پژوهشگر عرصه‌ی دشمن‌شناسی و صهیونیسم‌ستیزی که تدوین کتاب های خویش را مقدمه‌ای برای جامه‌ی عمل بخشیدن به مطالبات مقام معظم رهبری می‌داند.

شناخت نامه مهدی مطهری

در ۳۱ شهریور سال ۱۳۶۲، که به تاریخ قمری یکی از بهترین روزهای ما شیعیان به حساب می‌آید، یعنی سحرگاه عید سعید غدیر خم، در شهر قم متولد شد. به گفته مهدی مطهری، پدر او که حالا بازنشسته‌ی اداره‌ی قند و شکر است، اوایل انقلاب با تصمیم مرحوم  پدربزرگش  به همراه خانواده‌ی خویش بخاطر تحصیل دو فرزند دیگرش در حوزه‌ی علمیه قم از شهرستان نقده (آذربایجان غربی) به قم مهاجرت می‌کنند. پدر مهدی که فرزند بزرگ خانواده به شمار می‌رفت برای اداره خانواده‌ی  ۸  نفره‌ی خویش و کمک به زندگی برادران و خواهران مجبور به تلاش شبانه‌روزی بود. او که فرزند چهارم از  خانواده‌ای نسبتا پرجمعیت بود، از همان ابتدای کودکی با مسجد محل آشنا شده و در کنار درس (که غالبا به عنوان شاگرد ممتاز شناخته می‌شد) به فعالیت در مسجد و بسیج محل پرداخت. در نوجوانی مشغول ورزش رزمی شد و در برهه‌ای نیز به صورت حرفه‌ای آن را پیگیری نمود. بعد از اتمام دوران تحصیلات دانش آموزی و اخذ مدرک دیپلم، در سال ۱۳۸۱ موفق به ورود به دانشگاه در رشته‌ی مدیریت شد. وی در سال ۸۵ نیز فارغ التحصیل شد. در فروردین سال ۱۳۸۶نیم دیگر ایمان خود را با ازدواج تکمیل نمود و مهر ماه همان سال وارد حوزه علمیه شد و تا به حالا نیز مشغول تحصیل دروس حوزوی می‌باشد.

ایده تدوین کتاب توسط مهدی مطهری

به گفته خود مهدی مطهری:
همزمان با دوران دانشجویی با یکی از مراکز پژوهشی آشنا شدم و کار خویش در عرصه‌ی پژوهش را در آنجا آغاز نمودم. بعد از چند کار پژوهشی پراکنده در عرصه‌ی دشمن‌شناسی و صهیونیسم‌ستیزی؛ اولین کار جدی خود را پیگیری کردم. کتاب «روشنای علم» بر مبنای دغدغه و انگیزه‌ای که داشتم و همزمان با ایام ازدواج و ورود به حوزه‌ی علمیه آغاز شد. حمایتها و تشویقهای شایان همسرم، باعث شد زندگی سخت طلبگی، مشکلات مالی و... نتوانست مانع اتمام کار کتاب شود. با ثمره دادن و چاپ این کتاب، انگیزه‌های اینجانب در ورود کامل به عرصه‌ی پژوهش، مضاعف شد. 
سعی کردم بیشتر فعالیتهای خود را در حوزه‌ی موضوعات مهم و مورد تاکید امام خامنه‌ای حفظه‌الله‌تعالی قرار بدهم. معتقدم التزام عملی به ولایت فقیه در گرو تلاش برای اجرای فرامین معظم‌له می‌باشد. لذا همیشه تدوین کتاب را مقدمه‌ای برای جامه‌ی عمل بخشیدن به مطالبات ایشان می‌دانم و معتقدم بدون این رویکرد، تدوین کتاب به تنهایی ثمره‌ی چندانی در پی نخواهد داشت.
هم اکنون نیز مهمترین دغدغه‌ی بنده‌ را همین مساله تشکیل می‌دهد. به همین خاطر راهکاری نوین در پیگیری مطالبات معظم‌له با سه شاخصه‌ی «جامع، شبکه‌ای و گفتمان‌ساز» را ارائه کردم. اگر چه متاسفانه تا کنون ساز و کار لازم برای اجرایی شدن آن ایجاد نشده است. بنده همچنان مشغول فعالیت در عرصه‌های مختلف علمی، پژوهشی، فرهنگی و... هستم. اما احساس می‌کنم تنها مساله‌ای که می‌تواند (در صورت ایجاد ساز و کار مناسب) تمام این فعالیتها را تعطیل و همه‌ی توان بنده را در یک نقطه متمرکز کند؛‌ همین دغدغه باشد.

مجموعه آثار تألیفی مهدی مطهری

۱. «روشنای علم» (جامع بیانات امام خامنه‌ای حفظه‌الله‌تعالی در عرصه‌ی دانش و تولید علم) این کتاب نتنها پنج بار تجدید چاپ شده است بلکه به زبان های عربی و انگلیسی نیز ترجمه شده است.
۲. «ره رهرو رهبر» (مکتب و شخصیت امام خمینی(ره) در اندیشه‌ی امام خامنه‌ای ـ کتاب مرجع) این کتاب نیز به چاپ دوم رسیده است.
۳. «فاتحان ثریا» (جامع بیانات امام خامنه‌ای با موضوع «نخبگان و استعدادهای درخشان»)
۴. «اقدام و عمل» (جامع بیانات امام خامنه‌ای با موضوع «اقتصاد مقاومتی»)، که دو مرتبه تجدید چاپ شده است.
۵. «آرامش قلبی گمشده بشریت» (پاسخ به شبهات نسل جوان در راستای موضوع بسیار مهم «موفقیت» و فرمولی ساده برای رسیدن به آرامش قلبی).
۶. «هندسه‌ی انقلاب» (اصول و مبانی انقلاب در اندیشه‌ی امام خمینی(ره) ـ حسب الامر امام خامنه‌ای مبنی بر پیشنهاد 6 کلمه بعنوان کلمات پرتکراری که تشکیل دهنده‌ی هندسه‌ی انقلاب هستند)، این کتاب نیز به چاپ سوم رسیده است.
۷. «زی طلبگی» (مؤلفه‌های مربوط «زی طلبگی» در کلام 40 تن از علمای معاصر)، سابقه تجدید برای بار دوم را در کارنامه داراست.
۸. «به یادت چله نشینم...» ( اولین کتاب نوجوان با موضوع «پیاده‌روی اربعین»).
۹. «پیش‌بینیهای حکیمانه» (پیش‌بینیهای حکیمانه‌ی امام خمینی(ره) و امام خامنه‌ای حفظه‌الله‌تعالی).
۱۰. «یک آدم و یک حوّا» (پاسخ به شبهات خلقت بشر از دیدگاه المیزان).
۱۱. «بازوی امام...» (تحلیلی از نقش سپاه پاسداران در دستیابی انقلاب اسلامی به اهداف در کلام امام خامنه‌ای حفظه‌الله‌تعالی).
۱۲. «سبک زندگی(2جلد)» (تحقیق، مستندیابی و تدوین‌ مؤلفه‌های سبک زندگی اسلامی در آیات و روایات، با بیان استاد بهشتی).

از دیگر فعالیت های مهدی مطهری

 عضویت در شورای تدوین محتوای مربوط به موزه‌ی هدایای رهبری در آستان قدس رضوی علیه‌السلام.
. ارائه‌ی روشی نوین در پیگیری مطالبات (روش جامع ـ شبکه‌ای ـ جریانساز) با رویکرد شناخت و جبران نواقص در روشهای موجود در پیگیری مطالبات.
. مؤسس و مدیر گروه علمی ـ فرهنگی روشنای علم در راستای پیگیری مطالبات امام خامنه‌ای از اصحاب علم و دانش.
عضویت در شورای علمی تولید محتوا برای سیر مطالعاتی اندیشه‌ی رهبری.
. عضو هیأت مؤسس خانه اندیشه ولایت (اجتماع مؤسسات داخلی و بین‌الملی فعال در عرصه تدوین و تبیین بیانات حضرت آقا).
. عضویت در هیأت اندیشه‌ورز گفتمان انقلاب/دفتر برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه
. ارائه‌ی کارگاه با موضوع «روشهای فعالیت در عرصه‌ی بیانات امام خامنه‌ای حفظه‌الله‌تعالی.
. ارائه‌ی کارگاهها و دوره‌ی آموزشی با موضوعِ «موفقیت» (با مخاطبین جوانان و دانشجویان) (تبیین مساله «عمل به وظیفه» که از مؤکّدات حضرت امام و حضرت آقا می‌باشد).
. تدریس دروس حوزوی (ادبیات ـ فقه
عقاید اصول کافی و...).

«فاتحان ثریا» | اثر مهدی مطهری | انتشارات شهید کاظمی

پر واضح است که بررسی مسائل مربوط به نخبگان، دارای ضوابط، مراتب و قواعدی است. به نظر می‌رسد اولین مرتبه و قاعده آن این است که برترین، جامع‌ترین و کامل‌ترین نظرات هر زمان را در مورد قشر فرهیخته و نخبه جامعه در اختیار داشته باشیم. پس از در اختیار داشتن این مرجع و منبع ارزشمند نیز باید به تحقیق و پژوهش بر اساس این مبانی بپردازیم تا به جزئیات و دقایق بیشتر مسائل مربوطه برسیم. مراحل بعدی هم که اهمیت بسیاری دارند شامل فعالیت‌های فرهنگی و اجرایی در راستای نهادینه‌کردن این مبانی است.
لذا کتاب حاضر، به عنوان اولین مرحله از تلاش در راستای رشد و پیشرفت نخبگان جوان، بیانات پر مغز و فخیم امام خامنه‌ای را که عالم‌ترین فرد زمان ما به این مسائل می‌باشند، جمع‌آوری کرده است.

گزیدۀ متن:

همت‌تان را بلند بگیرید. همت نباید این باشد که ما فلان فناوری را که دیگران ساخته‌اند و ما همیشه از آن‌ها می‌خریدیم و وارد می‌کردیم، حالا فرض کنید می‌توانیم خودمان اینجا بسازیم. اینکه چیزی نیست. البته چیزی هست، کم اهمیت نیست، اما آن چیزی نیست که ما دنبالش هستیم. شما هدف را این قرار بدهید که ملت و کشور شما در یک دوره‌ای، بتواند مرجع علمی و فناوری در همۀ دنیا باشد. یک وقتی من در جمع جوان‌های نخبه گفتم: «شما کاری کنید که در یک دوره‌ای -حالا این دوره ممکن است پنجاه سال دیگر یا چهل سال دیگر باشد- هر دانشمندی اگر بخواهد به آخرین فراورده‌های علمی دست پیدا کند، ناچار باشد زبان فارسی را که شما اثرتان را به زبان فارسی نوشته‌اید، یاد بگیرد.

«زیّ طلبگی» | اثر مهدی مطهری | انتشارات شهید کاظمی

در این کتاب توصیه‌های مهم و به‌روزِ بیش از ۴۰ تن از مراجع و علمای معاصر به طلاب و روحانیون را می‌خوانید. توصیه‌های مهم مراجع در قالب ۳۵ مؤلّفه از مؤلفه‌های زیّ طلبگی آمده است.  این مولفه‌ها بیشتر مولفه‌های تذهیب نفس و تزکیه اخلاقی هستند. موضوعات و مصادیقی که در این کتاب انتخاب شده‌اند، شامل برخی موضوعات و سرفصل‌های اصلی مباحث اخلاقی، اجتماعی و... است که مجموعاً تشکیل‌دهندهٔ مقوله‌ای مهمّ و اساسی کتاب هستند. مقوله‌ای که به وفور در نصایح و وصایای بزرگان و علمای دین دیده می‌شود امّا کمتر به ابعاد مختلف آن پرداخته شده است.

گزیدۀ متن:

آیت‌الله مصباح یزدی: روزی آقای بهجت فرمودند: مرحوم آقا شیخ محمد حسین طوری بود که اگر کسی به فعالیتهای علمی‌اش توجه می‌کرد تصور می‌کرد در شبانه روز هیچ کاری غیر از مطالعه و تحقیق ندارد، و اگر کسی از برنامه‌های عبادی ایشان اطلاع پیدا می‌کرد فکر می‌کرد غیر از عبادت به کاری نمی‌پردازد. ایشان سیزده سال در درس مرحوم آخوند خراسانی، صاحب کفایه شرکت می‌کردند در حالیکه درس استاد را پیشاپیش می‌توانستند حدس بزنند و بنویسند. در کنار این فعالیتهای علمی آن قدر مقید به برنامه‌های عبادتی بودند، که هر کس اینها را می‌دید فکر می‌کرد که اصلاً به هیچ چیز غیر از عبادت نمی‌رسد. هر روز زیارت عاشورا و هر روز نماز جعفر طیار از برنامه‌های عادی ایشان بود. روزهای پنج شنبه، طبق سنتی که علمای نجف دارند یک روضه هفتگی داشتند مقید بود که خود پای سماور بنشیند، و خود او همه کفش‌ها را جفت کند، و در عین حال زبانش مرتب در حال حرکت بود خیلی تند تند یک چیزی را می‌خواندند و فرمودند: خوب است انسان روزی هزار مرتبه إنا أنزلنا بخواند.

«به یادت چله نشینم» | اثر مهدی مطهری | انتشارات شهید کاظمی

شاید تا چند سال پیش کسی فکرش را نمی‌کرد که پیاده روی اربعین به یکی از ارکان اصلی سفرهای ایرانیان تبدیل شود، آن هم سفری که هر ساله از چهل روز جلوتر، تب و تاب آن در دل مسافران می‌افتد. در این ایام پیر و جوان و کوچک و بزرگ، تنها و با خانواده راهی سفر می‌شوند تا ارادت خود را به سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و یارانش ابراز کنند.
کتاب حاضر خاطرات یکی از مسافران و عاشقان کم سن و سال اباعبدالله (ع) است که سنی کم اما دلی بزرگ دارد.
این کتاب اولین کتاب نوجوان با موضوع پیاده روی اربعین است که با توصیفات زیبا و معنوی و حال و هوای عرفانی‌اش نوجوانان را با فرهنگ عاشورایی و پیاده‌روی عبادی سیاسی اربعین آشنا می‌کند.

گزیدۀ متن:

کل مسیر نجف تا کربلا،در هر ۵۰ متر یک تیر برق بلند قرار داده اند و آنها را شماره گذاری کرده اند. به این تیر های برق «ستون» یا «عمود» می گویند. یعنی فاصله ی حدودا ۷۵ کیلومتری نجف تا کربلا تقسیم به ۱۴۵۲ عمود شده است. کارکرد زیادی برای این عمود ها وجود دارد. اولا مسافت باقیمانده تا حرم امام حسین علیه السلام دقیقا مشخص می شود، ثانیا تقریبا تمام آدرس دهیها با همین عمود ها صورت می گیرد؛ مثلا می گویند فلان موکب در کنار عمود ۵۲۵ است. کارکرد دیگر آن در قرار گذاشتن بین همسفران است، مثلا یکی می خواهد اینجا استراحت کند ولی دیگری هنوز انرژی دارد، به هم می گویند دو ساعت دیگه عمود ۶۰۰ منتظرت می نشینم. یا افرادی که با خانواده یا با گروه دوستان پیاده روی می کنند؛ می توانند در صورت گم کردن همدیگر، این عمود ها را بعنوان نشانه قرار دهند و باهم قرار بگذارند. این هم از معرفی ستونهای این جاده...
هراز گاهی کسانی که درحال پیاده روی هستند باخودشان چیزی زمزمه می کنند، مثلا:
کنار قدم های جابر، سوی نینوا رهسپاریم
ستون های این جاده را ما، به شوق حرم می شماریم
شبیه رباب و سکنیه، برای شما بی قراریم.

 

من و کتاب

دیدگاه کاربرانورود به سیستم جهت ثبت نظر