حاج احمد متوسلیان؛ فرمانده‌ای که جایی در تاریخ گم شد!

 آخرین بروزرسانی: 1400/10/01 230 زمان مطالعه: 5 دقیقه
8کتاب منتخب با محوریت خاطرات، ناگفته‌ها ، پرونده اسارت و یا شهادت حاج احمد متوسلیان

39 سال است که هم‌زمان با 14تیر(سالروز ربوده شدن حاج احمد متوسلیان و سه همراهش)، نام این سردار بزرگ زبان به  زبان می‌چرخد و یکی او را شهید می‌خواند و یکی او را اسیر! به قول یکی از یادگاران هشت سال دفاع مقدس این طولانی‌ترین گروگان‌گیری قرن است! فرماندهی که ماجرای ربوده شدن او و همراهانش به معمایی 39ساله تبدیل شده است و از همان ابتدا روایت‌های مختلفی درباره سرنوشت‌شان از طرف افراد مختلف بیان شده.

شرح شجاعت‌های حاج احمد و روایت‌ها درباره سرنوشت او و همراهانش در طول 39 سال سوژه پژوهش‌ها و نوشتارهای زیادی بوده که در کتاب‌های مختلفی منتشر شده است. در این ایام که نام این سردار بی نشان بر سر زبان‌هاست خواندن این کتب ما را بیشتر با سیره و شخصیت حاج احمد آشنا می‌کند.

فروشگاه آنلاین من و کتاب مجموعه کتب منتخب با محوریت خاطرات، زندگی نامه و رشادت‌های حاج احمد متوسلیان را با تخفیف و شرایط ویژه آماده کرد و در اختیار مخاطبین عزیز قرار می‌دهد.

 

شهید احمد متوسلیان در ۱۵ فروردین‌ماه سال ۱۳۳۲ در شهر تهران به دنیا آمد او در زمان جنگ تحمیلی عنوان فرمانده لشکر ۲۷ محمد رسول الله حضور داشت او در دوران سربازی در شیراز دوره تخصصی تانک را با موفقیت پشت سر گذاشت و سپس به منطقه سرپل ذهاب برای ادامه خدمت اعزام شد. بعدا در جریان انقلاب اسلامی حضور فعال مذهبی سیاسی داشت و در دوران انقلاب به مدت ۵ ماه در زندان فلک الافلاک خرم آباد در یک سلول انفرادی زندانی بود و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و با شکل گیری سپاه پاسداران به این ارگان پیوست. او در زمان جنگ ایران و عراق در عملیات محمد رسول الله به عنوان فرمانده گردان فعالیت داشت و در دهم اردیبهشت ماه سال ۱۳۶۱ در عملیات بیت‌المقدس به فرماندهی احمد متوسلیان منطقه «دارخوین» به سمت جاده اهواز خرمشهر آزاد سازی شد که موجب آزادسازی شهر خرمشهر گرد

ماجرای ربوده شدن شهید احمد متوسلیان

احمد متوسلیان در سال ۱۳۶۱ به عنوان یک ماموریت از طرف دولت ایران به صورت رسمی برای بررسی راههای مساعدت به مردم لبنان بر علیه رژیم اشغالگر صهیونیستی راهی کشور سوریه شد او در چهاردهم تیر ماه سال ۱۳۶۱ در اتومبیل سفارت هنگام ورود به سفارت توسط نیروهای اسرائیلی ربوده و گروگان گرفته شد به گفته مرکز اسناد انقلاب اسلامی شواهدی از زنده بودن و اسارت او در فلسطین اشغالی وجود داشته و اگرچه گفته می‌شود که او و سید محسن موسوی کاردار جمهوری اسلامی ایران در بیروت به همراه دیگر افراد ربوده شده شهید شده اند ولی مدارک حاکی از اسارت آنها در فلسطین اشغالی وجود داشته است

«احمد متوسلیان هستم»| اثر محمد جواد شادانلو | انتشارات نارگل

کتاب «احمد متوسلیان هستم»، مجموعه مصاحبه‌ها و سخنرانی‌های حاج احمد متوسلیان فرمانده تیپ ۲۷ محمد رسول الله (ص) است که در قالب یک کتاب جمع‌آوری شده است.این کتاب با دفاعیات ایشان در دادگاه سال ۱۳۵۷ پس از دستگیری در لرستان آغاز می‌شود و سپس با سخنرانی سال ۱۳۵۹ مسجد جامع شهر پاوه که بخشی از آن در فیلم «ایستاده در غبار» مورد استفاده قرار گرفته بود، ادامه پیدا می‌کند و با چند مصاحبه ایشان با دفتر سیاسی سپاه پس از عملیات‌های فتح‌المبین و بیت‌المقدس و مصاحبه‌ای در کردستان ادامه پیدا می‌کند. کتاب «احمد متوسلیان هستم» به کوشش محمدجواد شادانلو توسط انتشارات نارگل به چاپ رسیده است.

«فرمانده جدید» | اثر حسین نیری | انتشارات سوره مهر

کتاب «فرمانده جدید» نهمین کتاب از مجموعه «قصه فرماندهان» است که حسین نیری آن را بر اساس زندگی احمد متوسلیان به نگارش درآورده است.این كتاب، هرآنچه را درباره کودکی، نوجوانی و دوره دانش‌آموزی حاج احمد متوسلیان بود، در همان فصل نخست که آمیزه‌ای از قصه و زندگی‌نامه است؛ آورده و بلافاصله در نخستین قسمت کاملاً داستانی، سروقت فرماندهی او رفته است. نویسنده تأکید دارد که حاج احمد متوسلیان، ذاتاً یک محور و رهبر برای جامعه پیرامون خودش است. برای همین است كه از 13 فصل داستانی كتاب، عناوین 4 فصل از آن با عنوان «فرمانده» شروع می‌شود؛ «فرمانده بسیجی‌ها»، «فرمانده جدید»، «فرمانده من حاج احمد است» و «فرمانده درمانده». داستان‌ها سراسر از فروتنی، بزرگواری و تیزچنگی حاج احمد می‌گویندحضور او در جبهه‌های نبرد آنقدر قصه دارد که این كتاب دیگر ظرفیت پرداختن به ماجرای لبنان و گروگان‌گیری او توسط رژیم اشغالگر قدس را ندارد؛ هرچند در نخستین فصل كتاب به این موضوع اشاره شده است.

«در هاله‌ای از غبار» | اثر گلعلی بابایی | انتشارات 27

«در هاله‌ای از غبار» به قلم گلعلی بابایی، برای اولین بار در سال ۹۱ به مناسبت سی‌امين سالگرد مفقود شدن احمد متوسليان توسط نشر صاعقه، وابسته به سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس سپاه منتشر شد. این کتاب از نظر ساختار، زندگی احمد متوسلیان را از ابتدا تا زمان اسارت و مفقود شدنش با گزارش ژورنالیستی و مستندوار روایت می‌کنددر نگارش این اثر تلاش شده تا با راویانی صحبت شود که تا آن زمان کمتر از حاج احمد متوسلیان سخن گفته‌اند؛ مانند منصور کوچک محسنی، سیف‌الله منتظری و محسن رفیق‌دوست و برخی از اعضای خانواده وی که خاطرات جدیدی را بیان کردند. برای جذابیت بخشیدن به اثر ۴۷ صفحه مصور گنجانده شده که شامل ۸۰ عکس با شرح تصاویر است. مخاطب با دیدن تصاویر و خواندن این شرح به ماجرا‌های کتاب پی خواهد برد.

«می‌خواهم با تو باشم» | اثر علی ‌اکبری مزدآبادی | انتشارات یازهرا(س)

کتاب «می‌خواهم با تو باشم» اثر علی‌ اکبری مزدآبادی درواقع سرگذشت‌نامه‌ای از زندگی حاج‌احمد متوسلیان است که توسط انتشارات یازهرا (س) در 119 صفحه منتشر شده است. در فهرست کتاب، سال‌شمار زندگی حاج‌احمد متوسلیان را می‌بینیم که از سال 1332، تولد در تهران، تا سال 1361، ربوده شدن توسط عوامل رژیم صهیونیستی در راه عزیمت به بیروت در تیرماه را دسته‌بندی کرده استدر بخشی از کتاب بیانات مقام معظم رهبری درباره این فرمانده برجسته آورده شده است. در ادامه، خاطرات ده‌ها تن از همرزمان وی آورده شده است که خواندن هرکدام، یکی از زوایای اخلاقی برجسته وی را نشان می‌دهد.

«همپای صاعقه» | اثر مشترک حسین بهزاد و گلعلی ‌بابایی | انتشارات سوره مهر

کتاب «همپای صاعقه» کارنامه‌ای تاریخی و مستند از شکل‌گیری لشکر 27 محمد رسول الله(ص) که توسط انتشارات سوره مهر در 909 صفحه منتشر شده است. روایتی از یک مقطع زمانی شش‌ماهه از جنگ تحمیلی. از ابتدای دی ماه 1360 تا اواخر تیر ماه گرم سال 1361. موضوع اصلی اثر، شرح مستند مراحل آغازین تاسیس تیپ نظامی محمد رسول الله (ص) است و نقش این تیپ را در دو عملیات بزرگ فتح‌المبین، بیت‌المقدس و لبنان بیان می‌کندحسین بهزاد و گلعلی ‌بابایی در یک تلاش مشترک چهار ساله نخستین کتاب از مجموعه پژوهشی-تاریخی خود، با عنوان اصلی «حماسه 27» را به بازشناسی دوران فرماندهی زنده‌یاد حاج احمد متوسلیان اختصاص داده‌اند. فارغ از وجود مصاحبه و ثبت خاطرات کم‌تر شنیده شده‌ رزمندگان، مکالمات رودرروی فرماندهان و متن مکالمه شهید همت با حاج احمد متوسلیان، متن مذاکرات و تماس‌های مخابراتی و بی‌سیمی، کتاب را جذاب و خواندنی کرده است.

شیوه روایی و داستانی کتاب و قرار گرفتن اسناد در دل حوادث، مخاطب را مشتاقانه به صفحات بعد راهنمایی می‌کند. «همپای صاعقه» در 14 فصل تدوین شده و علاوه بر این، عکس‌هایی دیدنی از عملیات‌های مختلف در انتهای کتاب منتشر شده است.

«سی و هفت سال» | اثر حمید داودآبادی | انتشارات شهیدکاظمی

کتاب «سی و هفت سال» با زیرعنوان «نگاهی واقع‌بینانه به طولانی‌ترین گروگان‌گیری قرن اخیر»، اثر حمید داودآبادی در 104 صفحه توسط انتشارات شهید کاظمی منتشر شده استربودن حاج احمد متوسلیان فرمانده سپاه محمد رسول الله (ص) به همراه سید محسن موسوی، کاردار سفارت ایران در بیروت، کاظم اخوان، خبرنگار و عکاس خبرگزاری ایرنا و بسیجی رزمنده تقی رستگار، طولانی‌ترین حادثه گروگان‌گیری قرن اخیر را رقم زده است. از آن تاریخ تا به امروز، اخبار ضدونقیضی منتشر شده است که هیچ کدام سندیت نداشته و همه بر حدسیات و ادعاها مبتنی است.

نویسنده در ابتدای کتاب به ضدونقیض‌ بودن اخبار و اطلاعاتی که تا امروز درباره چهار دیپلمات ربوده‌شده ایرانی در لبنان منتشر شده است، اشاره کرده و گفته در کتابش تلاش کرده با نگاه به ادعاها، نقبی به حقیقت بزند. کتاب «سی‌وهفت سال» محصول گردآوری و تالیف است؛ به این‌ معنا که داودآبادی مطالب گذشته خود را گردآوری کرده و مطالب جدیدی را هم به آنها افزوده است.

«راز احمد» | اثر حمید داودآبادی | انتشارات یازهرا(س)

کتاب «راز احمد» با زیر عنوان «سفر بی‌بازگشت احمد متوسلیان»، دیگر اثر حمید داودآبادی درباره این فرمانده دفاع مقدس است که توسط نشر یازهرا (س) در 457 صفحه منتشر شده است. «راز احمد» یکی از آخرین و تازه‌ترین آثاری است که درباره حاج احمد متوسلیان منتشر شده است.

یکی از نکات برجسته این کتاب روایتی جذاب از گفته‌های شهید سپهبد قاسم سلیمانی در مورد احمد متوسلیان و سرنوشت او و همراهانش پس از ربوده شدن در لبنان است.

«مرد» |به قلم داود امیریان | انتشارات سوره مهر

کتاب حاضر، داستان شرح زندگی سردار جاویدالاثر سپاه اسلام، حاج ‏احمد متوسلیان، است
کتاب حاضر، داستان شرح زندگی سردار جاویدالاثر سپاه اسلام، حاج ‏احمد متوسلیان، است. حاج احمد متوسلیان از ابتدای پیروزی‏ انقلاب و تشکیل سپاه پاسداران به آن پیوست و وارد درگیری ‏های ‏شدید در ترکمن صحرا شد. سپس به کردستان رفت و همراه با نیروهای ارتش و شهید چمران به پاکسازی و آزادسازی شهرهای کردستان پرداخت. آن‏گاه به جنوب رفت و در چند عملیات بزرگ، فرماندهی را به عهده گرفت. هم‏زمان با حمله اسرائیل به لبنان، به ‏آنجا رفت و سرانجام، در یک ماموریت مهم همراه با سه دیپلمات ‏ایرانی دیگر به اسارت نیروهای اسرائیلی درآمد و تاکنون از سرنوشت آنها خبری به دست نیامده است

علاقه‌مندان جهت تهیه این کتب و کتب منتخب دیگر با محوریت حاج احمد می‌توانند به فروشگاه اینترنتی من و کتاب مراجعه نمایند.

من و کتاب

دیدگاه کاربرانورود به سیستم جهت ثبت نظر