار دکتر چمران است که در طول سالیان دراز ، درباره مطالب مختلف و در نقاط گوناگون نگاشته شده است، ولی در همه آنها با وجود اختلاف زمان و مکان یک خط مستقیم الهی به خوبی قابل بررسی است، که همه جا و همه وقت، همه عمر خود را عاشقانه و عارفانه به دنبال راه علی و حسین و بدون ترس و هراس از طاغوت ها و قدرت های شیطانی و مصلحت طلبی ها طی نموده است و از ابتدا به نور پر فروغ و تابان شهادت چشم دوخته و در پایان نیز به این پرواز و آرامش ملکوتی دست می یابد.

«نیایش ها» | اثر شهید مصطفی چمران | بنیاد شهید چمران

در ابتدای این کتاب، تصویری از دست خط نیایش های دکتر مصطفی چمران آورده شده است.
مهدی چمران در قسمتی از مقدمه این کتاب و در مدح شخصیت برادر خود نوشته است: دکتر چمران در بعد مبارزات مسلحانه و جنگ های کلاسیک و چریکی و نامنظم استادی مسلم بود. شهید دکتر چمران، در کنار این صلابت حماسی خود، روحی بس لطیف و احساسی عمیق و هنرمندانه داشت به گونه ای که حتی حرکت های نظامی او نیز با نرمشی خاص و هنرمندانه توام بود. تفاوت فراوان مناجات او با بسیاری از مناجات های بشری، عجین بودن آن ها با زندگی و حیات روزمره بشری او و برداشت های انسانی او در برابر خداوند است و مناجاتی صرفا روحانی و به دور از غوغای زندگی و در فضایی سوای این دنیای خاکی نیست و در عین حال دارای عمیق ترین احساسات عاشقانه و بالاترین مفاهیم می باشد.

«حماسه عشق و عرفان» | اثر شهید مصطفی چمران | بنیاد شهید چمران

حماسه عشق و عرفان از دست نوشته های شهید چمران است که به تازگی توسط مهندس مهدی چمران جمع آوری و تدوین شده است. «خدا بود و دیگر هیچ نبود»، «نیایش ها»، «لبنان» و «انسان و خدا» از دیگر آثار اوست.

«لبنان» | اثر شهید مصطفی چمران | بنیاد شهید چمران

کتاب حاضر، شامل بخشی از سخنرانی ها و دست نوشته های شهید دکتر مصطفی چمران درباره لبنان می باشد.

«رقصی چنین میانه میدانم ارزوست» | اثر شهید مصطفی چمران | بنیاد شهید چمران

یکی از جذاب ترین کتب نوشته شده در وصف شهید چمران، کتابی است با عنوان «رقصی چنین، میانه ی میدانم آرزوست». این کتاب حاوی نیایش ها و خاطرات شهید چمران است و با مقدمه برادر ایشان آغاز می شود.

«کردستان» | اثر شهید مصطفی چمراندفتر نشر فرهنگ اسلامی

کتاب حاضر، روایتی جذاب از حوادث تاریخی کردستان را به همراه دارد. در مورد حادثه کردستان به جز این کتاب، اثری مستندتر، قابل اعتمادتر و کامل تر در منابع تاریخی وجود ندارد و کسی به اندازه شهید مصطفی چمران درباره پاوه و حوادث لحظه به لحظه آن ننوشته است.
دانستن این نکته خالی از لطف نیست که فیلم سینمایی «چ» که به کارگردانی ابراهیم حاتمی کیا در سینماهای ایران نمایش داده شد، دو شبانه روز از حضور دکتر مصطفی چمران در مقام نماینده دولت به اتفاق تیمسار فلاحی و... در منطقه پاوه کردستان را روایت می کند. این فیلم اقتباسی از کتاب «کردستان» نوشته دکتر مصطفی چمران درباره وقایع پاوه است.

«یادگاران ۱» | اثر رهی رسولی‌فر | انتشارات روایت فتح

«یادگاران» عنوان کتاب هایی است که بنا دارد تصویرهایی از سال های جنگ را در قالب خاطره های بازنویسی شده، برای آن ها که آن سال ها را ندیده اند نشان بدهد. این مجموعه راهی است به سرزمینی نسبتا بکر میان تاریخ و ادبیات، میان واقعه ها و بازگفته ها. خواندنشان تنها یادآوری است، یادآوری این نکته که آن مردها بوده اند و آن واقعه ها رخ داده اند؛ نه در سال ها و جاهای دور، در همین نزدیکی.
نام چمران برای آن ها که او را ندیده اند، تصویر مبهمی است از کسی که درس و دانشگاه را رها کرد و جنگید؛ تن به تن، سلاح به دست. او سال ها در لبنان با بچه های مدرسه ی جبل عامل زیست و زیستن را آموخت و جنگید و جنگیدن را آموخت، و عاشق شد و عشق ورزیدن را آموخت.
کتاب حاضر که جلد اول از مجموعه «یادگاران» می باشد، مشتمل بر خاطراتی کوتاه از شهید دکتر مصطفی چمران است.

«مرگ از من فرار می‌کند» | اثر فرهاد خضری | انتشارات روایت فتح

«مرگ از من فرار می کند» داستانهایی شنیدنی از عارف بی نظیر جبهه هاست. داستان هایی از روزهایی که «مصطفی چمران» در امریکا درس می خواند، از روزهایی که در لبنان می جنگید، از روزهایی که در دهلاویه و سوسنگرد مسوول عملیات چریکی شده بود.
نامه های خواندنی مصطفی به خدا، داستان زندگی عاشقانه ی او با همسرش، روایت شجاعت ها و کرامات مصطفی از زبان همسر او، همرزمان و دوستانش در این کتاب آمده است.
سیر دلتنگی های چمران در امریکا و فعالیت های اثر بخش او در کنار امام موسی صدر، و دل گرمی های او در جبهه های جنوب، عاشقانه های او با خدا و شخصیت علمی او چنان در کنار هم زیبا نشسته است که از شخصیت او، شخصیتی ناب و کم نظیر ساخته است.
این کتاب دربردارنده ی دو سفر است: سفر اول زندگی چمران را در امریکا و لبنان به تصویر کشیده است و سفر دوم داستان رزم چمران در جبهه های ایران است. این کتاب مجموعه ای از خاطرات و توصیفات اطرافیان چمران از اوست.

«حاج احمد متوسلیان؛ فرمانده‌ای که جایی در تاریخ گم شد!»، بسته مطالعاتی شهید احمد متوسلیان کلیک کنید

«انسان و خدا» | اثر شهید مصطفی چمران | انتشارات نوربخش

در شناخت انسان سه قسمت مهم و متمایز تشخیص می دهیم: اول جسم، دوم نفس و سوم روح. در اکثر بحث ها ی فلسفی که عده زیادی مطرح می کنند انسان را به دو عامل تقسیم می کنند، می گویند قسمت مادی و قسمت معنوی یا قسمت مادی و قسمت روحی. ولی د ر این تجزیه و تحلیلی که هم اکنون مطرح می کنم می بینیم که انسان به سه جزء تقسیم می شود و نفس و روح باهم اختلاف کلی دارند، یک حقیقت نیستند، دو حقیقت هستند که سعی می کنم در این بحث این موضوع را برای شما روشن کنم ...

«علی زیباترین سروده هستی» | اثر شهید مصطفی چمران | دفتر نشر فرهنگ اسلامی

شهید «مصطفی چمران» یک شخصیت برجسته و بی نظیر در همه ابعاد بود. این شخصیت برجسته از نظر علمی، فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و عرفان و تقوی توانست به مقامات عالی دست یابد و بعنوان یک مجاهد عارف مطرح شود.
بخشی از دست نگاشته ای از شهید چمران در مورد حضرت علی (ع) در این کتاب جمع آوری شده است که بسیار خواندنی و نشانگر روح عارفانه و لطیف شهید چمران است.
خدا بود و دیگر هیچ نبود، بینش و نیایش، عارفانه ها، انسان وخدا، امام علی تجلی عدل خدا، کردستان، لبنان و علی، زیباترین سروده هستی، مهم ترین آثار و نوشته های شهید مصطفی چمران است.

«شهید مصطفی چمران/نیم جیبی» | اثر علی اکبری | انتشارات یا زهرا (س)

«مصطفی چمران» | اثر امیر صادقی | انتشارات میراث اهل قلم

این کتاب در فرازهایی کوتاه، زندگی و مبارزات شهید دکتر مصطفی چمران را بازگو می نماید.

«شناسنامه شهید مصطفی چمران» | اثر رقیه مهدی نژاد | انتشارات کتابک

«مرد رویاها» | اثر سید مهدی شجاعی | انتشارات کتاب نیستان

کتاب مرد رویاها نوشته سیدمهدی شجاعی است که انتشارات کتاب نیستان منتشر کرده است. مرد رویاها بخشی از زندگی مصطفی چمران در آمریکا، لبنان و مصر است که تاکنون کمتر به آن پرداخته شده است. کتاب مرد رویاها اثر سید مهدی شجاعی در قالب یک فیلم‌نامه سریالی نوشته شده است، اما هنوز از آن فیلم و یا سریالی ساخته نشده است.  روایت مرد رویاها به آشنایی شهید چمران با همسر اولشان در آمریکا شروع می‌شود. کتاب در ادامه به اعتراض شهید چمران به فعالیت‌های ساواک در آمریکا می‌پردازد. سید مهدی شجاعی، به سراغ نوجوانی شهید چمران هم رفته است و خاطراتی از گذشته ایشان روایت می‌کند. این کتاب هم‌چنین به ماجرای حضور چمران در مصر در دوران حکومت  جمال عبدالناصر و رفتن به دفتر او، دریافت کمک‌های نظامی از او برای آموزش نیروهای چریکی، آشنایی چمران با امام موسی صدر و مهیاشدن امکان حضور چمران در لبنان هم می‌پردزاد. 

«بدون مرز» | اثر هاشم نصیری | انتشارات کتابستان معرفت

مهاجرت چمران‌ ها به آن‌ سوی مرزها نه به ماندن در غربت انجامید و نه بازگشت سرخوشانه به وطن را به دنبال داشت. چمران رفت و در کنار بالندگی‌ اش دیگرانی را با خود همراه و همدل کرد.
«بدون مرز» قصه‌ ای خیالی از سرگذشت بالیدن شهید مصطفی چمران و یاران اوست. از روزهای بلوغ علمی و عملی‌ اش در امریکا تا روزهای شلوغ یتیم‌ نوازی و نبردهای پارتیزانی در لبنان.
بدون مرز همزمان از زاویه دور و نزدیک از چمران علم و عمل قصه می‌ گوید.

علاقه‌مندان، جهت تهیه این کتب و کتب منتخب دیگر با محوریت «شهید مصطفی چمران»، می‌توانند به «فروشگاه اینترنتی من و کتاب» مراجعه نمایند.

من و کتاب

دیدگاه کاربرانورود به سیستم جهت ثبت نظر