زمانی که جنگ، رزمنده را با سلاحی بالاتر از گلوله آشنا میکند، و آن هم قلم یک نویسنده است.

شناخت نامه اکبر صحرائی

سال 1339، شهر زیبای شیراز، میزبان به دنیا آمدن کودکی بود که قرار بود بعد‌ها سرنوشت پر پیچ و خمی را داشته باشد.

هنوز در اوایل بهار زندگی اش به سر میبرد که جنگ تمام آروزهایش را به گونه ای دیگر رقم زد. درد جدا ماندن از دوستان شهیدش، اکبر صحرائی را به سمت قلم کشاند. سال های جنگ تحمیلی مسیر زندگی حرفه ای و شغلی ایشان را تعیین کرد تا آنجایی که دغدغه نگارش خاطرات خود و دوستانش در این دوران او را در مسیر نویسندگی قرار داد. اکبر صحرایی در این باره می گوید: «با نوشتن خاطرات خود و دوستان دوران جنگم خود را التیام می‌دهم! حس غریبی دارم، حس می‌کنم به دوستان رفته‌ام مدیونم. دوستانی که در یک شب مقاومت و جنگ در جزیرهٔ مجنون ۱۲ نفرشان را از دست دادم. نوشتن خاطرات آن روزها را هرگز فراموش نمی‌کنم».

روز هایی که به قلم رسید | آغاز نویسندگی اکبر صحرائی

اگرچه او تحصیلات خود را تا مقطع کارشناسی رشته مدیریت ادامه داده است، اما صحرایی قبل از انقلاب مطالعه را به صورت جدی با داستان‌های محمود حکیمی‏، جلال آل احمد‏ و آثار کلاسیک جهان آغاز کرد و نویسندگی‌اش را مدیون جنگ می‌داند. اکبر صحرایی نویسنده پرکاری است و تاکنون از او بیش از ۳۰ عنوان کتاب در حوزه دفاع مقدس و انقلاب اسلامی در قالب رمان، داستان کوتاه و بلند، زندگی‌نامه، خاطرات و طنز به نگارش درآمده است.
 اولین تجربیات حرفه ای او با نوشتن مجموعه داستانی «کانال مهتاب» و کتاب «هزار و نه» آغاز شد. از سال
1382 با نگارش داستان برای نوجوانان وارد عرصه ادبیات کودک و نوجوان شد و کتاب «خمپاره های خواب آلود» را با محتوای جنگ تحمیلی به چاپ رساند. پس از آن آثار متعدد دیگری از جمله کتابهای«کاش کمی بزرگتر بودم (1386)»، «شمشاد وآرزوی چهارم (سال1387)»، «معمای کانال ماهی (1388)» را نیز برای کودکان و نوجوانان نوشت.

او از سال  1385 به نگارش داستانهای طنز در حوزه دفاع مقدس پرداخت که موفق ترین آنها «دارودسته دارعلی» و «سنگر علاف ها» است.
کتاب دیگری که ایشان برای کودکان و نوجوان در حوزه دفاع مقدس نوشته اند، کتاب «آرزوی چهارم» بود.
مجموعه داستانی دیگری که ایشان برای روایت حماسه دفاع مقدس نگاشته اند، کتابی با عنوان  «پیرمرد و حوری» است که در ۲۲ داستان با نگاهی انسانی به جنگ ایران و عراق پرداخته است. داستان‌های این کتاب در فضای شهری و جبهه رخ می‌دهد. این کتاب برای مخاطب بزرگسال و هم نوجوان مناسب است.
صحرایی درخصوص کتاب«پیرمرد و حوری» میگوید: اگر چه در تعدادی از داستان‌ها رگه‌هایی از طنز دیده می‌شود، اما در مجموع یک کار جدی است که سعی دارد به فضاهای پشت جبهه در روزهای دفاع مقدس نیز بپردازد.

از دیگر آثار نوشته شده اکبر صحرائی میتوان به مجموعه های زیر اشاره کرد:

«۲۷۰ شاخه گل سرخ»، «حافظ هفت»، «ورود ممنوع»، «پرونده ۳۱۲»، «آنا هنوز هم می‌خندد»، «سامورائی جزیره مجنون»، «خیابان پیر و ۱۹ داستان کوتاه»، «تپه جاویدی و راز اشلو»، «آواز بچه آتش»، «عزیزجهان»، «کوشک زلزله»، «کتیبه ژنرال1/قصر الدشت»، «کتیبه ژنرال2/قمحانه»، «هزار و نه» و «خورشید از سمت غروب»، و بسیاری از مجموعه های داستانی دیگر که  به سرعت مورد توجه و استقبال مجامع ادبی کشور و خوانندگان قرار گرفت.

کمی از حال و هوای داستان های اکبر صحرائی بدانیم:

«سنگر علاف ها» | اثر اکبر صحرائی | انتشارات به نشر
کتاب «سنگر علاف ها» برخی از ماجراهای دفاع مقدس را با زبان طنز برای نسل جوان و نوجوان بازگو می کند. او دربارهٔ«سنگر علاف‌ها» می گوید : در دوران جنگ، سنگری که نیروها در آن پیش از عملیات  حضور داشتند اما بیکار بودند تا هنگام حمله‌ها از آنها استفاده شود. از آنجایی که این گروه پیش از عملیات بیکار بودند. برای گذران روزها دست به طنازی‌هایی می‌زدند یا به نوعی سر به سر دیگران می‌گذاشتند». او در این کتاب نگاهی جدید به حوادث جنگ تحمیلی، روایتگر افرادی است که معمولا در جنگ به کارگرفته نمی‌شدند و سعی  می‌کردند که با شوخ طبعی خود را سرگرم کنند. این کتاب شامل ۵۵ داستان کوتاه است که به هم اتصال دارند و خواننده حین خواندن هر داستان به لایه‌های زیرین آن می‌رسد.
عناوینی همچون ؛ سبیل‌ها، علاف‌ها، خمپاره شادی، هذیان، گدا، سنگ صبور، اس اس، حباب، یک چشم، خربرفت، اولولک، ستون، عروس، شیش‌خونه و… است که با زبان طنز، خاطرات و حقایقی را درباره دوران پر افتخار هشت دفاع مقدس برای نوجوانان و جوانان بیان می‌کنند.
این کتاب سال 
97 با ۸۴ صفحه و شمارگان هزار نسخه به چاپ رسید و ۶ ماه بعد چاپ دومش به بازار نشر آمد.

«دار و دسته دارعلی» | اثر اکبر صحرائی | انتشارات سوره مهر
در کتاب «دارو دسته دارعلی» شخصیت اصلی، فردی واقعی در جبهه‌های جنگ به نام «دار علی» است که صحرایی او را ملانصرالدین یا بهلول جبهه توصیف می‌کند. صحرایی درباه این کتاب می‌گوید: این شخصیت را ساختم و بارور کردم و سوژه‌ها را به بدنه این شخصیت تزریق کردم. در گام اول یک جلد و در گام بعد مجموعه ۷ جلدی «دار و دسته دارعلی» منتشر شد.

«کوشک زلزله» | اثر اکبر صحرائی | انتشارات کتابستان معرفت

زمستان ۱۳۴۲ در جنوب شهر شیراز به دنیا آمدم. محل قدیمی به نام کوشک زلزله واقع در دروازه کازرون. چندباری که از پدر پرسیدم: کوشک زلزله یعنی چه؟ بق می شد توی چشمانم و می شد و می گفت: زلزله خودتی پسر! تا با دهان باز نگاهش می کردم، لبخند می زد و می گفت: کوشک همان قلعه ی کوچیکه پسر. اون موقع برای ممانعت از دزد و راهزن، مردم توی قلعه و حصار زندگی می کردند. وقتی زلزله، کوشک را تقریبا خراب می کند، اینجا معروف میشه به کوشک زلزله. شیرفهم شدی پسر؟ کله تکان می دادم: ها بابا! برخلاف خانه های خشتی یک طبقه ی کوشک زلزله، خانه ی ما نوساز، دوطبقه و آجری بود؛ با دویست متر زیربنا و پنج اتاق کوچک و بزرگ. اولین اتفاق مهم زندگی ام در هشت سالگی رخ داد. ۱۳۵۰ وقتی داداشم محمود، سربازی را در خسرو آباد آبادان تمام کرد و به خانه برگشت، صدایم زد. توی خانه اطرافش را پایید و...

«پیرمرد و حوری» | اثر اکبر صحرائی | انشارات به نشر
مجموعه داستانی دیگری که ایشان برای روایت حماسه دفاع مقدس نگاشته اند، کتابی با عنوان  «پیرمرد و حوری» است که در ۲۲ داستان با نگاهی انسانی به جنگ ایران و عراق پرداخته است. داستان‌های این کتاب در فضای شهری و جبهه رخ می‌دهد. این کتاب برای مخاطب بزرگسال و هم نوجوان مناسب است.
صحرایی درخصوص کتاب«پیرمرد و حوری» میگوید: اگر چه در تعدادی از داستان‌ها رگه‌هایی از طنز دیده می‌شود، اما در مجموع یک کار جدی است که سعی دارد به فضاهای پشت جبهه در روزهای دفاع مقدس نیز بپردازد.
این کتاب درباره حوادث روزمره و جذابی است که در پشت جبهه های جنگ اتفاق می افتد. کتاب پیرمرد و حوری در قالب داستان کوتاه نوشته شده است و ۲۲ داستان دارد.عنوان بعضی از داستان های کتاب پیرمرد و حوری میتوان به پیرمرد و حوری، آنا، کربلای ۴، پنج سرباز و شاپور، دزلی، بی سیم و … اشاره کرد. کتاب اگرچه برای بزرگسالان نوشته شده اما روایت های جذاب آن برای نوجوانان هم مناسب است و آنان را با خودش همراه می کند.

«آنا هنوز هم می‌خندند» | اثر اکبر صحرائی | انتشارات سوره مهر
«آنا هنوز هم می خندد»، کتابی است مشتمل بر ۴۴ داستان کوتاه. هریک از داستان های این کتاب، مستقل اند و به خودی خود داستان کوتاه محسوب می شوند، اما در مجموع یک داستان بلند را تشکیل می دهند. نویسنده معتقد است اگر کسی فرصت خواندن تمام داستان ها را نداشته باشد؛ می تواند از هرجای کتاب، قطعه داستانی را انتخاب کند و بخواند. اگر فرصت خواندن همه داستان ها را پیدا کردید؛ شاید با چیدن داستان ها کنار هم، به لذت دومی هم دست پیدا کنید. نثر داستان ها طنز است و در مواقعی هم تکان دهنده. دارعلی؛ قهرمان کتاب در اغلب داستان ها حضور دارد. در داستان «رو به میهن»، او فرماندهی تعدادی از داوطلبین را عهده دار است. در «کارت شناسایی»، همان جانبازی است که از او برای اثبات جانبازی مدرک می خواهند. کتاب، حول محور دارعلی می چرخد. حضورش در جبهه، خانواده اش، ازدواجش و صاحب فرزند شدنش، همه این ها در داستان های کوتاه کتاب به تصویر کشیده شده است.

افتخارات و جوایزی که این نویسنده با روایت های جذابی که بازگو میکند، از آن خود کرده است

در کارنامه فعالیت ادبی اکبر صحرایی لیستی از عناوین و جوایز دریافت شده از جشنواره های ادبی کشوی و استانی داردکه در ذیل به آنها اشاره شده است:
كتاب «رمان حافظ هفت» برگزیده داستان پنجمین جایزۀ ادبی جلال آل احمد در سال
1391.
كتاب «كاش كمی بزرگتر بودم» رتبۀ اول چهارمین دوره ی كتاب فصل سال جمهوری اسلامی و همچنین برگزیده كتاب سال سلام بچه ها حوزه ی علمیه قم در سال
1386.
كتاب «تپه جاویدی و راز اشلو»  جایزۀ كتاب سال چهاردهمین دورۀ شهید غنی پوردر سال
1390،  برگزیده ی داستان های دفاع مقدس سال 1382 و 1385 بنیاد حفظ آثار دفاع مقدس و انجمن قلم ایران ، برگزیده ی داستان چهارمین، پنجمین و ششمین همایش ادبی سوختگان وصل. (سالهای 1385 تا 1387)  برگزیده ی دومین و چهارمین دوره ی همایش پاسداران اهل قلم. (سالهای 1385 تا 1387)، دیپلم افتخار و برنده قلم بلورین نهمین دوره جشنواره مطبوعات ایران بخش دفاع مقدس در سال1381.
كتاب «خمپاره ی خواب آلود» برگزیده مجموعه داستان درپنجمین جشن فرهنگ فارس در سال
1383.
کتاب «آروزی چهارم» برگزیده همایش پاسداران اهل قلم در سال
1398.
کتاب «حافظ هفت» برگزیده سی امین دوره کتاب سال جمهوری اسلامی در سال
۱۳۹۱.
کتاب «سی مرد و سی مرغ» برگزیده دهمین دورهٔ کتاب سال پاسداران اهل قلم در سال ۱۳۹۴.
کتاب «کتیبه ژنرال» نامزد دریافت جایزه قلم زرین در سال ۱۳۹۹.

من و کتاب

دیدگاه کاربرانورود به سیستم جهت ثبت نظر