معرفی حمید داودآبادی نویسنده، جانباز هشت‌سال دفاع مقدس و فعال فرهنگی با بیش از 50 اثر در حوزه خاطره نگاری و ادبیات پایداری به جامعه کتابخوان کشور

شناخت نامه حمید داودآبادی

25 مهر سال 1344 روزی بود که حمید داودآبادی، اگرچه اصالتش به شهر داودآباد اراک استان مرکزی برمیگردد اما در شهر تهران، چشم به جهان گشود.

او یکی از نویسندگان برجسته حوزه دفاع مقدس است که تا به امروز علاوه بر افتخار رزمنده و جابناز بودن در چندین شاخه عکاسی،خبرنگاری و تحقیق در حوزه جنگ هشت ساله مشغول فعالیت است.

در حال حاضر حمید داودآبادی مسئول صفحه «از معراج برگشتگان»، نشریه « فرهنگ آفرینش»، سردبیر مجله تخصصی اسناد « پانزده خرداد»، سردبیر مجله دفاع مقدس « فکه»
و همکار نشریات: جمهوری اسلامی – کیهان – شلمچه – جبهه – صبح دوکوهه – عاشورا – یاد ماندگار – پلاک هشت – پیک – امتداد و … می باشد.

آوای اعزام به سرزمین های مقدس جنگ

در بهمن 1357، حمید، برای مقابله با اعتراضات سیاسی و فرهنگی سازمان ها و گروه های مخالف جمهوری اسلامی به همراه گروهی از جوانان با عنوان حزب الله در مکانی به نام چادر وحدت فعالیت میکردند. اما در سال 1360، زمانی که تنها 16 سال سن داشت با شنیدن آوای اعزام به مناطق، به منطقه سومار کرمانشاه اعزام شد.

گوشه ای از چگونگی اعزام به جبهه از زبان خود نویسنده

تلاشم برای رفتن به جنگ با توجه به سن کم بی ثمر ماند تا این که سال شصت به جبهۀ سومار رفتم؛ آن زمان 16 ساله بودم . جبهۀ سومار جبهۀ بسیار سختی بود چون بیشتر منطقه عشایر بودند و راحت به عراق رفت و آمد می کردند. آن جا دو نفر بودیم که اهل تهران بودیم و بقیه چهل، پنجاه نیروی عشایر اهل تسنن بودند . بعدها نیروهای شیعۀ کرمانشاه و همدان به ما اضافه شدند.

داودآبادی با حضور پنجاه ماهه اش در دوران جنگ تحمیلی بارها مجروح شد، 14 تیر و ترکش بر بدنش اصابت کرد که همچنان به دلیل آن مصدومیت‌ها هر از چندگاه در بیمارستان بستری شده و تحت درمان قرار می‌گیرد، که هرکدام یادگاری هایی از عملیات های بیت المقدس، رمضان، والفجر8، کربلای 1، کربلای 5 و کربلای 8 بود.

اما خداوند تقدیر این رزمنده را شهادت در پنجاه ماه زندگی در سرزمین های نور قرار نداد؛ او معجزه قلمی را به حمید عطا فرمود تا از طریق آن بتواند حماسه های غرورآفرینی را به ثبت برساند. داودآبادی در اصل صدای مظلومیت مردم باعزت ایران و غیرت شیرمردان حیدری را به آیندگان منتقل کرد.

 او از سال 1366 اقدام به نوشتن و انتشار مطالب سیاسی در روزنامه کیهان و ثبت خاطرات جنگ در روزنامه جمهوری اسلامی کرد و پس از پایان جنگ تحمیلی در سال 1367 ازدواج کرده، صاحب دو فرزند پسر شد.

شروع نویسندگی از زبان حمید داودآبادی

زمانی که حمید داودآبادی همراه با همسر و فرزند خود در برنامه خندوانه حضور پیدا کرده بودند، خاطراتی را درباره شروع نویسندگی خود بیان کرد:

«انشای من خیلی خوب بود . سال اول دبیرستان دبیر ادبیاتی به نام آقای مشایخی داشتیم که جذبۀ خاصی داشت . یک بار داشتم سر کلاس انشا می خواندم که به من گفت :« بیا این جا ببینم» با ترس نزدیک رفتم و دفتر را به ایشان دادم . آن را ورق زد و بقیۀ انشاهایم را نگاه کرد و گفت :« تو نویسندۀ خیلی خوبی می شوی، هر کاری داشتی خودم کمکت می کنم.» و این بزرگترین جرقه در راه نویسندگی من بود. ایشان نوشته هایم را نقد کرده و راهنمایی ام می کردند. با اینکه دبیر ادبیات بودند، درس خود را با آیه یا حدیثی از قرآن شروع می کردند و بعد به موضوعات ادبی می پرداختند. پسر عموی ایشان مهدی مشایخی نیز از نویسندگان کتاب های اخلاقی برای جوانان و نوجوانان بود.

صحبت های استاد مشایخی باعث شد نویسنده شدن خودم را باور کنم و آروزیم بود نویسنده شوم، چون علاقه مند بودم حوادثی که برایم پیش می آید را بتوانم بنویسم. برای همین اولین چیزی که نوشتم روز دوم اعزام به جبهه سال شصت بود که در سنگر روی یک برگۀ امتحانی عکس شش در چهار خودم را نقاشی کردم و بعد شروع به نوشتن خاطرات اعزام و اتفاقات آن دو روز به شکل مستند برای پدر و مادرم کردم و همیشه این کار را ادامه می دادم. نامه هایی که می نوشتم به نوعی گزارش گونه و تعریف خاطرات بود. دوست داشتم نامه هایم بار معنایی هم داشته باشد. اکثر وقت ها خاطرات را کامل می نوشتم و بعضی جاها مثل والفجر هشت فقط یادادشت برمی داشتم که مثلا فلانی در ساعت فلان شهید شد، که بعدها دست مایۀ کتاب « از معراج برگشتگان » شد.»

دست نوشته هایی که بعد ها کتاب هایی با رنگ و بوی شهادت شد، معرفی آثار حمید داودآبادی

لازم به ذکر است که حمید داودآبادی در سال 1370 اولین کتاب خود را با نام « یاد یاران » منتشر کرد. 3 کتاب او به نام های « یاد یاران »، « یاد ایام » و « سید عزیز » توسط مقام معظم رهبری مورد توجه و تقریظ قرار گرفته است و از جمله آثار او میتوان به « آسمان زیر خاک »، « از معراج برگشتگان »، « سی و هفت سال »، « چادر وحدت »، « تبسم های جبهه »، « جنگ، شعر، عشق و مرگ »، « آن که فهمید... آن که نفهمید... »، « ناگفته ها »، « دیدم که جانم می رود »، « عباس برادرم » و... اشاره کرد.

از دیگر آثار این نویسنده می توان به کتاب های « از لبنان تا کردستان » که خاطرات کودکی، انقلاب تا دفاع مقدس نویسنده می باشد، « پهلوان سعید »، « تفحص »، « جاسوس بازی » و.... اشاره کرد.

افتخار آفرینی هایی که حمید داودآبادی از طریق قلم و استعداد خود در بازگو کردن خاطرات به دست آورد

 داودآبادی در سال 1369 یک سال دوره کارگردانی و فیلمنامه نویسی را در انجمن سینمای جوان تهران گذراند.

مشاور اصلی محتوایی فیلم سینمایی اخراجی‌ها 1 پیرامون دفاع مقدس ساخته مسعود ده نمکی، بازی در فیلم قلاده های طلا ساخته ابوالقاسم طالبی از جمله فعالیت های هنری حمید داود آبادی می باشد.

او رتبه اول در نخستین دوره جشنواره مطبوعات در سال 1373 از سوی فرهنگ و ارشاد اسلامی برای مدیریت صفحه « از معراج برگشتگان »،

رتبه سوم در جشنواره کتاب دفاع مقدس در بهمن 1380،

رتبه دوم در کتاب « تفحص »، در پانزدهمین جشنواره کتاب دفاع مقدس در آذر 1390،

و در رشته خاطره خودنگاشته برای کتاب « از معراج برگشتگان » در هشتمین جشنواره سراسری ادبیات داستانی بسیج در مهر 1393، از داودآبادی به عنوان نویسنده دفاع مقدس تجلیل شد.

من و کتاب

دیدگاه کاربرانورود به سیستم جهت ثبت نظر