به قلم درآوردن بخشی از زندگی یک شاعر آئینی محبوب. اگر سلطان تویی دیگر ابایی نیست، می گویم که من یک شاعر درباری ام، مداح سلطانم

سیدحمیدرضا برقعی، شاعر آئینی جوان کشور و شاگرد استاد محمدعلی مجاهدی(پروانه) است که مجموعه اشعار آیینی «طوفان واژه ها» وی با استقبال زیادی مواجه شده است. این شعرها که طی سال های 84 تا 86 سروده شده است. شاعر، هدفش از سرودن این اشعار را برقراری تعامل بیشتر و بهتر میان شعر آیینی عامه پسند و قابل ارائه در هیات های مذهبی، خاص پسند و قابل ارائه در همایش های جدی ادبیات مطرح کرده است. موضوعات مهدوی، علوی، فاطمی و عاشورایی بیشترین حجم این مجموعه را به خود اختصاص داده اند.

شناخت نامه سید حمیدرضا برقعی

سید حمیدرضا برقعی مرداد ۱۳۶۲ در شهر مقدس قم متولد شد. ۱۵ ساله بود که اولین شعرهایش را سرود. ذوق و قریحه اش را از پدربزرگ شاعرش به ارث برده و از نوجوانی تحت تاثیر اشعار قیصر امین پور بوده است. دو سال طلبگی خواند و سپس دانشجوی رشته ادبیات شد.

شروع جریان شعری شاعر 

برقعی_آنگونه که خودش می گوید_پس از بازگشت از کربلا نوحه ای می سراید که سفرنامه کربلا بوده است و این شروع جریان شاعری اش را رقم می زند. شیفته ی هییت و زندگی هییتی است و معتقد است: "باید هییتی باشی تا شعر هییتی بگویی!"  و اینگونه است که تنفس در هوای بی بدیل مجالس اهل بیت با طبع جوشان او گره می خورد و به پیشرفت سریع و غنای اشعارش می افزاید.

ویژگی ها و وجه تمایز اشعار سید حمیدرضا برقعی با دیگر شاعران

برقعی در اشعارش صرفا مداح یا مرثیه خوان اهل بیت نیست بلکه با به کارگیری عناصری آشنا،ذهن مخاطب را به واقعه یا اتفاقی خاص گره می زند. تنوع در قالب و وزن از عناصر جذاب آثار برقعی است، استفاده از قالب های گوناگونی مانند: مسمط، مربع ترکیب، مثنوی، چهارپاره و بحر طویل، هارمونی زیبایی به اشعار او بخشیده است.

آنچه موجب تمایز آثار برقعی با دیگر شاعران جوان آیینی سرای هم نسل اوست، اقبال عمومی اشعار او نزد مخاطب عام و مقبولیت آثارش نزد متخصصین و منتقدان عرصه شعر است. برقعی بی آنکه از سطح و کیفیت اشعار خود بکاهد، توانسته سلیقه مخاطب شعر آیینی را با سرودن اشعاری عفیف، سلامت و پاکیزه  ارتقا داده و جایگاه آن را در نزد منتقدین حفظ کند.

به گفته "محمدعلی مجاهدی(پروانه)" در مقدمه کتاب دوم او "قبله مایل به تو" : "راز موفقیت این شاعر بااخلاص آیینی سرا، صرف نظر از باورهای زلال و ولایی او، خصلت"خود نقدی" وی است که از او شاعری فروتن و خاکسار و در عین حال موفق ساخته است... و به خوبی می داند که در مسیر استحقاق عنایت خاص ذوات مقدس حضرات معصومین(ع) قرار گرفتن، از آن نعمت های بزرگ و نادر معنوی است که کفران و ناسپاسی را به هیچ رو برنمی تابد."

او همچنین در خوانش شعر نیز از توانایی بالایی برخوردار است به طوری که بسیاری از شاعر با صدای دلنشین او به آثاری ماندگار بدل شده است، به گونه ای که در چند کنگره شعر مقام اول را کسب کرده و برای مدتی با عنوان دبیر انجمن شعر قم مشغول فعالیت بوده است.

تأليفات و مجموعه اشعار

تألیفات سید حمیدرضا برقعی عبارتند از:

دو مجموعه شعر «طوفان واژه‌ها» و «قبله مایل به تو»

گردآوری مجموعه اشعار «در حریم نور»، «چادری از شعر و ابریشم»، «سپیدهایی از دهان آهنچی»، «یک کاروان دل»، «از ابتدا نور»، «خیمه خورشید»، «سوختن آفتاب»، «رقعه» و «یحیی» که از دیگر آثار این شاعر جوان و پرکار است.

برقعی همچنین دو مجموعه مقالات تحقیق و تصحیح با نام‌های «شناخت‌نامه عمان سامانی» و «شناخت‌نامه صائب تبریزی» و همچنین «حدود ساعت سه» که اشعار عاشوراییرا در بر دارد،در  کارنامه آثار خود دارد.

لازم به ذکر است که مجموعه شعری «قبله مایل به تو» برگزیده کتاب سال جمهوری اسلامی ایران و رتبه اول جایزه کتاب فصل وزارت فرهنگ و ارشاد در سال 1390 است. همچنین «در حریم نور» برگزیده جشنواره فرهنگی هنری امام رضا در بخش کتاب و «طوفان واژه‌ها» برگزیده پنجمین دوره جایزه کتاب فصل و رتبه اول جایزه کتاب گام اول می باشد.

 

من و کتاب

دیدگاه کاربرانورود به سیستم جهت ثبت نظر