امروزه با پیشرفت و متمدن شدن جوامع بشری و وجود کتاب‌های الکترونیکی و کتابخانه‌های مجازی برای کودکان و نوجوانان، کتاب‌های کاغذی نه‌تنها جایگاه خود را درمیان این گروه سنی از دست نداده‌اند؛

۱.استفاده از زبان باید واقعاً خوب باشد

اولین ویژگی یک کتاب خوب ، استفاده خوب از زبان توسط نویسنده است. این همان چیزی است که خواننده را به ادامه دادن تشویق می کند.

کتابی که دارای جملات ساختاری مناسب باشد و همچنین گفتگوهای میان شخصیت ها را به درستی بیان کند، کتاب بیسار خئب و تاثیر گذاری خواهد بود.

شما به عنوان یک خواننده احساس خوبی دارید وقتی می توانید احساسات شخصیت ها را به سادگی به خاطر زیبایی که نویسنده از زبان استفاده می کند احساس کنید.

۲.کتاب باید صادق باشد.

این فطرت انسان است که از فریب بپرهیزد و صداقت را دوست داشته باشد ، بنابراین نویسندگان باید واقعاً مراقب هدف باشند.

 چه شما در حال نوشتن یک کتاب داستانی باشید و چه غیر داستانی ، برای نویسنده همیشه مهم است که روشهای خلاقانه ای را برای هشدار دادن به خواننده پیدا کند.

۳.شخصیت های کتاب باید واقعی باشند

این به جنبه صداقت گره خورده است و هنوز هم برای کتابهای داستانی و غیر داستانی کاربرد دارد. هر شخصیتی که در کتاب شما قرار دارد باید همیشه احساس واقعی بودن را به مخاطب بدهد تا قابل اعتماد باشد. در لحظه ای که خوانندگان با شخصیت هایی روبرو می شوند که به نظر غیر واقعی  هستند ، احتمالاً آنها را از یاد می برند ، زیرا می دانند واقع بینانه ، هیچ کس نمی تواند کامل باشد.

 بنابراین بسیار مناسب است که شخصیت های شما به خصوص ستاره ها یا قهرمانان خود نقص هایی داشته باشند ، زیرا این امر باعث می شود آن ها واقعی به نظر برسند.

۴.کتاب باید از حس خوبی برخوردار باشد

همیشه باید به یاد داشته باشید که شما در حال گفتن داستانی هستید و هر داستان خوب در یک بستر اتفاق می افتد که شامل یک بازه زمانی است.

 بنابراین این بدان معنی است که وقتی داستان خود را می گویید همیشه باید اطمینان داشته باشید که کتاب شما از حس خوبی برخوردار است به طوری که خواننده در این داستان گم نشود و بتواند مقدار زمانی را که بین وقایع گذرانده است بگوید و یا قادر به تعیین دوره وقایع کتاب باشد.

من و کتاب

دیدگاه کاربرانورود به سیستم جهت ثبت نظر