«ذوالشهادتین امام» در راه است

 آخرین بروزرسانی: 1400/04/15 156 زمان مطالعه: 2 دقیقه
زوایای کم‌تر شناخته شده‌ از وجوه شخصیتی و تراز علمی حضرت علامه مصباح؛ از تبادل علمی و اعزام طلبه به دانشگاه مک گیل کانادا تا ایراد سخنرانی فلسفی در دانشگاه هامبورگ در کتاب «ذوالشهادتین امام»

زوایای کم‌تر شناخته شده‌ از وجوه شخصیتی و تراز علمی حضرت علامه مصباح؛ از تبادل علمی و اعزام طلبه به دانشگاه مک گیل کانادا تا ایراد سخنرانی فلسفی در دانشگاه هامبورگ در کتاب «ذوالشهادتین امام»

چاپ دوم کتاب « ذوالشهادتین امام»؛ برشهایی از خاطرات و اسناد مبارزات حضرت آیت الله مصباح یزدی به زودی توسط انتشارات شهیدکاظمی روانه بازار می‌شود

«ذوالشهادتین امام» به دغدغه‌های علمی علامه مصباح از اوان طلبگی تا همنشینی با امام، فعالیت‌های علمی فرهنگی بعد از انقلاب و مواجهه ایشان با جریان‌های روشنفکری دوران انقلاب می‌پردازد.

آیت الله مصباح تحصیلات ابتدایی خود را در هفت سالگی آغاز کرد. سپس وارد حوزه علمیه یزد شد و دوره مقدمات و سطح را همان‌جا به اتمام رساند، سپس در سال ۱۳۷۱ه‍.ق عازم نجف شد، و پس از یک سال برای ادامهٔ تحصیل به قم هجرت کرد و حدود ۸سال به‌طور مداوم در درس فقه حسین طباطبایی بروجردی شرکت کرد

وی در سن ۲۵ سالگی به درجه اجتهاد رسید؛ اما با این حال تا ۸ سال در دروس فقه و اصول روح‌الله خمینی و تا ۱۵ سال در درس فقه محمد تقی بهجت و تا ۲ سال در درس محمد علی اراکی شرکت می‌کرد. وی از شاگردان درس تفسیر و فلسفهٔ محمدحسین طباطبایی نیز به‌شمار می‌رود و با پایه‌گذاری مدرسه حقانی توسط علی قدوسی و محمد حسینی بهشتی استاد و عضو هیئت مدیره این مدرسه می‌شود. پس از پیروزی انقلاب ۱۳۵۷ ایران او در تأسیس دفتر همکاری حوزه و دانشگاه و در جهت تحول و بازسازی نظام حوزه نقش فعالی ایفا کرد. او بنیاد علمی پژوهشی باقرالعلوم و سپس مؤسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) را در قم پایه‌گذاری نمود.

کتاب «ذوالشهادتین امام» به قلم محمد حسین روزی طلب در ۹ فصل به باز خوانی وقایعی از زندگی پربار علامه مصباح یزدی (ره) از سال‌های کودکی تا سال ۱۳۶۸ می‌پردازد. بخش عمده کتاب به دغدغه‌های علمی آیت الله از اوان طلبگی تا مجالست با امام و مواجهه با جریان‌های غالب روشنفکری آن زمان و عمده فعالیت‌های علمی _ فرهنگی بعد انقلاب ایشان مانند مواجهه ایشان با طرفداران علی شریعتی و نقد آرای عبدالکریم سروش اشاره می‌کند.

از نقاط قابل توجه این کتاب معرفی زوایای کم‌تر شناخته شده‌ای از وجوه شخصیتی و تراز علمی حضرت علامه مصباح، مانند تبادل علمی و اعزام طلبه به دانشگاه مک گیل کانادا، ایراد سخنرانی فلسفی در دانشگاه هامبورگ و دیگر مراکز علمی مطرح جهان در کشورهایی چون آلمان، اتریش، سوئیس، کانادا و ممالک شرق آسیا و… و آشنایی با متفکران مکاتب مختلف علمی در آن شهرها اشاره نمود.

کتاب با بیان چکیده‌ای از جزئیات ولادت ایشان آغاز می‌شود و ضمن اشاره به دوران تحصیل ایشان و نقش آفرینی‌هایشان در پیروزی نهضت به بررسی همکاری ایشان با شخصیت‌هایی همچون شهید بهشتی و دیگران در روند انقلاب فرهنگی می‌پردازد.

دقت نگارنده در برشماری خاطرات این امکان را فراهم آورده که سیر منطقی کتاب حفظ شود و ما با متنی یکپارچه رو به رو باشیم. همین عامل کتاب را بیش از پیش برای مخاطبان خواندنی می‌سازد.

چاپ دوم کتاب « ذوالشهادتین امام»؛ برش هایی از خاطرات و اسناد مبارزات حضرت آیت الله مصباح یزدی در قطع رقعی و 416 صفحه و به کوشش محمدحسن روزی طلب( نویسنده آثار پرفروشی چون عملیات مهندسی و صخره سخت) به زودی روانه بازار می‌شود.
 

من و کتاب

دیدگاه کاربرانورود به سیستم جهت ثبت نظر