حجاب گوهر گمشده دنیای غرب و نعمت فراموش شده

 آخرین بروزرسانی: 1400/03/23 240 زمان مطالعه: 3 دقیقه
بسته پیشنهادی حجاب برتر؛ معرفی منتخبی از کتب خوب و پرفروش در حوزه حجاب و عفاف

حجاب گوهر گمشده دنیای غرب و نعمت فراموش شده

احتمالاً در مورد حجاب و عفاف، حرف‌های زیادی تا به امروز شنیده باشید. سالی یک بار هم به مناسب هفته حجاب نهادهای فرهنگی از روی انجام وظیفه! سیمنارها و کنفرانس‌هایی برای آن تدارک می‌بینند و مقالات و کتاب‌هایی هم در این زمینه توسط پژوهشگران تولید می‌شود. ولی آنچه که ما در جامعه می‌بینیم آن نیست که انتظار می‌رود. امروزه اگر با چشمی غیر چشم رسانه‌ای غرب به دنیا نگاه کنیم شاهد هستیم که انسان‌های آزادی‌خواه همچون فرد تشنه‌ای که در گرمای سوزان دنبال جرعه آب است به دنبال حجاب هستند. جنبش فمینیسم این گوهر ارزشمند را از بانوان دنیای غرب گرفت و آنها را تبدیل به مبلغ کالاهای خود کرده است و متأسفانه شیپور تبلیغاتی و صهیونیستی این میراث شوم را به سایر ملت‌ها ـ از کشورهای اسلامی گرفته تا کشورهای شرقی ـ منتقل کردند. امروزه ما در راستای حجاب و عفاف با کتاب‌ها و مقالاتی روبه‌رو هستیم که هرکدام از منظری می‌خواهند دِین خود را به دین اداء و از این نعمت الهی دفاع کنند. البته در بین این کتاب‌ها، کتاب‌هایی هستند که نویسندگان آن با تعهد و از روی انجام وظیفه قلم برداشته و در راستای ترویج حجاب گام برداشته‌اند. سایت من و کتاب در اقدامی ارزشمند به معرفی و فروش اینترنتی این کتاب‌ها اقدام کرده است. در ادامه به معرفی برخی از این کتاب‌ها که استقبال خوبی بین مخاطبین پیدا کرده‌اند می‌پردازیم.

220 هزار نسخه برای یک کتاب با موضوع حجاب، هر مخاطبی را کنجکاو می‌کند که آن را تورق کند. کتاب «پرنیان» پرتیراژترین کتاب حجاب در کشور است. پرنیان، کتابی است به قلم محمد رضاخانی در محورهای متعددی همچون تاریخچه، قرآن و روایات، احکام، مدگرایی و غریزه، گفتار بزرگان، شبهات، جهانی شدن حجاب، قوانین پوشش در دانشگاه‌های مختلف دنیا و سایر موضوعات مرتبط با پوشش و حجاب.

دغدغه اصلی نگارنده در این کتاب تبدیل مباحث علمی موجود در موضوع حجاب به مباحث آسان و قابل فهم بوده است. به همین منظور از عناصر جذابیت ساز همچون گرافیک خوب، استفاده از رنگ‌های مختلف و مباحث کوتاه بهره کافی برده است. مباحث مربوط به جهانی شدن و مقوله حجاب و مد و مدگرایی از نقاط قوت کتاب می‌باشد. این کتاب در سال 91 در دومین همایش بین‌المللی حجاب به عنوان بهترین کتاب ترویجی موفق به دریافت تندیس و جایزه این همایش گردیده است.

کتاب دیگری که با توجه به دلیل عقلی و روانشناسی به مسئله حجاب نگاه کرده، کتاب «ترگل» است. فروش اینترنتی این کتاب هم در سایت من و کتاب موجود است. ترگل، کتابی است تمام رنگی که با ادبیاتی روان و امروزی، بیست دلیل عقلی و روانشناسی برای حجاب بیان کرده است.

در ابتدای کتاب می‌خوانیم که:

من یک دخترم! زیبا و جذاب! احساسی در من نهفته است به نام دلربایی، انگار باید اوقاتی از روزم را دلربایی کنم.

من زیبا هستم، می‌خواهم عالم و آدم زیباییم را ببینند، می‌خواهم با دیدنم انگشت‌به‌دهان شوند! من اصلاً کاری به دین ندارم، من عقل دارم، چرا باید خودم را با یک چادر مشکی بپوشانم؟

نویسنده با این پرسش به مسئله ورود پیدا کرده است و در ادامه بیست پاسخ عقلی و روانشناسانه به آن می‌دهد.

«جواهرانه» اثر دیگری است که به‌صورت تخصصی و با نگاهی جامع و از منظر جایگاه و کرامت زن به موضوع عفاف و حجاب پرداخته و به شکلی کاملاً خلاقانه، به روز و علمی ارائه شده است. این اثر از سه بخش کلی شامل "سیر تحول و تطور تاریخی پوشش و عفاف در جهان و ایران"، "حجاب و عفاف در ادیان"، "پوشش و عفاف در علوم و اندیشه‌ها" تشکیل شده است.

برخی ویژگی‌های جواهرانه عبارتند از:

- ارائه محتوا بر اساس نیاز روز جامعه، دسته بندی دقیق و کاربردی و قابل فهم

- استفاده از منابع اصلی و کاربردی

- انتقال بهتر و کاربردی‌تر مطالب

- مختصر و کم حجم بودن مطالب نسبت به نسخه‌های قبلی مجموعه حریم ریحانه

- بررسی موضوع از زاویه دید مخاطب

- دسته بندی دقیق، کاربردی و قابل فهم

- ارائه محتوا بر اساس شبهات و چالش‌های موجود

- استفاده از قالب اینفوگرافیک در طراحی و ارائه مطالب در پوستر به جهت انتقال بهتر و کاربردی مطلب

- استنادات قوی و استفاده از منابع اصلی و البته جذاب برای مخاطب امروزی

- پژوهش‌های کاملاً بدیع و غالباً از منابع خارجی و روزآمد

- بررسی تاریخ برهنگی و تاریخ پوشیدگی (فطرت حیا)

- نقش پهلوی دوم در حیازدایی

- بررسی چگونگی ضابطه‌مند شدن پوشش اجتماعی (اجبار حجاب) در جمهوری اسلامی

- مقایسه جایگاه و کرامت زنان در دوران پهلوی دوم و پس از انقلاب اسلامی

- بررسی عفاف و حجاب از نظر علوم روانشناسی، فیزیولوژی و جامعه شناسی

- بررسی مقایسه‌ای نتایج بی بندو باری جنسی در غرب، کشورهای نیمه آزاد (ترکیه، مالزی و...) و ایران

- ارائه مبحث جنگ جهانی بر سر یک قدرت (حجاب)

- ارائه کاربردی و مستند چگونگی حیازدایی استراتژیک صهیونیزم جهانی

- و...

 

جامعیت در عین اختصار، جذابیت بصری استفاده از سبک نوین اینفوگرافی، مستند و متقن بودن مطالب، نگاه همه جانبه داشتن و از زاویه دید مخاطب به موضوع نگاه کردن از جمله ویژگی‌های این اثر می‌باشد.

من و کتاب غیر از این چند کتابی که معرفی شد کتاب‌های دیگری را هم در سبد فروش اینترنتی خود قرار داده است:

  • «قدرت و شکوه زن» با موضوع ناشنیده‌هایی درباره‌ی قدرت و شکوه زن در کلام امام و رهبری با مقدمه علیرضا پناهیان؛
  • «خاطرات سفیر» خاطرات خانم نیلوفر شادمهری، بانوی مسلمان که به عنوان دانشجوی ممتاز ایرانی در فرانسه زندگی می‌کند و با چالش‌های متفاوتی روبه‌رو می‌شود.
  • رمان «دختران آفتاب» که به برخی از پرسش‌های مطرح در حوزه نقش اجتماعی زنان با بیانی روان و داستانی پاسخ می‌دهد.
  • و...

 

 

من و کتاب

دیدگاه کاربرانورود به سیستم جهت ثبت نظر