دل اگر خداشناسی همه در رخ علی بین / به علی شناختم من به خدا قسم خدا را / نه خدا توانمش خواند نه بشر توانمش گفت / متحیرم چه نامم شه ملک لافتی را

مسافران یک به یک، به میعادگاه عشق نزدیک می‌شوند، و آن گاه فرمانی از سوی قادر متعال نازل می‌گردد و پیامبر رحمت بر تمامی اهل زمین مژده می‌دهد: «الیَوم اَکمَلتُ لَکُم دینُکُم» و دستان مهربان پیامبر- صلی الله علیه و آله و سلم-، دستان با صلابت علی- علیه السلام- را بر فراز آسمان بلند می‌کند و نوری عظیم این کره خاکی را فرا می‌گیرد. مژده باد بر اهل زمین مژده باد بر اهل آسمان‌ها.
علی- علیه السلام- این یکه تاز مردانگی و عدالت، علی- علیه السلام- این مظهر شجاعت و صلابت بر تخت امیری مومنان خواهد نشست. او زمین را از عدل پر خواهد کرد و عشق الهی را در دل‌های مومنان جای خواهد داد.او بعد از پیامبر رحمت و رافت یگانه حاکم بزرگ بر قلب مسلمین خواهد بود. و پیامبر- صلی الله علیه و آله و سلم- این گونه فرمود:
«هر کس من مولای او بوده ام علی مولای اوست»
و این گونه بود که خاکیان با نور پیمان بستند و دستان خود را به سوی او بلند کردند. در روزی که خداوند آن را بزرگ داشته و ملایک در آسمان‌ها به جشن و سرور پرداختند، علی امام اول شیعیان، امیر مومنان ، جانشین پیامبر- صلی الله علیه و آله و سلم- شد، در سرزمینی که غدیر نام داشت.
و غدیر در روزی که بوسه بر قدم‌های پیامبر- صلی الله علیه و آله و سلم- و علی- علیه السلام- می‌زد، شاهد بزرگ ترین و عظیم ترین حادثه تاریخ بود، و این گونه بود که غدیر میعادگاه عشق نام گرفت وعلی- علیه السلام- به سوی مسلمین دست بیعت بلند کرد.
و اینک بعد از سالیان دراز و از فرسنگ‌ها فاصله هنوز هم نوایی می‌آید، خوب گوش دهید؛ هنوز هم می‌توان صدای شادی ملایک را شنید. هنوز هم می‌توان ندای جبرییل بر پیامبر رحمت، که در تمامی گستره آسمان‌ها بلند بود، را شنید. هنوز هم نوای مهرانگیز پیامبر- صلی الله علیه و آله و سلم-، که علی- علیه السلام- را جانشین خود معرفی می‌کرد، به گوش می‌رسد. اما اکنون برای اهل زمین، پس از مولا علی علیه السلام، جانشینی از فرزندان و نسل او به یادگار مانده است. منجی عالم بشریت که حالا به سوی شیعیان پدر دست بیعت دراز کرده است. خوب بنگرید، چشم‌هایتان را باز کنید؛ هنوز هم می‌توان دستان مهربان علی- علیه السلام- را، که برای فرزندش مهدی (عج) به سوی ما بلند شده، تا ما را به سر منزل مقصود برساند، دید. دست‌هایتان را بلند کنید تا رسیدن به نور چیزی باقی نمانده است. خوب بنگرید؛ او هنوز آن جاست، آن جا بر فراز نور ایستاده است و به ما می‌نگرد، و دستانش، هنوز برای بیعت بالاست. او هنوز آن جا ایستاده، تنها و منتظر، بیایید به سویش رویم، نه به سویش پرواز کنیم. بیایید، ذره ناچیز وجودمان را در اقیانوس بی‌کرانه رحمتش غرق کنیم. بیایید بر دستان منتظرش بوسه زنیم و به او بگوییم که دیگر تنها نخواهد بود. بیایید با او پیمان ببندیم، پیمان عشق، ودل‌هایمان را به پیش گاه مقدسش هدیه کنیم.
خجسته باد بر شما این پیمان مقدس

«ولادت شمس الشموس امام رضا (ع)» بسته مطالعاتی ویژه میلاد امام رضا (ع). کلیک کنید

«مجله خبری من و کتاب» به مناسبت فرا رسیدن خجسته عید ولایت، غدیر خم، ارائه دهنده بسته مطالعاتی ویژه به شما عزیزان است. کلیک کنید

«غدیر در مدائن» | اثر محمدجواد امامی | انتشارات شهید کاظمی

«غدیر در مدائن» اولین قدم در روایت داستانی غدیر است. شخصیت محوری این داستان یک جوان ایرانی است که ماجرای غدیر را از زبان حذیفه -فرماندار مدائن و از یاران حضرت امیر علیه السلام- می شنود. با به خلافت رسیدن حضرت امیر علیه السلام دو نامه به حذیفه می رسد که یکی از آنها را باید در مسجد برای مردم بخواند. در جریان قرائت نامه حذیفه امام علی علیه السلام را «امیرالمؤمنین حقیقی» خطاب می کند و همین تعبیر آتشی می شود بر خرمن تصورات پیشین مسلم تا بخواهد بداند و به جمع شیعیان بپیوندد و به سوی سرنوشت عاشقان امیرالمؤمنین قدم بردارد.
این داستان گرچه کاستی هایی به لحاظ فنی و ساختاری دارد ولی می تواند با توجه به حجم اندکش کتاب خوب و جذابی برای معرفی بهتر غدیر به دانش آموزان، دانشجویان و دیگر اقشار جامعه باشد. می شود این کتاب را به عنوان عیدی روز غدیر هدیه داد، هدیه ای که جام هایی از ماجرای غدیر را به عاشقانش می چشاند. می شود این کتاب را در مدارس جمع خوانی کرد و بیشتر با غدیر آشنا شد.
چه بهتر که دید و بازدید های روز عید به یک احوالپرسی و صله رحم معمولی ختم نشود و از مجالسی که گرد هم می آییم بهتر استفاده کنیم و فراز هایی از خطبه غدیر را در کنار هم بخوانیم.

«آفتاب در محراب» | اثر بهزاد دانشگر | انتشارات شهید کاظمی

هر جلد از این مجموعه، از یکصد داستانک تشکیل شده است که داستان هایی از زمانِ ولادت، امامت و شهادت آن بزرگواران را بیان می کند. هر کدام از این مجلدات به نامی، نام گذاری شده که هر کدام صفتی بر «آفتابِ» وجود آن معصوم است.
به عنوان مثال کتاب «آخرین آفتاب» برای پیامبر اکرم (ص) یا «آفتاب بر نی» برای امام حسین (ع) و «آفتاب غریب» برای امام حسن (ع) و...
این مجموعه بیش تر به کسانی توصیه می شود که از امام شان، بیش از این که امام چندم است، بخواهند بدانند.
«آفتاب در محراب» که اختصاص دارد به زندگی اولین امام شیعیان حضرت علی علیه السلام. این کتاب از یک صد داستانک و با زبانی ساده با روایتی اجمالی و جذاب تشکیل شده است.
داستان هایی از زمان ولادت امامت و شهادت و سیره و سبک زندگانی امام اول شیعیان که در نوع خود کم نظیر است.

«جاودانه‌ی تاریخ» | اثر مقام معظم رهبری | انتشارات انقلاب اسلامی

این اثر نگاهی به ابعاد شخصیت حضرت امیرالمؤمنین علی (ع) است. این کتاب که برگرفته از گفتارهای رهبر فرزانه انقلاب می باشد، به روشنی شخصیت نامتناهی امام علی (ع) را بیان می دارد.
سخنرانی هایی که حضرت آیت الله خامنه ای (مد ظله العالی) پیرامون شخصیت امیرالمؤمنین علی علیه السلام از بدو پیروزی انقلاب اسلامی تا به امروز داشته اند، مجموعه با ارزشی است که به ابعاد مختلف شخصیت آن حضرت پرداخته و نکات دقیق و در عین حال مفید و جالبی را مطرح کرده اند که برای مشتاقان امیرالمؤمنین علی علیه السلام فرصتی را فراهم می آورد تا معرفت خویش را نسبت به آن امام بزرگ بیشتر کنند و با تاثیرپذیری از سیره علوی برای زندگی خویش برنامه ریزی نمایند.

«ولادت امام حسن مجتبی علیه السلام» از دیگر بسته‌های مطالعاتی ما به شما. کلیک کنید

«علی (ع) از زبان علی (ع)» | اثر محمد محمدیان | نشر معارف

امیرالمومنین(ع) از هر نظر بی نظیر است. در اولیا، اوصیا و بزرگان کسی را جز ایشان سراغ نداریم که خودش زندگی را از ابتدا تا انتها بیان کرده باشد.
کتاب «علی از زبان علی علیه السلام» دربردارنده گزارش های تاریخی و روایی براساس سیر طبیعی گفتارهای اجتماعی و سیاسی است و نه عهده دار بیان معارف عمیق توحیدی.در واقع این کتاب از اول تا آخر از زبان حضرت علی (ع) است و پاورقی جزئی دارد. «علی از زبان علی علیه السلام» از ده فصل دوران مکه، دوران مدینه، دوران خلفا، دوران خلافت، دوران جنگ جمل، دوران جنگ صفین، دوران حکمیت، دوران جنگ نهروان، دوران غارت ها و دوران شهادت تشکیل شده است.

«با علی (ع) در صحرا» | اثر محمدصادق (محی الدین) حائری شیرازی | نشر معارف

کتاب «با علی( ع) در صحرا» شرح و بسط دو حکمت از حکمتهای حکیمانۀ امیرالمومنین علی(ع) است که مشتمل بر لُبابِ معرفت است. حکمتِ نخست، در باب بیان سخن های آن امام همام با جناب کمیل بن زیاد نخعی است و حکمت ثانی، در باب بیان علل و رازها درخصوص پاره ای از احکام خداوند.

«ترجمه الغارات: سال‌ های روایت نشده از حکومت امیرالمومنین (ع)» | اثر سید محمود زارعی | انتشارات بیان معنوی

آنچه افکار عمومی از حکومت امیرالمومنین (ع) در ذهن دارند، سه جنگ مشهور حضرت با طلحه و زبیر، معاویه، خوارج است.
این در حالی است که تمام این جنگ ها کمتر از نیمی از حکومت پنج ساله حضرت را تشکیل می دهد و امیر المومنین بعد از جنگ نهروان به مدت دو سال و نیم به حکومت ادامه دادند؛ اما متاسفانه کمتر کسی از این دوران مهم و استثنایی مطلع است و کمتر به آن پرداخته می شود.
این سال های روایت نشده از حکومت آن حضرت که به دوره غارات مشهور شده، از جهاتی مهم تر و درس آموزتر از نیمه اول حکومت ایشان است و از قضا تناسب زیادی با شرایط و اتفاقات کنونی ما و منطقه دارد.
کتاب حاضر تلخیص و ترجمه ای روان از کتاب معتبر و قدیمی الغارات است که به روایت آن سال ها می پردازد.

«ناقوس ها به صدا درمی آیند» | اثر ابراهیم حسن بیگی | انتشارات عهد مانا

«ناقوسها به صدا درمی آیند» داستان دلدادگی یک کشیش مسیحی است که در مسکو زندگی می کند. او کتاب ها و آثار خطی و قدیمی بسیاری دارد و به این کار عشق می ورزد. وقتی یک نسخه قدیمی از مردی تاجیک به دست او می رسد، علاقه مند می شود که کتاب را از او بخرد، اما مرد تاجیک به دست کسانی که دنبال این کتاب ارزشمند هستند، کشته می شود و از اینجا به بعد، کشیش روسی پا در مسیری می گذارد که به شناخت امام متقین، امیرالمؤمنین، علی (ع) منتهی می شود.

بسته مطالعاتی ویژه «ولادت حضرت معصومه (س) و روز دختر» پیشنهاد دیگر مجله خبری من و کتاب به شما. کلیک کنید

«جاذبه و دافعه علی (ع)» | اثر مرتضی مطهری | انتشارات صدرا

این کتاب، مجموعه ای است از چهار سخنرانی که در روزهای ۱۸ تا ۲۱ ماه مبارک رمضان سال قمری ۱۳۸۸ در حسینیه ی ارشاد ایراد شده است. این کتاب، مشتمل بر یک مقدمه و دو بخش است. در مقدمه کلیاتی درباره ی جذب و دفع به طور عموم و جاذبه و دافعه ی انسانها به طور خصوصی بحث شده است. در بخش اول، جاذبه امام علی علیه السلام - که همواره دل هایی را به سوی خود کشیده و می کشد - و فلسفه ی آن و فایده و اثر آن، موضوع بحث قرار گرفته است. در بخش دوم، دافعه ی نیرومند آن حضرت که چگونه عناصری را به سختی طرد می کرد و دور می انداخت، توضیح و تشریح شده است؛ ثابت شده که امام علی علیه السلام دو نیرویی بوده است و هر کس که بخواهد در مکتب او پرورش یابد باید دو نیرویی باشد.

«تفسیر امیر بیان» | اثر محمدرضا رمزی اوحدی | انتشارات شهید کاظمی

تفسیر حدیثی امیرالمومنین امام علی (علیه السلام) در یک جلد به همراه متن و ترجمه قرآن کریم که ذیل هر صفحه از قرآن‌کریم احادیث تفسیری امام علی (علیه السلام) درج شده است، برای اولین بار در جهان اسلام تنظیم و تدوین شده است
این تفسیر حدیثی برای اولین بار به شکل یک جلدی با بیش از ۱۰۰۰ صفحه که در آن ۴۵۰۰ حدیث از امام علی (علیه‌السلام) و بیش از ۱۵۰۰ حدیث دیگر از بقیه امامان نیز استفاده شده (یعنی بیش از ۶۰۰۰ حدیث) که بیش از ۲۶۰۰ حدیث آن احادیث تفسیری امام علی (علیه السلام) است و الباقی در زمره احادیث اعتقادی، اخلاقی، حکومت، سیاست، اجتماعی و تربیتی و... از آن حضرت می‌ باشد. در این مصحف شریف در هر صفحه در ذیل آیات قرآن؛ متن احادیث تفسیری آمده تا خواننده با متنی دو سویه یعنی: قرآن و عترت در کنار هم بهره مند شود. همچنین از ویژگی های بارز در تدوین این اثر منحصر به فرد استفاده از ۸۰ دوره کتاب تفسیری و بیش از ۵۰۰ عنوان کتاب حدیثی و تاریخی شیعه و سنی می‌ باشد.
در این تفسیر به بیش از صد موضوع روز زندگی اعم از اخلاق، حکومت، جهاد و جنگ، تربیت، عرفان، سیاست، جامعه شناسی و اجتماعی، فقهی، تغذیه و بهداشت فردی و... اشاره شده است. متن این مصحف شریف به نحوی تنظیم یافته که برای عموم مردم مخصوصا قشر جوان، طلاب، حافظان قرآن‌ کریم و دانشجویان و معلمین محترم کاملا قابل استفاده می‌ باشد.

«قطره‌ای در دریا» | اثر محمدحسین صفا خواه | انتشارات قدیانی

کتاب قطره ای از دریا، مربوط به گزیدهٔ حکایت های الغدیر است که هر حکایت حداکثر در دو صفحه نقل شده است و آن گونه که مؤلف بیان می کند جنبه های تاریخی و تربیتی در انتخاب این حکایت ها از الغدیر مبنا بوده اند نه جنبهٔ داستانی و ادبی.
این کتاب با هدف آشنا ساختن نوجوانان با این اثر به رشته تحریر درآمده است و نویسنده در این گزیده کوشیده تا با انتخاب حکایات دینی و تربیتی وجه غالب کتاب را به مخاطب معرفی کند. همچنین چند بخش از این اثر به معرفی شخصیت علامه امینی اختصاص داده شده است که در آن مخاطب علاوه بر آشنایی با صاحب «الغدیر» به رمز موفقیت وی در عرصه پژوهش نیز پی ببرد.

«سفری که پرماجرا شد» | اثر بنفشه رسولیان | انتشارات مهرستان

کتاب سفری که پرماجرا شد نوشته بنفشه رسولیان بروجنی است. کتاب سفری که پرماجرا شد داستانی جذاب برای کودکان علاقه‌مند به داستان است که نشر مهرستان منتشر کرده است. داستان کتاب سفری که پرماجرا شد در زمان پیامبر اتفاق می‌افتد. 
سفری که پرماجرا شد داستان چند کودک است که در لابه‌لای شیطنت‌ها و بازی‌هایی که دارند متوجه شلوغی مدینه می‌شوند. پرس و جو می‌کنند و متوجه می‌شوند که پیامبراکرم صلی الله علیه و آله و سلم فراخوان داده‌اند تا همه مسلمانان در مدینه جمع شوند برای حرکت به سمت مکه و سفر حج. هانی شخصیت اول داستان کل قصه را روایت می‌کند. او و دوستانش خوشحال هستند که همراه خانواده و پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلمبه سفر می‌روند. در مسیر هانی از پیامبر اکرم و اتفاقاتی که در راه می‌افتد قصه‌هایی را تعریف می‌کند و شیفته پیامبر و خلق و خویشان می‌شود. در مکه و به هنگام اعمال حج امیرالمومنین علی علیه السلام از ماموریت یمن آمده و به بقیه مسافران پیوسته‌اند. شخصیت امیرالمومنین علیه السلام برای هانی و دوستانش جذاب می‌شود و درباره ایشان با همدیگر گفتگو می‌کنند. هانی در پایان داستان جریان غدیر را تعریف می‌کند و بسیار خوشحال است که در این واقعه بسیار مهم بوده است.

«مجله خبری من و کتاب» و سایت فروش اینترنتی «من و کتاب»، با بسته مطالعاتی شامل کتب منتخب «عید سعید غدیر خم» همراه شما عزیزان علاقه‌مندان به دنیای کتاب است.

من و کتاب

دیدگاه کاربرانورود به سیستم جهت ثبت نظر